Harika çocuklar!

1940’ların sonunda yürürlüğe girerek özellikle müzik alanında önemli isimleri ülkeye kazandıran Harika Çocuk Yasası’nın yeniden hayat bulması fikri geniş kesimlerce destekleniyor.

Türk sanatçılar İdil Biret, Suna Kan, Gülsin Onay gibi müzisyenlerimiz, Harika Çocuklar Yasası ile yurtdışında eğitim alıp, dünya çapında tanınmışlardı. Klasik müzik özel bir alan. Dünya çapında isim olmak için sadece yetenek yetmiyor. Yanı sıra dünyanın bu konudaki önde gelen okullarından, isimlerinden eğitim almak şart.

1948’de çıkarılan ve 20 yıl boyunca sürdürülen Harika Çocuk Yasası işlevsiz kaldığından bu yana klasik müzik konusunda vakıf ve dernekler dışında gençler kendilerine pek destek bulamıyor.

ÇEV Sanat elinden tuttu

Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), 2009 yılında Berrin Yoleri’nin öncülüğünde kurulan ÇEV Sanat ile bu açığı kapatmak için çaba sarf ediyor. Devlet desteksiz, bağışlarla yürütülen bu süreç bile genç Türk sanatçıların, dünyanın gıptayla baktığı isimler haline gelmesini sağladı.

ÇEV Sanat’ın, Yoleri’nin deyimiyle “Sıra dışı yetenekli gençlerin önlerindeki taşları süpürdüğü” isimlerden birisi de çellist Jamal Aliyev. 1993 doğumlu, müzisyen bir ailede doğmuş. Küçük yaşlarda yeteneğini sergileyip, eğitimini ÇEV Sanat bursu ile İngiltere’de sürdürmüş.

Konser 23 Mayıs’ta

Aliyev, Yoleri ve ÇEV Başkanı Prof. Dr. Ahmet Altınel ile bu yıl 9. kez yapılacak olan ÇEV Sanat Konseri’nin tanıtım toplantısında bir araya geldik. Konser, Atatürk Kültür Merkezi’nin şu an tadilatta olan büyük sahnesi açıldıktan sonraki ilk büyük konser olacak. 23 Mayıs’ta gerçekleşecek ve Haldun Dormen’in onur konuğu olacağı gecede, vakfın daimi destekçisi Halit Ergenç sunuculuk yapacak. Olten Filarmoni Orkestrası’nı şef İbrahim Yazıcı yönetecek, konserin solisti ise Jamal Aliyev olacak. Çellist Aliyev’e ÇEV Sanat’ın desteklediği genç sanatçılar eşlik edecek.

İllüzyon değil gerçek

Toplantıda en çok dile getirilen konu, genç isimlerin desteklenmesiydi. Klasik müzik alanında üstün yetenekli gençlerin çoğu devletten destek göremediği gibi teşvik de alamıyor. Sponsor ve bağışçıların destekleriyle bu seviyelere gelinebilirken Harika Çocuk Yasası tekrar çıksa Türkiye’nin klasik müzik alanında dünyada sesini duyurması hayal değil. ÇEV Sanat’ın burs verdiği, tek tek sıralamaya yerimizin yetmeyeceği isimlerden kimisi başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde akademisyen, doçent, dünya çapındaki festivallerde jüri olabilecek seviyeye gelmiş.

Amerika turnesi

Şimdiden dünya çapındaki birçok büyük sahnede konser verdi, bu sonbaharda da Fazıl Say ile birlikte ABD turnesine çıkacak. ÇEV’in el üstünde tuttuğu Aliyev, bu konuma gelebilmek için çok çalıştığını dile getiriyor. Aliyev hayattaki duruşu ve tarzıyla da göz dolduruyor. Yoleri, Aliyev’in başarılarının diğer genç isimleri de teşvik ettiğini dile getiriyor. Jamal Aliyev’in mart ayında çıkardığı “Illusion” isimli albümü de ÇEV Sanat Konseri’nde dinlenebilecek.

Harika çocuklar

Berrin Yoleri, Jamal Aliyev, Songül Hatısaru

Yo-Yo Ma’nın çellosu!

Jamal Aliyev, Giuseppe Guarneri’nin 1690 yapımı çellosuyla çalıyor. Yoleri’nin yoğun çabasıyla yabancı bir yatırımcı grubunun müzayededen satın alıp, Aliyev’in kullanımına verdiği çellonun fiyatı 2.5 milyon pound. Bu çelloyu Yo-Yo Ma da bir dönem konserlerinde çalmıştı.

Aliyev, bu değerli enstrümanı hep yanında taşımak zorunda. Çello için 48 saat önceden rezervasyon yaptırması gerekiyor. Aliyev, çellosu için Mrs Cello Aliyev adıyla rezervasyon yaptırıp yanındaki koltuğu satın alıyor!

Genç müzisyenler enerji katacak

ÇEV Sanat Başkanı Berrin Yoleri’nin organize ettiği ve ünlü orkestra şefi İbrahim Yazıcı’nın yöneteceği konserde ÇEV Sanat’ın genç müzisyenlerinden kemanda Deniz Erten İspir, Ezgi Su Apaydın, Deniz Şensoy, Doğa Altınok, Duru Önhon ve Defne Güngör perküsyonda Elman Mecid, piyanoda Damla Ece Karataş ve Fikret Uçar, viyolada ise İklim Özenli ‘Olten Flarmoni Orkestrası’ eşliğinde performanslarını sergileyecekler.

Harika çocuklar

Cam tavanları kırıp hayata karışmak için

Kadınların kariyerlerinde ilerlemesini sınırlayan görünmez ve yapay engelleri tanımlayan “cam tavanları” kırmak için Pernod Ricard Türkiye ana sponsorluğunda ve IDEMA iş birliğiyle kurgulanan Hayata Karışan Kadınlar Platformu ücretsiz olarak sunulan eğitim modülleriyle kadınları geleceğe hazırlıyor.

Dünya Ekonomik Forumu Geleceğin Meslekleri Raporu’ndan (2020) referans alınarak, Kültür, Sanat ve Eğlence; Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği; Yeni İş Yaşamı ve Dijitalleşme; Yeni Medya olmak üzere dört modülde verilecek ücretsiz eğitimlerle, kadınların geleceğin mesleklerinde eş hakka ve yetkinliğe sahip olmasında öncü olmayı hedefliyor.

Uzman isimler

Dört eğitim modülünde mentor olarak yer alan, alanında uzman isimlerle de dikkat çeken Hayata Karışan Kadınlar Platformu, 18 yaş üzeri tüm kadınların katılımına açık.

Hayata Karışan Kadınlar Platformu’nun ana sponsoru olan Pernod Ricard Ortadoğu Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geleceğin mesleklerinde kadın varlığının güçlendirilmesini hedefleyen bu platforma sponsor olmaktan dolayı gururlu olduklarını belirtti. Kadınların iş yaşamında üst kademelerde daha çok var olmasının ve geleceğin mesleklerinde yer almasının her alanda etki yaratacağını vurgulayan Selçuk Tümay, Hayata Karışan Kadınlar Platformu’nun uzun yıllar büyüyerek devam etmesini istediklerinin de altını çizdi.

Harika çocuklar

Çağıl Ayyıldız, Bediz Yıldırım, Songül Hatısaru, Yeşim Aksoy, Dilara Koçak, Güler Altınsoy