Ağaç da ortaktır

Ağaç da ortaktır


Tamer HEPER

Yöneticimiz apartmanı kendi yasalarına göre yönetiyor. Örneğin işletme projesi yapmıyor, ama aidat topluyor. Bazı kişilerden avans almıyor, kendi kafasından bir yönetici yardımcısı tayin etti, bahçeyi sahipleniyor, dilediği ağacı dikiyor dilediğini kesiyor. Bunlar yasal mı?
M. E. - İstanbul
Sizinkine yönetici denmez, ona verilen özel bir ad var, ona diktatör denilir. Diktatörün sözü kanundur, yaptıklarından da sorumlu değildir, işte sizinki.
Yönetici ise avans toplamak için mutlaka ama mutlaka işletme projesi yapmak zorundadır. İşletme projesi yapmakla kalınmaz, bunun kesinleşmesi için yapılması gereken prosedürü de ikmal etmek zorundadır. Dilediğinden para alıp dilediğinden almamak diye bir ihtimal yoktur. Herkes öder ama yönetim planında yazılı olduğu biçimde ya eşit veya arsa payı oranında. Bahçe gibi yerler de ortak alanlardır. Herkesin malıdır. Yönetici bu yerlerde kat malikleri kurulunun aldığı kararlar çerçevesinde faaliyet gösterir. Bahçedeki ağaçlar da bahçe gibi, hidrofor gibi, çatı gibi ortak mallardandır. Dilediği gibi kesemez. Böyle bir zarar verirse tazmin eder.