Harem’de 40 bin kişilik ‘vals’

Harem’de, konser alanında 20 bin, alanın dışında da bir o kadar kişi, Evgeny Grinko’nun notaları eşliğinde tek yürek olduk. Birlikte hüzünlenip birlikte gülmeyi nasıl da özlemişiz!

Harem’de 40 bin  kişilik ‘vals’

Bütün dünyayı neredeyse iki yıldır kasıp kavuran, hayatlarımızı bir daha geri dönmemecesine değiştiren o virüsü bir süreliğine, kısa bir süreliğine de olsa aklımdan çıkarabildim desem. Üstelik bunu tek başıma da yapmadım. 40 bin kişi aynı anda yaptık. Kimi zaman gözlerimizi kapadık, kimi zaman renkli ışıkların aleminde kaybolduk. Ama bizi asıl alıp götüren o muhteşem müzikti… Ve tabii 40 bin yüreğin aynı anda, aynı duyguyla atması…

Üsküdar Belediyesi, 2021-2022 Kültür Sanat Sezonu açılışını dünyaca ünlü Rus piyanist Evgeny Grinko konseri ile yaptı. Beşiktaş Vodafone Park’ta en son Jennifer Lopez konserini izlemiştim böyle.

Harem’de 40 bin  kişilik ‘vals’

Evgeny Grinko’nun muhteşem performansı, Harem’i, üzerindeki 40 bin kişiyle birlikte bambaşka bir dünyaya ışınladı.

Konser alanındaki insandan fazla müziksever Beşiktaş’a akın etmiş, Ritz Carlton Hotel’in önündeki Beleştepe’den Jennifer Lopez’i izlemeye çalışıyordu.

Perde açıldı artık

Önceki hafta Buika da Türkiye’ye gelip, Zorlu PSM’de muhteşem bir konser verdi. Bir müzik ayinine katılmış gibi büyülenmiş çıktık Buika konserinden.

Bu hafta da dünyaca ünlü Rus piyanist Evgeny Grinko konserinde adeta mest olduk.

Harem Meydanı’ndaki mahşeri konser aynı zamanda eski coşkulu günlere özlemimizi yansıtıyordu. Zira Reina saldırısı sonrasında bu konserler bıçak gibi kesilmişti. Ufak ufak hareketlenme başlayınca bu kez de pandemi kısıtları nedeniyle kimse gelmiyordu.

Hem popüler hem klasik

Üsküdar Belediyesi, pop müzik şarkıcılarına nasip olan bir hayran kitlesi bulunan Evgeny Grinko için dev bir organizasyon düzenlemişti. Sevenleri de İstanbul’un farklı yerlerinden kalkıp gelince ortaya bir Madonna konseri atmosferi hakim olmuştu.

Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Gülsüm Hasbal yine yapacağını yapmış ve İstanbulluları mest eden bir müzik ayinine imza atmıştı. Zira konseri o gece tam 40 bin insan izledi. Tarkan sahne alsa bu kadar olurdu. Böyle büyük konserleri unutmuştuk.

Her yerde dev ekranlar

Mahşeri bir kalabalık kaldırımlarda, parklarda, arabalarının içinde, kimisi ise piknik sandalyelerinin üstünde konseri izliyordu. Her kesimden gençler, aileler gerçekten dışardaki atmosfer çok etkileyici idi.

Üsküdar Belediyesi yoğun ilgiyi tahmin etmiş, konser alanına sığamayacak insanların da konseri izlemesi için dışarıya dev ekranlar koydurmuştu. 

Olağanüstü performans

İnanılmaz bir performanstı. Müziğin evrensel bir dili var ve her kesimden insan, “Valse” adlı şarkısı ile gönüllerde taht kuran, kısa sürede adını dünyaya duyuran genç piyanist ve davulcu Evgeny Grinko konseri için konser alanını saatler öncesinden doldurdu.

Konser saati geldiğinde ise Harem Meydanı olağanüstü bir performansa tanıklık eden muhteşem bir şölen alanına dönüştü.

Türkmen, söz verdi

Konser öncesi sahneye çıkan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, dünyaca ünlü böylesine önemli bir müzisyeni Üsküdarlılarla buluşturdukları için mutlu olduklarını söyledi.

Üsküdarlıları zengin bir kültür sanat sezonunun beklediğini belirten Türkmen, “Alınan önlemler sonucunda artık yavaş yavaş bir araya gelmeye, özlem gidermeye başladık. Bu yıl İstanbulluları Üsküdar’da konserler, sergiler ve söyleşilerle dolu olağanüstü bir kültür-sanat sezonu bekliyor” dedi.

Harem’de 40 bin  kişilik ‘vals’

Duygular dile geldi

Grinko, kendisini dinlemeye gelenleri, Türkçe olarak “Benim adım Evgeny Grinko, işte benim arkadaşlarım” diyerek selamladı. Sanatçı, müziğin evrenselliği hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Müzik evrensel bir dildir. Kendi aramızda bir dili konuştuğumuzda içinde anlam ifade eden kelimeler kullanıyoruz ama hiçbiri notaların anlamına sahip değil. Benim için müzik duyguların dilidir ve müziğe herkes duygularıyla anlam yükler.”

Evgeny Grinko, geniş bir keman ailesi ve akordeoncu 5 müzisyen ile sergilediği sahne performansına, piyano dışında gitarda ve davuldaki hünerlerini de ekledi.

Boğaz havasında sinema keyfi

Bir nostaljiyi de Türk Telekom ile yaşadık geçen hafta. Benim yaşımdakiler hatırlar. Çocukluğumuzda açık hava sinemaları vardı… Çekirdeğini, gazozunu, hatta filmin duygusallığı yoğunsa mendilini kapanlar, yaz akşamları açık hava sinemalarına giderdi.

Türk Telekom da bir süredir müşterileri için “Türk Telekom Prime Arabalı Sinema Geceleri” etkinliği düzenliyor. Geçen hafta ben de bunlardan birine katılıp hem eski günleri yad ettim hem de güzel bir film izledim.

Hem de sürprizli

Türk Telekom Prime müşterileri için 7 Ekim’e kadar ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliklere katılanlar İstanbul Boğazı’nın eşsiz atmosferinde kendi araçları içerisinde sinema izleme keyfini yaşıyor.

Türk Telekom’un ayrıcalıklı hizmetler sunan markası Türk Telekom Prime’ın Açık Hava Sineması etkinlikleri Ortaköy Açık İspark’ta gerçekleşiyor.

Etkinlikler, birbirinden özel sürprizlerle salı ve perşembe akşamları 18.30’da başlıyor. Etkinliğe katıldığım gece biz basın mensuplarına da bir sürpriz vardı. Etkinlik alanına gittiğimizde üstü açık Chevrolet Belair’ler bekliyordu bizi.

Ben mavi olanına bayıldım, çekirdek, içeceklerimiz, patlamış mısırımızı alıp kurulduk arabaya. Ekranda Mahzun Kırmızıgül’ün muhteşem filmi Mucize Aşk 2 filmi vardı.

Harem’de 40 bin  kişilik ‘vals’
Harem’de 40 bin  kişilik ‘vals’

Dört dörtlük organizasyon

Altımızda bir zamanların efsanesi Chevrolet Belair, solumuzda Boğaz ve köprü, karşımızda hasret kaldığımız sinema ekranı… Adeta mest olduk, o gece Münir Özkul ve Adile Naşit eksikti yanımızda!

Etkinliğe katılmak isteyen Türk Telekom Prime müşterileri, 0507 178 5681 numaralı telefondan rezervasyon yaptırabiliyor. Katılımcılar, etkinlik alanı girişinde yer alan POS cihazına girmeleri gereken şifreyi ise PRIME ACIKHAVA yazıp 6262’ye göndererek veya Prime mobil uygulaması üzerinden alabilecekler.