Evi ‘top’layacak

24 Şubat 2020

Samsung’un gelecek yıl piyasaya süreceği robot Ballie, evde fırından süpürgeye tüm cihazlarla iletişime geçiyor. Tenis topu büyüklüğündeki Ballie sensörleriyle kullanıcısının gözü olmayı amaçlıyor

Bundan yaklaşık 10 yıl önce bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz yapay zekâ, nesnelerin interneti, bulut, büyük veri, robotik, öğrenen makineler gibi yeni kavramlar artık yaşamımızın bir parçası haline geldi. Samsung’un geliştirdiği ve geçen hafta Malta’da düzenlenen MENA Forum 2020’de gördüğüm robot Ballie önümüzdeki günlerin habercisi gibiydi. Tenis topu büyüklüğündeki Ballie evin içinde ihtiyaç olan her noktaya koşturuyor, evi çekip çeviriyor. Ballie sizi uyandırıyor, fırınla iletişime geçerek yemeği pişirme komutu veriyor, kedi evde bir şeyleri döküp etrafı kirletince elektrik süpürgesini göreve çağırıp evi temizletiyor, siz yokken köpeğe arkadaşlık edip fotoğrafını çekip size gönderiyor. Adeta evin kahyası konumunda ve üstelik evde olan biten her şeyi çekip size gönderiyor! Şirket ürünü önümüzdeki yıl piyasaya sunacak.

Evi çekip çeviren robot Ballie

Kişiselleştirilme

Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Gürsoy robotu tanıtırken şunları söyledi: “Bireysel ihtiyaçların arttığı bu yeni dönemde kişiselleştirilebilir teknolojilerin de bireyleri daha iyi tanıyıp desteklerken yaşam tarzlarına uyum sağlaması gerekiyor. Ballie tam anlamıyla bu vizyonu gerçekleştirmek için hayata geldi. MENA Forum 2020’de tüketicilerin beğenisine sunduğumuz Ballie; gelişmiş sensörler, robot teknolojileri, öğrenebilen yapay zekâ ve yeni nesnelerin interneti ile sizi izleyen, bireysel ihtiyaçları anlayan ve pratik, anlamlı, eğlenceli bir yaşam sunan teknolojileri temsilen sunuldu. Bu akıllı robot insanların ihtiyaçlarına göre güvenlik görevlisi, spor asistanı, uzaktan kumandası ya da kamerası olacak. Ballie, yeniçağı dikkate alarak geliştirdiğimiz ürünlerden sadece birisi, buzdolabından çamaşır makinesine, klimadan televizyona kadar bu yaklaşımla geliştirdiğimiz birçok ürünümüz bulunuyor.” 

Modüler tasarım

Tüketicilere çok daha fazlasını yapabilme özgürlüğünü kazandırmak için modüler tasarımı da ön plana aldıklarını söyleyen Gürsoy, ‘’Bu sayede evler spor salonuna, okula, restoran hatta ne isterseniz ona dönüşüyor. Salonda siyah ekranı ortadan kaldıran tasarım ürünleri, mobil içerikleri aynı keyifle büyük ekranda tecrübe etmenizi sağlayan yeni ürünler, eski televizyonlara göre 16 kat daha iyi görüntü sunan 8K televizyonlar ile tüketicilerin yaşamını kolaylaştırıyoruz’’ dedi.

Yazının devamı...

En çevreci kentsel dönüşüm

17 Şubat 2020

Şehirlerdeki atıl AVM, tütün deposu, fabrika, hangar ve binalar Heavenly dDF ile hayat bulacak. Heavenly dDF girişiminin kurucularından mimar Arhan Kayar, “Bir binanın temeli 10 milyon canlının hayatına mal oluyor. Bu çabamızla binalar reenkarne olacak’’ diyor.

Kaynakların hızla tükendiği dünyamızda geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Çocuklar, yüksek ekonominin konuşulduğu zirveleri basıp, “Bırak bunları, sen önce benim geleceğimi tüketmekten vazgeç” diye eylemler yapıyor.

Neyse ki bu alandaki farkındalık da artıyor, bu iyi haber. Bunun en iyi örneklerinden birinin ülkemizde olması da bir başka iyi haber.

Türkiye’yi tasarım haftası başta olmak üzere birçok yeni akımla tanıştıran dDf Dream Design Factory yeni bir açılım başlattı. İstanbul ve Anadolu’nun birçok şehrinde ömrünü tamamlamış AVM, tütün deposu, fabrikalar, hangarlar, yağ dolum tesisleri, depo ve binaların ekonomiye kazandırılması için sürdürülebilir mimari ofisi Heavenly Made şirketini de yanlarına alarak Heavenly dDF’i kurdular. Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere Türkiye’deki atıl binalara yeni işlevler kazandıracaklar.

Depoydu, otel oldu

Türkiye’de binaların geri dönüşümünde en önemli örneklerden birisi Heavenly dDf’in kurucularından Haldun Demirhisar’ın elinden çıkan The Stay Otel. Konsepti, açılışı, ünlü müdavimleriyle günlerce magazin basınının odağında olan bu otel, recycle yöntemle yani geri dönüşümle yapıldı.

Haldun Demirhisar eski bir depoyu bina alanını hiç genişletmeden, kimliğini koruyarak otele dönüştürürken aynı zamanda öyle bir estetik uyguladı ki ortaya Ege’nin en tarz oteli çıktı. The Stay’daki bütün masa ve sandalyeler Karadeniz’de yıkılmak üzere olan ve eskiciler tarafından alınıp yakılacak evlerin tahtalarından oluşmuş. Tek bir ağaç kesilmeden yapılan her masanın kökenine ait evin fotoğrafı da var.

Şimdi kitlesel anlamda farkındalığın oluşması için sürdürülebilir tasarım haftası başlatmaya hazırlanan Mimar Arhan Kayar, Adsız Doğan Ekmekçi ve Haldun Demirhisar sorularımı yanıtladı.

Yazının devamı...

Yaşar tarıma bilim katıyor

10 Şubat 2020

Tarımın yüzü değişiyor. Sektör, gençler için önemli istihdam seçenekleri arasına giriyor. Hollanda’da dikey ve topraksız tarım konusunda geliştirdiği teknolojilerle öne çıkan Wageningen Üniversitesi ile işbirliğine giden Yaşar Üniversitesi, bu alanda program açmaya hazırlanıyor

Uzun yıllardır ihmal edilen, sanayi öncelenirken geride kalan, plansız ve programsız bırakılan tarım alanında son dönemde yaşanan gelişmeler umut veriyor. Aslında 83 milyonun sofrası da, sanayinin hammaddesi de tarımda... Devletin teşvikleriyle teknolojinin son imkânlarını eline alıp tarlaların, bahçelerin, sürülerin başına geçen her genç, geleceğe attığımız adımı biraz daha sağlamlaştırıyor.

Bu yönelimi gören eğitim kurumları da tarımı programlarına dâhil etmeye başladı. Bunlardan biri de Yaşar Üniversitesi... Egeli Yaşar ailesinin kurduğu ve 20 yıla yakındır faaliyette olan üniversite, tarımda önce yüksek lisans, sonra da lisans düzeyinde programı başlatacak. Selçuk Yaşar Ödülleri konusundaki toplantıda bir araya geldiğimiz Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Son dönemde en fazla heyecanlandığımız konu bu” dedi.

Temiz enerjiye ödül

Yaşar Üniversitesi ve Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı işbirliğiyle her iki kurumun da kurucusu adına verilen Selçuk Yaşar Ödülü, bu yıl ikinci kez sahibini bulacak. Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, duayen sanayici Selçuk Yaşar’ın hayatında önem verdiği “bilim, birlik ve başarı” kavramlarını, ödül sürecinde kılavuz edindiklerini söylüyor. Bu nedenle de geçen yıl “girişimcilik” olan ödülün ana teması, 2020’de “bilim” olarak belirlenmiş. Bilginin en önemli güç olduğuna inandıklarını söyleyen Yiğitbaşı, 5 Mart’ta açıklanacak ödül hakkında şu bilgileri verdi: “Seçici kurulumuz 17 kişiyi aday gösterdi. Bu yıl ödül temiz enerji alanında dünya çapında önemli çalışmalara imza atan bir isme verilecek.”

Araştırma fonu

Selçuk Yaşar Ödülü’nün teması her yıl değişiyor. Amaç, toplumsal fayda yaratan cesur kişilerin çalışmalarını kutlamak ve Türkiye’ye duyurmak. Ayrıca bu cesur kişilere 150 bin TL’lik para ödülü de veriliyor.

Yiğitbaşı, bu felsefenin arkasında tüm Yaşar Holding ve Yaşar Üniversitesi ailesinin bilime yaklaşımının yattığının altını çiziyor.                   

Yazının devamı...

Hindistan yolu çiçek açtı!

5 Şubat 2020

Arçelik’in Türkiye ve Asya Pasifik arasında bir ‘Beko Yolu’ oluşturma stratejisinin önemli bir adımı olan Hindistan’daki beyaz eşya fabrikası açıldı.

100’den fazla ülkede 700 bin çalışanı olan Hintli sanayi devi Tata ile Arçelik ortaklığının ürünü olan “Voltbek Home Appliances”ın Gujarat eyaletindeki fabrikasının açılışı törenine katıldık. Temelini Mustafa Koç’un attığı fabrikada ilk etapta buzdolabı üretilecek. Çamaşır makinesi üretimi de planlanıyor. Üretim kapasitesinin 5 yılda 2.5 milyon adede, toplam yatırım miktarının ise 10 yılda 180 milyon dolara ulaşması hedefleniyor.

Tata ile ortak

Ülkede buzdolabı penetrasyonu yüzde 36. Yani hanelerin üçte ikisinde buzdolabı yok. Bu nedenle buzdolabı bir evin en kıymetli mobilyası arasında ve evlerin salonlarında yerini alıyor.

Fabrikada bu nedenle dekoratif, 8 farklı çiçek desenli buzdolabı üretimi devreye alındı.

Açılışa Koç Holding ve Arçelik Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel yanı sıra Tata Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Noel Tata, Voltas CEO’su Pradeep Bakshi ve Voltbek CEO’u Jayant Balan da katıldı. Törende konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, topluluğun 32 farklı para birimini yönettiğini, iş yerlerinde 48 farklı dil konuşulduğunu, 150 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini, Türkiye dışında 62 üretim tesisi ve pazarlama şirketi bulunduğunu belirtti.                     

Büyük potansiyel

Çakıroğlu, “Dünya genelindeki 12 markası ile şirketimiz Arçelik, İngiltere’den Rusya’ya, Güney Afrika’dan Tayland’a, Avustralya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne uzanan etki alanıyla topluluğumuzun küresel vizyonuna önemli katkı sağlıyor. Dünya ekonomisinde Asya’nın ağırlığı artıyor. 1.3 milyar nüfusu ile Hindistan’ın 2024’de 5 trilyon dolarlık dev bir ekonomiye dönüşeceği, 2050’ye kadar da dünyanın ikinci büyük ekonomisi olacağı öngörülüyor” dedi.

Yazının devamı...

‘Mesleklerde’ iş garanti!

29 Ocak 2020

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mesleki ve teknik eğitimde sanayiyle iş birliği modelini uygulamaya başladıklarını belirterek, “İş birliği, eğitim verilen alanda müfredatın birlikte güncellenmesini, öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimlerinin birlikte düzenlenmesini, öğretmenlerin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerine sektörlerin destek vermesini kapsıyor” dedi.

Milli Eğitim ve sanayi iş birliğinin ilk defa bu kadar kapsamlı olarak hayata geçirildiğini vurgulayan Bakan Selçuk, sanayicilerin başarılı öğrencilere burs vermeyi ve iş birliği kapsamındaki okullardan mezun olanlara istihdamda öncelik tanımayı taahhüt ettiklerini açıkladı.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mesleki ve teknik eğitimde sanayiyle iş birliği modelini uygulamaya başladıklarını belirterek, “İş birliği, eğitim verilen alanda müfredatın birlikte güncellenmesini, öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimlerinin birlikte düzenlenmesini, öğretmenlerin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerine sektörlerin destek vermesini kapsıyor” dedi. Milli Eğitim ve sanayi iş birliğinin ilk defa bu kadar kapsamlı olarak hayata geçirildiğini vurgulayan Bakan Selçuk, sanayicilerin başarılı öğrencilere burs vermeyi ve iş birliği kapsamındaki okullardan mezun olanlara istihdamda öncelik tanımayı taahhüt ettiklerini açıkladı.

Beykoz Sabancı Öğretmen Evi’nde görüştüğümüz Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel otellere turizm lisesi, statlara ise futbol, basketbol ve çim teknolojisiyle ilgili okullar açacaklarını söyledi. Teknoparkların içine de okullar açacaklarını belirten Bakan Selçuk ayrıca tarım, yenilenebilir enerji ve madencilik alanında da meslek liseleri olacağını söyledi.

100 otelden talep var

“Meslek liselerinde eğitim verdiğimiz 54 alan ve 203 dalda ilgili çeşitli sektörlerle sistematik bir iş birliği yaklaşımı gerçekleştiriyoruz” diyen Bakan Selçuk bu çerçevede ilk etapta 11 otelin içinde okul açtıklarını söyledi. Selçuk “100’ün üzerinde otelden de talep var. Otel, öğrenciye kalacak mekân ve harçlıklarını veriyor. İş garantisini ve diğer standartları protokolle belirliyoruz” dedi.

Yazının devamı...

Tarlaya, mutfağa garanti

27 Ocak 2020

Sözleşmeli tarım, çiftçiye kazanç, tüketiciye de uygun fiyat garantisi sağlıyor. Zincir marketlerin bu alandaki faaliyetleri geliştikçe enflasyonla mücadele de kolaylaşıyor

Anadolu öyle bir coğrafya ki, bu topraklara atılan her tohum yeşeriyor, bereketli ürünler veriyor. Hatta dünyanın bir ucundan gelmiş fidanları, tohumları bile yadırgamıyor bu topraklar, bu iklim. Kivi mesela, Karadeniz'in öz ürünü oldu neredeyse... Avokadonun adı Alanyasız anılmaz oldu. Çiftçimiz de çalışkan, bütün memleketi doyuracak, dünyaya ürün satacak kadar azimli.

Geçenlerde gittiğim Adana’da sohbet etme imkanı bulduğum Adana Valisi Mahmut Demirtaş’tan şehirde muz üretiminin geliştiğini öğrendim. Pamuk cenneti olarak bildiğimiz Çukurova’da şimdi seralarda muz yetişiyor. Akdeniz'de muz üreticileri desteklenmelerine rağmen iç pazar taleplerine yetişemiyormuş.

Çiftçimiz çalışıyor, yeter ki emeğinin karşılığını alabilsin. Kimi zaman şöyle haberlere rastlıyoruz: Tarlada 1 lira olan ürünün fiyatı markette 6-7 lira! Makas bu kadar açık olunca çiftçinin de şevki kırılıyor haliyle. Bir de bütün bir yıl uğraşıp ürettiği ürünü zararına satmak zorunda kaldı mı, ertesi yıla gübre, ilaç alacak parası bile olmayabiliyor.

Aracıyı kaldırdı

Oysa çiftçi satacağını bildiği ürünü üretse... Alıcısı baştan hazır olsa ürünün... Bunun için Amerika'yı yeniden keşfe gerek yok! Bu formülün adı: Sözleşmeli üretim. Son yıllarda pek çok zincir market buna yöneliyor. Bunlardan biri de Şok Marketler... Şok Marketler CEO’su Uğur Demirel, avokado, karnabahar gibi ürünlerde sözleşmeli tarıma başladıklarını söylüyor. Demirel, "Sözleşmeli tarım ile arz güvenlik altına alınıyor. Çiftçi anlaşmasını yapmış olmasının etkisiyle ne ekeceğini, kaçtan satacağını önceden biliyor. Planlamasını yapabiliyor. Aracılar ortadan kalkıp, ürün doğrudan çiftçiden marketlerin raflarına ulaşınca fiyatı da uygun oluyor" diyor.

Uygun fiyat

Yazının devamı...

Yabancı ‘doğrudan’ geliyor

20 Ocak 2020

Türkiye’deki finansal istikrarı ve piyasa potansiyelini gören yabancı yatırımcı, ‘şirket avına’ çıktı. ABD’li ve Japon yatırımcılar dikkat çekiyor. Teknoloji, makine ve gıda üreticileri mercekte...

Yabancı yatırımcı, Türk şirketlerine yeniden ilgi göstermeye başladı. 2020 yılının şirket satın alma ve birleşmeleri açısından iyi bir yıl olacağını Türkiye’nin bu alanda en çok işlem yapan danışmanlık şirketi olan Pragma’nın yöneticileri söylüyor.

Son yıllarda öne çıkan önemli pek çok satın alma, şirket evliliğinin arkasındaki isimlerle geçen hafta tanışma fırsatı bulduk.

Son 10 yılda toplam büyüklüğü 6.5 milyar doların üzerinde 90 şirket birleşme ve devralma işlemine danışmanlık yapan finansal danışmanlık şirketi Pragma, yarattığı bu ölçek nedeniyle, uluslararası medya kuruluşu Mergermarket, tarafından Türkiye’de “2019 Yılı Şirket Birleşme ve Devralma Finansal Danışmanı” seçildi.

Pragma Genel Müdürü Değer Şahbaz, Yönetici Direktörler Saltuk Buğra Akbulut ve Özlü Yalaza ile buluşmamızda, Türkiye ve Avrupa’da 50’nin üzerinde şirketin görüşmelerinde ivme yakalandığını öğrendik.

 İlgi canlı

Genel Müdür Şahbaz, “Bunlardan 10 tanesi ile ileri aşamadayız ve bu projeleri önümüzdeki aylarda tamamlamayı hedefliyoruz. Yaşanan tüm zorluklara rağmen Türkiye’ye olan yatırımcı ilgisini canlı tutmayı ve ciddi miktarda doğrudan yabancı yatırım getirmeyi başarıyoruz” diyor.

9 ay gibi kısa bir sürede 260 milyon dolarlık bir anlaşmayla bitirilen Ulusoy Elektrik’in ABD’li Eaton’a satışı, Worhington Arıtaş Basınçlı Kaplar’ın Hollandalı Broadview Energy Solution’a satışı, Hollandalı Van Eck’in Tırsan Treyler hissedarlarının sahip olduğu Talson BV tarafından satın alınması, E. Özgörkey Grubu tarafından Atakey Patates’in yüzde 50’sinin satışı, Emaş Plastik’in Japon Sumitomo Chemical iştiraki Sumika’ya satışı, Özak Geçiş Teknolojileri’nin çoğunluk hissesinin İtalyan Came’ye satışı ve Almanya’nın ilk porselen markası Weimar’ın Karaca Grubu tarafından satın alınması son dönemde Pragma’nın imzasını taşıyan bazı projeler. 

Yazının devamı...