Amatör ruhlara biçilmiş kaftan

Ünlü müzikallerin sahnelendiği, dünyaca tanınan sanatçıların sahneye çıktığı Zorlu Center PSM’de amatör ruhlara da bir kapı açıldı: Şehir Sahnesi

Dünyaca ünlü sanatçıları, müzikalleri, gösterileri izleme fırsatı sunan Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi (PSM), Şehir Sahnesi platformuyla, amatör sanatçılara da performans sergileme imkanı sağlayacak.
Örneğin, amatör olarak tango mu yapıyorsunuz, yan flüt mü çalıyorsunuz, arkadaşlarınızla küçük bir tiyatro grubunuz mu var? Çalışmalarınızı sergilemek üzere Zorlu Center PSM’de sahneye çıkmak ister misiniz? “Oldu canım, tabii” deyip sorumu ciddiye almamazlık etmeyin lütfen. Belki siz de “Cats” müzikalindeki kediler kadar iddialı dans edip şarkı söylüyorsunuz, kim bilir?
Şimdi bu şahane sanat merkezinde amatör ruhlara da bir kapı açıldı; ismi Şehir Sahnesi. Siz de bu sahnede kitlelerle buluşmayı istemez miydiniz?

Kolları sıvamanın vakti gelmiş olabilir
“Ya düşlerinin peşine düşmeyi seçersin ya da olanları kabullenmeyi. İyiliklerinle güçlenir, keşkelerinle tükenirsin. Karar senin” demiş Charles Bukowski. Karar gerçekten sizin. “Yaşım geçti, tohuma kaçtım”, “Yok artık, üç çocuk annesiyim!”, “Leyla’dan geçme faslındayım, mevlayı bulma yollarında”, “Ben kim, sahneye çıkmak kim?” gibi kaygılardan olabildiğince uzaklaşarak, yıllardır gönül verdiğiniz uğraşınız her ne ise, onu sergilemek için kolları sıvamanızın vakti gelmiş olabilir.

Halk oylamasıyla kazanana ödül var
Bu konu aklınıza yattıysa, Zorlu Center PSM’nin internet sitesine girerek performans kaydınızı paylaşıp başvuru yapabilirsiniz. Alanında duayen isimlerinden oluşan bir seçici kurul tarafından alındığınız değerlendirme sürecinden alnınızın akıyla çıkarsanız çarşamba, cuma, cumartesi veya pazar günleri 45 dakikalık bir müzikal veya sahne sanatı performansı sergileme imkanınız oluyor.
Bunun için tek kuruş ödemediğiniz gibi bir de
yıl sonunda yapılacak
olan halk oylamasıyla sizin performansınız birinci seçilirse, Zorlu Center
PSM tarafından ödüllendiriliyorsunuz.
Sahne tozu yutmanın dayanılmaz hafifliğini yaşayabilmeniz dileğiyle...

“İlginize teşekkürler fakat aday değilim!”

Amatör ruhlara biçilmiş kaftan

Tekin Demircan’ın aday olmadığını açıkladığı pankart.

Her yerel seçim öncesinde olduğu gibi seçim otobüsleri birbirinden hisli siyasi parti şarkılarını çalmaya başladı da kulaklarımızın pası silindi. Gerek yoğun anlam dolu sözleri gerek insanın içini kıpır kıpır yapan müzikleriyle bu nadide besteler günümüze neşe katıyor. İçimden “Ya sabır!” çekerken, tüm bu gürültü kirliliğinin içinde Soğanlı Mahallesi’ne muhtar adaylığını koymayan bir ismin astığı afiş dikkatimi çekti. Yanlış yazmadım, Tekin Demircan mahallenin tam orta yerine şöyle bir pankart asmış: “Soğanlı Mahallesi halkının aday olmam konusundaki yoğun talebine çok teşekkür ederim. Muhtarlığa aday değilim.” Kendine güvenin tepe noktasını yaşamak böyle bir şey olsa gerek. Bu ruhu yakalamak istiyorum!