Işıldayan kadınlar ilham verecek

Özlem Güsar’ın öncülüğünde düzenlenecek olan Işıldayanlar Konferansı’nda önyargıları yıkan, cesur kadınlar hikâyelerini anlatacak. Güsar, “Bu konferansı izleyen bir genç kız bile, ‘Ben de yapabilirim’ diye düşünürse amacıma ulaşmış olacağım” diyor

Kadınlarla ilgili atılan her adım, ortaya konulan her çaba karşılığını buluyor ve her türlü övgüyü sonuna kadar hak ediyor. Özellikle de önyargıları yıkan, cesur kadınların, hikâyelerini anlatması için platform oluşturmak çok önemli. Çünkü bu hikâyeler kartopu etkisiyle değişimin itici gücü olabiliyor. 

Özlem Güsar’ı Türkiye’nin ilk lüks marka danışmanı olarak tanıdık. Son senelerde ise kaliteli ve gustolu yaşam anlamında Türkiye’nin en beğenilen online platformlarından OGGUSTO’nun kurucusu olarak yoluna devam ediyor. Güsar şimdi ana konusu kadın olan  ‘IŞILDAYANLAR’  konferansının hazırlıklar içinde. 

24 Mayıs’ta Zorlu PSM’de düzenlenecek konferans sadece davetlilere açık. Tüm Türkiye’ye özellikle genç kızlara ulaşmak için ücretsiz olarak www.isildayanlar.com adresinden çevrimiçi olarak izlenebilecek. 

Özlem Güsar ile konferansı, ilham veren kadınları ve daha fazlasını konuştuk. 

Işıldayan kadınlar ilham verecek

‘İdoller’ anlatacak 

- Bu konferans fikri nasıl ortaya çıktı? 

Tüm dünyada kadınların birbirine ilham vermesi, destek olması için faaliyet gösteren She’s Mercedes adıyla harika bir platform var. İyi yaşam, deneyim, inovasyon ve sürdürülebilirliğe fokus olan oluşumun içinde Gwyneth Paltrow, Lucy Liu, Patti Smith gibi isimler var. 2020’de Türkiye’deki lansmanı için Mercedes ile yollarımız kesişti ve bu kapsamda farklı dünyalardan çok başarılı kadınların içinde olduğu bir grubumuz oluştu. Son dönemde ülkemizde her sosyo-ekonomik kültür seviyesinde kadının neredeyse yok sayıldığını görmek hepimizi üzüyor. 

Bir gün öyle beklenmedik bir konuda ve sektörde kadının yok sayıldığı bir durumla karşılaştık ki, tüm Whatsapp grubumuz isyan etti. Ortaya şakayla karışık “Biz de bir konferans yapalım, gücümüzü ortaya koyalım, hadi Özlem sen başlat biz arkandayız” cümlesi atıldı. Motivasyon öyle güçlüydü ki bir anda kendimi OGGUSTO’nun ilk konferansını yaparken buldum. 

Her adımımızı çözüm ortaklarımız olan Jules Verne, ÜNİTE Edelman ve 360 Media gibi kendi sektörünün çok iyi isimleri ile atıyoruz. O nedenle çok kısa sürede çok ses getiren bir iş başaracağımıza eminim. 

 - Konferansın ana amacı nedir? 

Bu konferans üzerinde çalışırken sevgili Bekir Ağırdır’ın bir sözü beni çok etkiledi. “Bu ülkede genç kızların önündeki en büyük eksikliklerden biri idol kadın eksikliğidir” demişti. Ne yazık ki iş dünyasında, sporda, sanatta, bilimde inanılmaz başarılar yakalayan kadınlarımızın hikâyelerini hem basında hem de sosyal medyada çok az görüyoruz. 

İşte bu nedenle, OGGUSTO olarak düzenlediğimiz IŞILDAYANLAR Konferansı’nda bugüne kadar yaptıkları, bakış açısı veya sadece varlığıyla çevresini aydınlatan, ismini bildiğimiz veya bilmediğimiz yıldız kadınların hikâyesi başrolde olacak. Kafamızı kuma gömmeden, Pollyannacılık oynamadan, umut vermek için, ışık saçmak için yola çıktık. 

Çevrim içi izlenebilecek 

- ‘İdol kadın’ kavramı ne ifade ediyor? 

İdol kadın derken sadece yönetim kuruluna yükselmiş, parmakla gösterilen başarılara imza atmış kadınlardan bahsetmiyorum. Bir benzincide pompacı olarak çalışan bir kadının, bir uzun yol kaptanı kadının, birçoğumuzdan daha cesur olduğuna ve önyargıları kırmak için daha çok savaş verdiğine inanıyorum. 

Kadını ışıldatan markaların enerjisini de yanımıza alarak bu kadınların hikâyelerini 24 Mayıs’ta Zorlu PSM’de IŞILDAYANLAR sahnesinde paylaşmak istiyoruz. Konferans sadece davetlilere açık. Aynı zamanda tüm Türkiye’ye özellikle genç kızlara ulaşmak için ücretsiz olarak rdrframe1 https://eur04.safelinks.protection.outlook.com adresinden çevrimiçi olarak izlenebilecek. 

- Bu proje, bir konferanstan daha     fazlası sanırım… 

Uzun vadede çok farklı konularda hepimize umut veren, örnek olan farklı alanlara yoğunlaşmak istiyoruz. Anlayacağınız, farklı dünyalardan, dünyayı daha aydınlık kılan, hep dahası var diyerek bizi ileri götüren, değişime her gün tanıklık ettiğimiz bu çağda, güç katan, ilham veren, insanları, hikâyeleri anlatacağız. Kısacası hayatımızı ışıldatanlar, yolumuzu aydınlatanlar. Yola bu amaçla çıkınca projemizin adı Işıldayanlar oldu, mottomuz ise #birlikteışıldıyoruz. Her detaya çok önem verdik. Logomuz kapsayıcılığı temsil ediyor. Ana rengimiz UN Women’ın 2022’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin simge rengi olarak açıkladığı narçiçeği. 

Markalar destekliyor 

- Kimler olacak bu etkinlikte, neler dinleyeceğiz? 

Biz, yıldız kadınların hikâyeleri çoğaldıkça gücümüze güç katacağımıza inanıyoruz ve bu konferansın bir yıldızlar geçidi olmasını istiyoruz. 

Bu konferansta mesleğin kadını erkeği olmaz, ustası olur diyenlere, pozitif hikâyelere, olmaz denileni başaranlar, geleceğimizi ışıldatacak gençler, sanatın ve sporun ışıldayan yüzleri, tüm dünyaya ilham veren başarı hikâyeleri ve başarısı kanıtlanmış markalar var. 

Fikir zaten ekipten çıktığı için She’s Mercedes platformu ana sponsorumuz. Işıldayanlar projesinin sponsorluk dosyası hiç ortalarda dolaşmadı, sadece hedeflediğimiz ve birlikte bir anlamı olan projeler, paneller yaratabileceğimiz markalarla görüştük. Ne mutlu ki hayır cevabı aldığımız marka neredeyse hiç olmadı. MasterCard, Lancome, Damat, Shell, Hepsiburada, Denizbank, Jumbo, Arzum OKKA, KTSM (Kale Tasarım ve Sanat Merkezi), We Are the Walkers, Zorlu Energy Solutions’ın (ZES) desteğiyle gerçekleşiyor. Bu markalar, sınırları yıkan, yeniye imza atan ışıldayan projeleriyle konferanstaki yerini alıyor. 

- Peki sizin bu konferanstan beklentiniz ne? 

Son üç aydır tüm hayatım, gecem gündüzüm Işıldayanlar Konferansı oldu. Bu konferansın sonunda sadece tek bir genç kız bile, “Benim bunu yapacak gücüm var, ben de başarabilirim, ben de bir fark yaratabilirim” diye düşünürse tüm ekip olarak aylardır çalışmalarımız amacına ulaşmış demektir. Bu satırları okuyan herkesi sadece bir konferansı izlemeye değil, daha güzel, daha sürdürülebilir, daha ışıltılı bir geleceğe ortak olmak için bize katılmaya davet ediyorum. 

Dolu dolu içerik

- Etkinliğin akışıyla ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz?

Gülse Birsel de sahnede tadına doyamadığımız üslubu ile ışıldayacak. Bekir Ağırdır, Sinan Canan gibi duayen isimler de kadının gücüne dikkat çekecek. Lancome’un dünya yüzlerinden biri olmayı başaran ilk Türk olan Hazal Kaya da sahnede ışıldayacak, markanın Isparta’da gül özünü aldığı kooperatifin üyesi olan köylü teyze de.

Benim için bir modern zaman ermişi olan İbrahim Betil de bizimle olacak ve genç bir STK gönüllüsü genç kızımıza, eskilerin deyimiyle el verecek, tecrübelerini paylaşacak. Nevruz Köyü kadınları, Anadolu Tekstil Ağı’nı oluşturmak için çalışan tasarımcı Fırat Neziroğlu birlikte ışıldayacaklar.

Dünyanın en iyi 10 öğretmeninden biri seçilen Nurten Akkuş da sahnede ışıldayacak, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da.
Kısacası, kadını ışıldatan markaların enerjisi eşliğinde, bu harika kadınların hikâyelerini IŞILDAYANLAR sahnesinde paylaşacağız.

STK’lar ile el ele

- Nasıl hazırlandınız?

OGGUSTO’nun, Türkiye’nin aydınlık yüzü olarak tanımladığım, çarpan etkisi yüksek, kendi dünyasında kanaat önderi olan olağanüstü bir okuyucu kitlesi var ve bize çok güveniyorlar. Konferansa hazırlanırken, hem bu okuyucularımız neyi dinlemek ister diye düşündük hem de sahneye kim çıkarsa örnek teşkil ederiz, gençlerimize yol gösteririz konusuna yoğunlaştık.

Bu kapsamda iş dünyası, sanat ve spora değer katan, duayen ve genç isimlerin de ilham verenler hikâyeleriyle bir arada olacağı IŞILDAYANLAR Konferansı’nda çok değerli sivil toplum kuruluşları ile el ele verdik. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), KAGİDER, Sosyal Ben Vakfı ve Teknolojide Kadın Derneği’nin (Wtech) stratejik ortaklarımız ve onlarla birlikte ışıldayacağız. Elimizden geldiğince her konuyu 360 derece düşünmeye çalıştık. Bu kapsamda Carbon Hints Danışmanlık şirketi, tüm konferansın karbon salımını hesaplayacak ve biz de karbon ayak izi için WWF Doğal Hayatı Koruma Derneği’ne bağışta bulunacağız.