Tunca Bengin

Tunca Bengin

tunca.bengin@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Dünyada 7. nesil teknolojiye sahip 5 sondaj gemisinden biri olan Abdülhamid Han, 9 Ağustos’ta Doğu Akdeniz görevine başlıyor... Yolu açık denizleri sakin olsun, yapacağı sondajlarda yüzümüzü güldürsün. Sondaj gemilerimizden Fatih’in Karadeniz’deki müjdesi gibi. Çünkü Türkiye hem kendi kıta sahanlığında bulacağı muhtemel enerji kaynaklarıyla hem de bu bölgede ortaya çıkacak yeni tedarikçiler yoluyla doğal gaz konusunda Rusya gibi ülkelere olan bağımlılığından kurtulma yolunda çok kritik bir adım daha atmış olacak. Bu da çok daha güçlü bir Türkiye demek. Yunanistan’ı kışkırtıp üstümüze salan ABD ve AB’nin karın ağrısı, gaz sıkıntısı da bu zaten. Dolayısıyla “Abdülhamid Han”ın faaliyetlerini engellemeye yönelik provokasyon ya da gemimize taciz olasılıkları da konuşuluyor. Umarız olmaz yoksa böyle bir çılgınlık durumunda neyle karşılaşacakları da malum. Mesela 2020’de Türkiye’nin bütün uyarılarına rağmen Türk savaş gemilerinin eşliğinde sismik aramalar yapan Oruç Reis gemimize Fransız ve Yunan gemileri taciz etme gafletinde bulunmuşlardı. Ani manevra yapan Yunanistan’a ait Limnos isimli fırkateyne, Kemal Reis adlı fırkateynimiz müdahale etmiş, Yunan gemisi hasar görerek ‘tersanelik’ olmuştu. Fransız fırkateyni de Türkiye’nin sahip olduğu sürü dronlarla kör ve sağır edilmişti. Bu da Fransız ve BAE medyasında yer alan haberlere o andaki telsiz konuşmalarıyla birlikte şöyle yansımıştı:

Haberin Devamı

Fransız gemisi “Üzerimizde tanımlayamadığımız yüzlerce cisim uçuyor. Bunların ne olduğunu anlayamıyoruz. Bütün sistemimizi kilitledi. Geminin bütün dijital sistemi kontrolümüzden çıktı. Bize kılavuz gönderin” diyerek yardım çağrısında bulunmak istedi. Ancak Fransız gemisinin bu yardım isteğinin Yunan Sahil Komutanlığı’na ulaştıramadığı ortaya çıktı. Bir süre bekleyen Fransız fırkateyni yardım gelmeyeceğini anlayınca bölgeden kaçmak zorunda kaldı...

Yani Türkiye’nin bu haklı davasında ve kararlı duruşunda herkesin aklını başına alması lazım...Özellikle de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve süren savaş sebebiyle enerji krizi giderek büyürken, zor bir kışa hazırlanan, buna dönük de olağanüstü önlemleri hayata geçiren Avrupa’nın... Çünkü “Abdülhamid Han” onların da umudu aslında...Şöyle ki, uzmanlara göre; Abdülhamid Han’ın bulacağı gazın ya da petrolün Avrupa’ya ulaşmasında hiçbir engel yok. Düşünülen İsrail gazı ya da diğer alternatifler gibi değil açıkçası. Dolayısıyla Avrupa bunu açıktan seslendiremez ama kesinlikle ister. Belki Afrika’daki çıkarları Türkiye’nin hamleleriyle olumsuz etkilenen Fransa farklı düşünebilir ama geri kalanlar hele de Almanya’nın durumu ortada. Avrupa gaz konusunda büyük sıkıntı içerisinde kendi vatandaşlarının ayaklanma riski de yüksek. Dahası Abdülhamid Han sondaj arama gemisi olmasa dahi umutları Türkiye’de. Zira ister Hazar’dan, Kafkaslardan gelsin ister Katar’dan ya da Kuzey Irak veya Azerbaycan’dan gelsin tüm yollar Türkiye üzerinden gidiyor...Almanya Dışişleri Bakanı’nın “Türkiye vazgeçilmez ortağımızdır” demesinin hikmeti de bu zaten.

Haberin Devamı

Elbette bu hesabı yaparken Abdülhamid Han gemimiz diyelim ki petrolü veya doğalgazı buldu bunun işletime sokulması, kullanıma alınması kaç sene sürer Avrupa o zamana kadar bekler mi, böyle bir sürü anlaşmalar yapılıyor vazgeçiliyor. Mesela Nabucco projesi diyenler de var. Avrupa için hemen bir soluk borusu olmaz durumu yani...Bu noktada uzmanların tezleri ise şunlar:

Haberin Devamı

“O vazgeçme dönemindeki konjonktürle şimdiki konjonktür aynı değil. Avrupa’ya güvenli enerji 3 yıl sonra da lazım 13 yıl sonra da lazım. Devletler uzun vadeli hesaplar yapar. Ayrıca Türkiye burada bir doğalgaz ya da petrol bulduğunda bunun çıkartılma noktasında muhtemelen yine Avrupa kaynaklı belli şirketlerle, devletlerle iş birliğine gidecektir. Burada gaz bulunması Avrupa açısından hayati önemde. O nedenle ilk etapta çare olmaz ama büyük bir rezervin bulunması geleceğe dönük umut olur.”

Özetle dememiz o ki; ABD ve AB her ne kadar kışkırttıkları Yunanistan’ı koruyup kolluyor gibi görünseler de Avrupa’nın enerji konusunda Türkiye açısından beklentisi yüksek...Dolayısıyla “Abdülhamid Han”ın sondaj çalışmalarıyla bağlantılı olarak yön değiştirme olasılıkları var. Yani gelecek gazın kokusu, ateşiyle kuklacı başı ABD’yi falan takmaz Yunanistan’ı da anında satarlar...