2021 tesellisi: Güllaç ve soğuk baklava

Dünyada, Google’a en çok “Squid Game” kurabiyesinin tarifi sorulmuş; bizde ise güllaç ve soğuk baklava ön planda. Sağlıklı besleneceğiz ama arada mutluluk da hakkımız diyor ve sizlerle 2021’in en çok aranan 2 tatlısı güllaç ile soğuk baklavanın tariflerini paylaşıyorum

2021’i geride bırakmaya hazırlanıyoruz ama pandemiyle geçen yılın  üzerimizdeki etkileri devam ediyor. Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 nedeniyle birçok kişi normalden daha fazla mutfağa girmeye ve çeşit çeşit yemek denemeye başladı. Bu durum tabii ki Google’ın aramalarına da yansıdı. Yılın son günlerinde dünyada ve Türkiye’de en çok aranan ve trend olan yemek tarifleri listesi açıklandı. Bu araştırmada, dünyada daha çok dijitalde öne çıkan ve viral olan yiyeceklerden bahsediliyor. Tatlılar ön planda. Özellikle “Squid Game” kurabiyesi gündemde. Yüreği dayanıp da diziyi bitirenler Dalgona şekeri adı verilen bu Kore tatlısını hatırlayacaklar. Tarifi gösteren sahne pek iştah açıcı değil, ama deneyenlerden aldığı not tam.

Türkiye’deki duruma gelince; bizde güllaç, hemen arkasından gelen soğuk baklava, tulumba ve sufle başta olmak üzere tatlılar en çok arananlar. Açıkçası ben tatlı merakımıza hiç şaşırmadım. Tatlı her zaman stresin hem kendisi hem de kurtarıcısı olmuştur. Yerken mutluluk verir yedikten sonra vicdan azabı. Evde kapalı kaldığımız dönemde ister istemez mutfak, hayatımızda daha çok yer aldı. Hatta öyle ki, hiç yemek yapmayanlar bile bir anda ocak başından ayrılmaz oldu. Bana ilginç gelen daha çok Ramazan tatlısı olarak gördüğümüz güllacın açık ara birinciliği.

Neden güllaç?

Hamurlu tatlılar değil, çikolata değil de neden güllaç? Sanırım burada hem tatlı isteğini gidermek hem de sütlü tatlıların kalori olarak daha hafif zannedilmesi belirleyici. Ayrıca, yapımı kolay, şekerli olsa da pek yağ içermiyor. Gerçekten gönlümüzü geniş tutup rahat rahat güllaç yiyebilir miyiz? Beslenme ve diyet uzmanı Esra Şahin, “Güllaç da porsiyonu ve tüketim sıklığı kontrollü olmadığı zaman diğer tatlılar gibi bizler için tehlikeli hale gelebilir” diyor. Esra Şahin, “Hemen herkesin yapabildiği bu tatlı iyi bir alternatif olarak görülse de istatistikler pandemi süresince kilo alımının arttığını gösteriyor” diye ekliyor. Anlaşılıyor ki, ölçülü ve nadir tüketilmeyen her tatlı çeşidi masumiyetini yitiriyor. Bir de işin psikolojik tarafı var tabii. Anadolu Sağlık Merkezi’nin uzman psikoloğu Ezgi Dokuzlu, “Beyinde dopamin ve serotonin gibi ödül, mutluluk, haz ile ilişkili maddeler, besin tercihimizi, neyi satın alacağımızı belirler” değerlendirmesine bulunuyor.

Sağlıklı beslenmeye tabii ki dikkat edeceğiz ama arada mutluluk da hakkımız diyor ve sizlerle 2021’in en çok aranan 2 tatlısı güllaç ile soğuk baklavanın tariflerini paylaşıyorum.

2021 tesellisi: Güllaç ve soğuk baklava

GÜLLAÇ (Karaköy Güllüoğlu tarifleri)

Malzeme:

10 adet güllaç yaprağı l 2 kg süt

Tercihe göre toz şeker (ortalama 500 g)

Tercihe göre (2-3 yemek kaşığı) gülsuyu

Harcı için:

250 g ince çekilmiş fındık

100 g pudra şekeri

100 g Hindistan cevizi

100 g çekilmiş fıstık içi

Yapılışı: Sütü derin bir tencerede kaynatıp ocaktan alın. Şeker ve gülsuyunu ilave edip, şeker eriyinceye kadar sütü iyice karıştın. Süt, el yakar yakmaz (çok sıcak olursa yufkalar hamur olur, soğuk olması durumundaysa yufkalar yeterince yumuşamaz), güllaç yapraklarını içine alacak genişlikteki bir tepsiye koyun. Yaprakları, içi süt dolu kapta birkaç dakika bekletin. Islanan güllaç yapraklarını, sütlü sütlü alarak bir başka tepsiye sermeye başlayın. Güllaç yaprakları sütü çok çabuk emdiği için, her yaprağı tepsiye koyar koymaz üstüne yarım kepçe süt ekleyin. 4-5 yaprak yufka dizdikten sonra yufkaların üstüne çekilmiş fındık, Hindistan cevizi ve pudra şekerinden oluşan karışımı (ya da tercihe göre ceviz içinden oluşan karışım) bolca serpin. Kalan 4-5 güllaç yaprağını da aynı şekilde karışımın üstüne dizin. Yaprakların bol sütlü olmasına dikkat edin! Artan sütü, yaprakların üstüne ilave edin ve yapraklar sütü iyice çekene kadar bekletin. Süt çekilince, Hindistan cevizi, Antep fıstığı, çekilmiş fındık ve kiraz şekeri ile süsleme işlemine başlayabilirsiniz. Arzu ederseniz meyve dilimleri ya da nar taneleri de kullanabilirsiniz.

SOĞUK BAKLAVA

Malzeme:

1 kg un 3 yumurta

11 g tuz 500 g sadeyağ

400 g fıstık 1 kilo süt

500 g sıvı şanti

500 g şeker

500 g kuvertür çikolata

Yapılışı: 10 kat üst üste ince baklava yufkası açılır. Ardından sadeyağ ile yağlanmış tepsiye döşenir. Döşenen yufkaların üzerine 400 gram fıstık serpilir, üzerine yufka döşenir, ardından dilimlenir ve düşük dereceli fırında pişirilir. Baklava fırından çıktıktan sonra soğutulur. Hazırlanan 1 kilo süt, sıvı şanti ve şeker önceden kaynatılıp soğutulur ve daha sonra soğutulan baklavanın üzerine dökülür. Artı 4 derece soğukta 2 saat bekletilir. Üzerine çikolata rendelenir ve servis edilir.