Akar: Öncelik sivil güvenliği

Beştepe'deki resepsiyonda Milliyet yazarı Serpil Çevikcan'a önemli açıklamalar yapan Org. Akar...


Beştepe’deki resepsiyondaki sohbetimizde Org. Akar, terörle mücadelede sivillerin zarar görmemesi konusundaki açıklamalara ilişkin “TSK, bu konuda çok hassas. Bu hassasiyet ateş edip de sivile zarar vermemek bile değil, öncesinde önlem almayı da kapsar” dedi

Dün cumhuriyetimizin 92. yıldönümü vesilesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilen resepsiyondaydık.

Gündüz saatlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende Erdoğan tarafından verilmek istenen mesajın, akşam gerçekleştirilen resepsiyona da hakim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da resepsiyon sonrasında gazetecilerle yaptığı sohbette, sorum üzerine, Cumhuriyet Bayramı’nın milletin bayramı olduğunu söyleyerek, geçit törenindeki yeni formatın ana mesajının bu olduğunu vurguladı.

Dün gecenin sürprizi, Cumhurbaşkanı’nın kısa konuşmasının hemen ardından başlayan ve aralarında Cumhurbaşkanlığı personelinin de yer aldığı bir grup tarafından “Uzun ince bir yoldayım” türküsünün seslendirilmesiydi.

Salonda resepsiyon sürerken, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bahçesinde 92. yıl dolasıyla uçurulan 92 dilek fenerinden, resepsiyonda yapılan ikramlara, salonda çalınan müzikten, konukların profiline kadar pek çok unsur da Cumhurbaşkanı’nın bu mesajını yansıtıyordu.

Resepsiyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun yanısıra en çok ilgi gören konukların başında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar geliyordu.

Akar’la merhabalaşan, Genelkurmay Başkanı’nın bayramını kutlayanlar, ardından hemen arkasında yer alan Türk Yıldızları ve SoloTürk ekibiyle fotoğraflar çektiriyordu.

Diyebilirim ki gecenin en çok fotoğraf çektirilen isimlerinden biri de Cumhurbaşkanı’yla birlikte Orgeneral Akar’dı.

Akar: Öncelik sivil güvenliği

‘Önce siviller’

Resepsiyonda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’la sohbet olanağı buldum.

Orgeneral Akar, basına ayaküstü demeç vermeme konusunda çok hassas bir isim. Bu nedenle sorulara yanıt verirken, sözcükleri özenle seçiyor.

Sohbetimizde konu PKK’ya karşı yürütülen operasyonlara geldi.

Akar, terörle mücadelede sivillerin zarar görmemesi konusunda hassas davranıldığına ilişkin açıklamaların anımsatılması üzerine şu ifadeleri kullandı:“Bu konu bizim çok özen gösterdiğimiz ama her zaman ifade edemediğimiz bir konudur. TSK, tüm kademelerde, sivillere zarar verilmemesi konusunda çok hassas ve dikkatlidir. Bu hassasiyet ateş edip de sivile zarar vermemek bile değil, öncesinde önlem almayı da kapsar. Mesela daha ateş safhasına geçmeden, diğer işleri ve hazırlıkları yaparken, kimsenin bağına, bahçesine, tarlasına, evine, eşine, çocuğuna, kardeşine rahatsızlık verilmemesi konusunda emir veririz ve buna çok dikkat ederiz. Bu dikkat ve hassasiyet, yolda, işte, iskanda, tatbikata giderken, atış tatbikatlarında en öncelikli konudur. Bu faaliyetler sırasında bir tarlaya girip zarar verenlere dahi ceza veririz. Yapılmamasına çalışılır ama bir zarar verilmişse de onu tazmin ederiz. Biz terör olaylarının olmadığı günlerde bile böyle yaptık. Şimdi de aynı hassasiyeti büyük bir dikkatle sürdürüyoruz.”

‘Bizde saklama olmaz’

Orgeneral Akar, PKK’ya yönelik son operasyonlar konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesine de büyük önem verdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Biz doğru bilgi vermek zorundayız. İlgili bütün birimlerimizle bunu hatasız yapmak için gayret ediyoruz. Basın İletişim Dairemiz gece gündüz siz basın için çalışıyor. Bizim içinde bulunduğumuz ortam, teşkilatımız, yasalarımız, alışkanlıklar, içinde bulunduğumuz konjonktür, insan gücümüz buna el veriyor. Bunun ötesinde bir şey yaparsak geneldeki havayı bozarız. Çok iyi enformasyon vermeye çalışıyoruz. Tabi zor zamanlardan geçiyoruz. Üzücü olaylar, şehitlerimiz söz konusu. Biz bu ortamda elimizdeki insan malzemesiyle en doğru bilgiyi vermeye gayret ediyoruz kamuoyuna. Bizim yaptığımız her açıklamanın kamuoyu nezdinde, piyasalar üzerinde, uluslararası ilişkiler açısından etkileri olabiliyor. Biz, basının da yardımıyla kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve doğru kanaat oluşturmak açısından büyük çaba harcıyoruz, bu zor zamanlardan bir an önce böyle çıkalım istiyoruz.”

Orgeneral Akar, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini, böyle dönemlerde kurumların ve kişilerin büyük sorumluluğu olduğunu belirterek, “Ani, canhıraş hareketler yapıldığında iş daha kötüye gidebiliyor. Ani tepki göstermek, acele açıklamalar yapmak yanlış oluyor” dedi.

Akar, Dağlıca baskınından sonra açıklamaların geç yapıldığına yönelik eleştirilere atıfta bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“16 şehit meselesinde gecikme var denildi. Ama biz kesin bilgiyi elimize almadan bir şey demiyoruz. ‘60-70 şehit var, saklıyorlar’ denildi. Bizde saklama yok. Mümkün değil, saklanamaz. Bizde saklama olmaz. PKK telsizleri ‘70-80 şehit’ diyor, bu mümkün değil.”

Sohbetimiz böyle noktalandıktan sonra Orgeneral Akar, gurur duyduğu Türk Yıldızları’yla fotoğraf çektiriyor.