Bacaya barbekü konmaz

Bacaya barbekü konmaz


Tamer HEPER

     Apartmanımızın çatı katını müteahhit kendine ayırmış. İki karşı daireyi birleştirmiş, terasta bulunan, normal dairelere ait barbekü bacasını dekore edip kendine barbekü yapmış, daha birtakım değişiklikler var. Baca depremde yıkıldı, yeniden yapılması için anlaşamıyoruz. O diyor ki, depremden önceki haline getireceksiniz, biz ise barbeküsüz baca yapacağımızı söylüyoruz. Barbeküsünü biz yapmak zorunda mıyız?
      H. P. - İstanbul

       Bacalar apartmanda ortak mahallerdir. Baca projede nasıl tasarlanmışsa o hali ile muhafaza edilmelidir. Bu haline bir kimsenin müdahalesi de olmamalıdır. Dolayısıyla, yıkılan bacanın yeniden yapılması normaldir. Ancak yapıldığında projesine uygun olarak yapılmalıdır. Üst katta oturanın müdahalesi ile aldığı şekli yapamazsınız. Hatta daha doğrusunu söyleyeyim:
       Bırakın depremi, normal şartlar altında sizlerin bacaya yapılan müdahalenin önlenmesini talep hakkınız vardır. Yani deyin ki deprem olmadı, buna rağmen bacadaki barbekünün kaldırılmasını, bacanın eski haline getirilmesini talep hakkınız vardı ve böyle bir davada sizin talebiniz gibi karar verilirdi.
       Teknik yönden ne denilir bilemem ama belki de bacanızın içi barbeküye çevirmek için oyulduğundan depremde yıkıldı, barbeküye çevrilmeseydi belki de yıkılmayacaktı. Bu halde bacanın tümünün yapımı bu komşunuzun üzerine dahi kalabilir. Bu detay dahi söz konusu ama konuyu dağıtmadan söyleyeyim, sizin yapacağınız, bacanın projedeki halidir. İsterseniz sonradan bu yere müdahalesini daha engelleyebilirsiniz.

     TRAFİK KURALLARI
       YAYALAR, taşıt yolunun karşı tarafına, yaya ve okul geçitleri ile kavşak giriş ve çıkışlarından; bunların bulunmadığı yerlerde ise şartlarına uyulmak sureti ile taşıt yolunun uygun kısımlarından geçmek; yaya ve okul geçitlerinden geçerken geçidin SAĞ BÖLÜMÜNDEN YÜRÜMEK zorundadır.

DİĞER YENİ YAZILAR