'Türkiye kimseye tehdit değildir'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Milliyet’e özel açıklamalar (2)

Kuvvet Komutanları'yla Şırnak'ı ziyaret eden Akar dosta ve düşmana mesajlar verdi, terörle mücadele konusundaki tavizsiz tutumunu hemen her sözünde çok net ortaya koydu... 

ABD’yle en büyük sorunun YPG olduğunu vurgulayan  Akar, Ege’de gerilimi tırmandıran Yunanistan konusunda Türkiye’nin dostluk, barış ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana tutumunu yineledi.

ŞIRNAK

Şırnak'a ta ilçe olduğu günlerden bu yana gazeteci olarak defalarca gittim. O bölgedeki terörle mücadele konusundaki zorluklara, fedakârlıklara tanıklığım ve orada vatanı için canlarını ortaya koyan kahramanlarla sayısız konuşmuşluğum var. Dolayısıyla Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanlarıyla birlikte yaptığı ziyaretteki varlığım nedeniyle içim kıpır kıpırdı. Hem bölgedeki son durumu görme hem de sınırda vatan savunma nöbetini devralan kahramanlarla konuşma fırsatım olacaktı. Yani gazetecilik adına bu çok kıymetli ve anlamlı bir yolculuktu. Nitekim öyle de oldu. Bakan Akar ile içinde bulunduğum Sikorsky'nin kuş gibi konduğu Namaz Dağı'ndan bir zamanlar terör yuvası diye anılan şimdilerde ise tamamen teröristlerden arındırılan Bestler Dereler Vadisi'ni seyrettim. Bölgede doğayı kaplayan karlar gibi bembeyaz bir sayfa açılmıştı. Namaz Dağı tamamen kontrol altına alınmıştı. Konuştuğum kahramanlar arasında üç yıldır, hatta 10 yıldır bölgede görev yapanlar vardı. Hepsinin de ilk ve tek sözü "Önce vatan" idi... Gururlandım... Sonra da Bakan Akar ile birlikte Irak-Suriye sınırının kesiştiği noktada konuşlu Altunbey Hudut Karakolu'ndaki kuleden bölgedeki ve Dicle ile Habur Çayı'ndaki olası hareketlikleri izledik. Gece karanlığında da yine Sikorsky ile Şırnak havaalanına uçtuk. Bakan Akar, hem uçakta, hem Namaz Dağı'nın zirvesinde dalgalanan al bayrağın altında ve hudut karakolunda fırsat buldukça sürdürdüğümüz sohbette de tüm dosta, düşmana net mesajlar iletti. Terörle mücadele konusundaki tavizsiz tutumunu da hemen her sözünde çok net ortaya koydu. Özellikle son dönemde anormal silahlanan ve Ege'de gerilimi tırmandıran Yunanistan konusunda da Türkiye'nin dostluk, barış ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğunu bir kez daha vurguladı.

Türkiye kimseye tehdit değildir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Şırnak ziyaretinde Tunca Bengin’e konuştu. 

İşte Bakan Akar'ın anlattıkları:

‘Biz gerginlik istemiyoruz!’

"Yunanistan'ın silahlanma çalışmaları iki müttefik arasındaki ilişki bakımından son derece yıkıcı, provokatif bir anlayış, yaklaşım. İlişkilerimize büyük zarar veriyor. Diğer taraftan komşumuz Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik durum da malum. Bu faaliyetler oradaki halkın da günlük hayatını olumsuz etkiliyor. Kullanılmış 6 adet uçağı almakla kendilerine bir şeyler kazandırdıklarını sanıyorlar. Aldıkları silahlar normal savunma için çok fazla, Türkiye için çok az. Kendilerince boylarını aşan iddialar üzerinde yürümeye devam ediyorlar. Olan Yunan halkının refahına oluyor. Bazı ülkelerin kışkırtmalarıyla hareket ediyorlar, yanlış yapıyorlar. Niçin? Birkaç siyasinin kendi amacı, hevesi, kaprisi için. Tamamen kendi iç kamuoyuna dönük tutarsız açıklamalar. İç siyasetine yönelik gerçek dışı sözlerle eylemlerle gerginliği arttırıyorlar. Bunların ne kadar zararlı olduğunu görüyoruz. Bazı Yunan medya mensupları, akademisyenler, emekli askerler, diplomatlar, bazı siyasiler ve sivil toplum kuruluşları da bu ve benzer görüşleri paylaşıyorlar. Bizim temennimiz aklıselimin hâkim olması. Bizim hiçbir yayılmacı, gerginliği artırıcı eylem ve söylemimiz yok. Bizi yayılmacı, saldırgan olmakla suçlamak son derece abes. Bu tavır, yavuz hırsız ev sahibini bastırır kabilinden bir şey. Yunanistan 1832'den beri üç kat büyüdü. Şu anda adalar Türkiye'ye ses mesafesinde, Peki, soralım kim yayılmacı? Bütün anlaşmalara, en başta da Lozan'a aykırı davranmış, anlaşmaya aykırı olarak adaları silahlandırmışlar. Şimdi de 12 mil diyorlar? Bu kabul edilebilir mi? TBMM 1995’te hükümete askeri dâhil her türlü tedbiri alma yetkisi verdi. Biz gerginlik istemiyoruz. Denizlerin zenginliklerden hep beraber faydalanalım, siz de mutlu olun biz de diyoruz. Bu makul, olması gereken yaklaşım. Bencilce bir tutum kimseye fayda getirmez. 84 milyonluk Türkiye'nin hak ve hukukunu yok sayarak bir yere varacaklarını düşünüyorlarsa bu bir hayal, bu bir rüya. Sonu kâbus, sonu hüsran olan bir rüya."

‘Haklarımızı çiğnetmeyiz'

"Türkiye'den ne tehdit olmuş. Olmadık problemi varmış gibi göstermeye çalışıyorlar. Yapmaya çalıştığımız, haklarımızı korumak. Biz her şeye rağmen oturup görüşelim diyoruz. Güven artırıcı önlemler dördüncü toplantısı için Ankara’ya davetimizi tekrarlıyoruz.

Özellikle bazı siyasilerin Yunan siyasetini esir alan sözleri Yunanistan için de büyük talihsizlik. Her gün bir başka yerde ortaya çıkıp bir şeyler söyleyenler var. Bunların hiçbir gerçekliği yok. Akılla bağdaşmıyor. İhtirasları, kendi duyguları konusunda doğruları çarpıtarak taleplerde bulunuyorlar. Her söylediklerinin doğru olduğuna herkesin inanmasını bekliyorlar. Kimsenin hakkına, hukukuna saygı göstermiyorlar. Bizim hak ve hukukumuzdan vazgeçmemiz, herhangi bir oldubittiye göz yummamız, buna izin vermemiz asla söz konusu değil. Haklarımızı çiğnetmeyiz, bu konuda azimli ve kararlıyız."

Yunanistan'daki ABD üsleri

"2014'den itibaren ABD'liler Avrupa'nın savunması için çeşitli tatbikatlar yaptılar. Bunlar da tatbikatın bir parçası olarak ifade ediliyor. Yunanlılar bunu öyle bir anlattılar ki, şu anda buna Yunanistan içinden de tepki var. Hatta ABD bayrağı yaktılar. Tatbikat için gelenler var, gidenler var. Bir de hibe verilen eski kullanılmış malzemeler var. Biz gelişmeleri yakından takip edeceğiz ama her şey de bize karşı demeyeceğiz. "

‘F-16 ve F-35’ler’

"F-35 ayrı bir kulvar. Yeni F-16 tedarik ve modernizasyonu ile ilgili resmi talepler yapıldı. Bunun üzerine ABD'ye bir heyet gitti, görüşmeler olumlu. Pozisyonumuzu açıkça ortaya koyduk. Bu aynı zamanda NATO'ya katkı sağlayacak. Türkiye kuvvetliyse NATO'da kuvvetli olur. Türkiye’nin gücü kuvveti NATO'nun gücünün katma değeri. Siz Türkiye'nin gücünü açık-kapalı ambargolarla engellerseniz nasıl olacak diye NATO'da söylüyoruz. F-35'ler konusunda da 'Şu kadar katkı sağladık, nasıl mahsuplaşacağız ‘dedik. Anladıklarını söylediler, Ocak ayının sonu Şubat ayının başında ABD’de ikinci bir toplantı için mutabık kalındı. Yani önümüzdeki günlerde F-35 konusunda bir heyet ABD'ye gidecek. Türkiye için üretilen altı tane F-35 hangarda duruyor. Onların ne olacağı da görüşülüyor. Sonuç olarak hem F-16 hem F-35'ler konusunda ayrı ayrı, heyetler arası görüşmeler devam ediyor. "

Türkiye kimseye tehdit değildir

‘Sınırlar güvende’

"Bir süre önce 'Hudutlar kevgir oldu' gibi söylemler konuşmalar vardı. Türkiye'nin dostu düşmanı var. Bilen bilmeyen konuşuyor. Sınırda duvarlar, 4 metre derinliğinde hendekler mükemmel, tel çitler, devriye yolları yapıldı, gözetleme kuleleri, gece görüş teknik cihazlarıyla donatılmış durumda. 2949 kilometre sınır Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı dönemini yaşıyor. Hem yapısal hem birlik hem de teknik olarak. Yüksek bir moral ve motivasyonla, gerektiğinde canını ortaya koyarak hudutlarımızda görev yapan Mehmetçiğin, kahramanlık ve fedakârlığı her türlü takdirin üzerindedir. Sınırların güvensiz olduğunu söylemek, gerektiğinde ölümü dahi göze alarak görev yapan Mehmetçik’in emeklerine haksızlık, saygısızlık olur."

Türkiye kimseye tehdit değildir

‘El mi yaman bey mi yaman herkes görecek’

"ABD'yle en büyük sorun YPG. Ancak, ABD ile Türkiye arasındaki sorunlara, konuşularak çözüm bulunabilir. PKK, YPG konusu farklı ve ABD'yle olan en büyük sorun diyebiliriz. YPG'nin PKK olduğu çok açık ve net. Terör örgütü tarafından da YPG''nin PKK olduğu açıkça ifade edilmektedir. ABD'de bunu biliyor. Dostluk ve müttefiklik gereği neyse onu yapmaları lazım. Müttefiklerimizin bir an önce bunu anlamalarını ve başta silah, mühimmat olmak üzere yardımı, desteği kesmelerini bekliyoruz. Bizim PKK/YPG konusunda tavrımız net. Terörist neredeyse hedefimiz orası. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu içerde ve dışarda devam edecek. İnşallah 40 seneden bu yana milletin başına bela olan bu terör illeti sona erecek. YPG'nin PKK'nın arkasında kim olursa olsun el mi yaman bey mi yaman görecekler. Hepsi görecek."