Dünya ‘jet-set’i hayır için Bodrum’da

Bodrum, dünyanın en zengin kesimi için tatilin yanı sıra bir ‘hayır mekanı’ haline de geldi. En lüks otellerde geceler yapılıyor. Louis Vuitton’un gelini, süpermodel Natalia Vodianova da çocuklara yardım yemeğini Bodrum’da verdi

Dünya ‘jet-set’i hayır için Bodrum’da

Bodrum günlerdir Villa Maça Kızı’nda düzenlenen özel bir geceyi konuşuyor. Dünyanın en varlıklı kesiminin tatil için Bodrum’a gelmesine alışığız. Ama bu yıl yabancıların organizasyonlarını da burada yapmaya başladığını görüyoruz. Haziran ayında multimilyarder Rus ve Kazak iş insanlarının spor yapmak için, Mandarin Oriental’e geldiğini görmüş, şaşırmıştım. Geçen cuma ise ünlü Rus süpermodel Natalia Vodianova ve eşi Louis Vuitton grubunun patronu Antoine Arnault, Bodrum’da özel bir davet verdi. Ama ne davet, masaların 25-50 bin dolara satıldığı geceye başta Rus oligarklar olmak üzere dünyanın dört bir yanından kalburüstü insanlar katıldı. 

Ali Koç da katıldı

Cennet koyundaki davette, Fransa ve İngiltere’nin aristokrat zenginleri, Chopard’ın Eş Başkanı Caroline Scheufele, ünlü modeller vardı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da eşi Nevbahar Koç ile geceye katıldı. Natalia Vodianova’nın hayatı tam bir “Kül Kedisi” masalı. Sıfırdan zirveye uzanan kariyeri, bir modaevi tarafından pazar tezgahında fark edilmesiyle başlıyor.

Zor yıllar

Çocukluk yılları; öz babasının evden kaçması, kötü üvey babasının mafyaya olan borçları ve çoğu zaman aç karnına uyumak zorunda kalışıyla geçiyor. Forbes’un en çok kazanan modeller listesinde hep ilk sıralardaydı. Moda endüstrisindeki kariyerini ilmik ilmik dokudu.

38 yaşında, son yıllarda tüm mesaisini kurucusu olduğu, özel ihtiyaçları olan çocuklara ve ailelerine yardım etmeye adamış bir hayırsever kuruluş olan Çıplak Kalp Vakfı (Naked Heart Foundation) için harcıyor. Bağış gecelerinde topladığı milyonlarca dolar ile çocuklara yardım ediyor, merkezler açıyor.

Çocukların sesi

2014 yılında Glamour onu Yılın Kadını ve Çocukların Sesi ödülüne layık gördü. Aynı zamanda dünyanın en büyük zihinsel engelli çocuk ve yetişkin spor organizasyonu olan Özel Olimpiyatlar Uluslararası Yönetim Kurulu üyesi. 172 ülkede 5,7 milyon sporcuya ve Birleşik Spor ortaklarına yıl boyunca antrenman ve yarışmalar düzenliyor. 2021’de Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) onu cinsel sağlık ve üreme sağlığı ajansının İyi Niyet Elçisi olarak atadı.

Biraz samimiyet…

2004 yılından bu yana dünyanın creme de la creme tabakasının katıldığı galalarda, çocuklar için bir de açık artırma yapıyor. Dekorasyonunu ve masa düzenini Ebru Yücebaşoğlu’nun yaptığı gece, daha uzun süre konuşulacağa benziyor. Konuşulsun da. Kimseyi kırmak istemem ama bizim lüks otellerde düzenlenen, toplanan üç beş kuruşun da yemek paralarına ödendiği, hep belli isimlerin yardım meleği pozu verdiği ama hangi çocuğun meleği olduğunu asla bilemediğimiz isimler biraz ders alsın.

Dünya ‘jet-set’i hayır için Bodrum’da

Chopard mücevher, Türk kilimi

Masaların 25-50 bin dolara satıldığı gecede, açık artırma da yapıldı. Hillary Clinton’un ‘melek’ dediği, supernova lakaplı Vodiavana ile Paris’te baş başa yemek, Chopard mücevher kadar ilgiye mazhar oldu! Cannes Film Festival’inde geçirilecek üç gün, kıymetli Türk kilimleri de açık artırmaya çıkan diğer seçenekler idi.

En güzel ‘umut’

Tom Ford’un dünyanın en güzel kadını olarak tanımladığı Vodiavana, doğduğu şehir olan Nijniy Novgorod’da fakirlik içinde büyüdüğü günleri hiç unutmuyor. Serebral palsi (beyin felci) hastası erkek kardeşine, annesinin nasıl büyük zorluklar içinde baktığını da. Vodianova, beyin felçli ve otistik çocuklar başta olmak üzere, zorlu hayatları olan çocuklar için umut olmaya çalışıyor.

Kendisinin de birbirinden güzel beş çocuğu var, Eyfel Kulesi’ne bakan bir evde yaşıyor, Fransa’nın en zengin adamlarından birinin oğlu ile evli. UNESCO panellerine katılıyor, devlet başkanlarıyla sohbet ediyor, organizasyonunu ve misyonunu büyütüyor.

Kayınpederi, Tiffany&Co’yu da bünyesine katan LVMH Grubu’nun sahibi, Fransız iş insanı Bernard Arnault’un kişisel serveti 117 milyar dolar civarında. Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un ardından dünyanın en zenginleri listesindeki yerini koruyor. Dünyanın en zengin iş adamlarından Bernard Arnault’un oğlu Antoine Arnault, eşi Vodianova sayesinde bir Bodrum sevdalısı olmuş durumda.

Dünya ‘jet-set’i hayır için Bodrum’da

Müzikle iyileşeceğiz

Kovid-19 salgını, hastalığa yakalanmayanların bile sağlığını bozdu. Depresif, gergin, tatminsiz bir ruh hali kaldı insanların üzerinde. Şimdi normalleşme adımlarıyla ruhumuzu da iyileştirme zamanı. Burada da imdadımıza müzik yetişiyor. Yaz geceleri açık havada hep bir ağızdan söylediğimiz şarkılar… Bir yanda sağaltan ezgiler, bir yanda yeniden hep birlikte aynı güzel duyguları yaşamanın hazzı…

Harbiye Açıkhava Yıldızlar Geçidi Konserleri Bayhan Prodüksiyon Organizasyonu’yla 9 Temmuz’da başladı. İstanbullular yaz boyunca sürecek “Harbiye Açıkhava Yıldızlar Geçidi” serisinde birbirinden renkli konserlere şahit olacak.

Bayhan Prodüksiyon’un patronu Uğur Bayhan, “Temmuz ve ağustos  boyunca sürecek konserleri eylül ve ekimde de devam ettirmeyi planlanıyoruz. Konserler, Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde düzenleniyor” diyor. Biletlere Passo’dan ulaşmak mümkün.

Turneler de var

İstanbul’da Harbiye konserleri devam ederken bir yandan Türkiye genelinde de turneler devam ediyor. Bayhan Prodüksiyon, Adana, Altınoluk, Ayvalık, Bodrum, Datça, Denizli, Kuşadası, Marmaris Antalya, Konya, Diyarbakır, Isparta, İzmir, Kocaeli ve Trabzon’da da açık hava sahnelerinde konserler planladı. Sanatçılar, ekipleri ve tüm sahne üstü ve arkası müzik ve eğlence sektörü emekçileri 15 aydır bu konser takvimlerini bekliyordu. Pandemi boyunca en çok
yara alan sektör olan müzik ve eğlence sektörü paydaşlarının binlerce kişiden oluştuğunu düşünürsek ekonomik olarak açtığı yaraların kapanmasına da bu konserler bir nebze ilaç olacak.

Dünya ‘jet-set’i hayır için Bodrum’da

Seyirci özledi

Seyircinin de büyük bir özlem içinde olduğunu görüyoruz. Şu anda sektörde yapılan tüm konserler ciddi seyirci sayılarına ulaşırken özellikle Açıkhava konserleri tedbirler kapsamında hâlâ yarı kapasite ile yapılabiliyor.

Müzik aletlerini satan müzisyenlerden, dükkanlarını kapatmak ve yeniden başlamak zorunda kalan işletmecilere kadar herkes büyük yaralar aldı. Müzik ve eğlence sektörünün eski ışıltılı günlerine geri dönmesi için devlet desteği, tedbirli bir süreç ve aşının yaygınlaşması şart.

Harbiye Açıkhava Yıldızlar Geçidi

 

24 Temmuz Teoman

25 Temmuz Teoman

31 Temmuz Adamlar

1 Ağustos Tan Taşçı

2 Ağustos Tan Taşçı

3 Ağustos Fatih Ürek

16 Ağustos Teoman

17 Ağustos Yıldız Tilbe

13 Eylül Yıldız Tilbe

27 Eylül Yıldız Tilbe

28 Eylül İrem Derici

14 Ekim Teoman

15 Ekim Simge&RUBATO

16 Ekim Tan Taşçı

17 Ekim Tan Taşçı