Ankara Şefika Kutluer Festivali'ne Muhteşem Kapanış

Şefika Kutluer Festivali'ne Muhteşem Kapanış

22.12.2017 - 11:55 | Son Güncellenme:

.

Şefika Kutluer Festivaline Muhteşem Kapanış

Yenimahalle Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen 8’inci Uluslararası Şefika Kutluer Festivali, Portekizli ünlü Fadocu Claudia Madur’un konseri ile son buldu.
“Zaman Ötesi Fado” temalı konser öncesi vatandaşlara seslenen Şefika Kutluer’in eşi Refika Kutluer, “Korumak için Tanımak Lazım” adlı bir sunum yaptı. Türkiye’nin kültürel değerlerinin korunması gerektiğine vurgu yapan Kutluer, “Tarihi yapılarımıza ve Türkiye ile bütünleşmiş geleneksel yemeklerimize, yani kültürel değerlerimize sahip çıkmalıyız” dedi.
Örneklerle sunumunu gerçekleştiren Kutluer, “6 Aralık 2017 tarihinde Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, kuşdilimizi korunması gereken somut olmayan kültürel değerler listesine aldı. Yine yakın bir zaman önce Hıdrellez de bu listeye alındı. Bunlar her gün bir yenisini daha duymayı arzu ettiğimiz çok güzel haberler. Peki, lahmacun, Türk lokumu, baklava, döner, kebap, simit ve daha birçok bize has ürün için ne yapıyoruz. Kültürel değerlerimizi korumalıyız. Bunların hepsi bu ülke topraklarında yaşayan bizlere aittir, özeldir, çeşitlidir ve zengindir. Her biri hak ettiği değeri görebilmelidir” diye konuştu.
Uluslararası arenada Portekiz müziğinin en çok tanınan türü olup, Latince “kader” anlamındaki “fatum” sözcüğünden gelen Fado müziğinin en tanınan ismi olan Claudia Madur sahneye çıktı. Dinleyicileri “Merhaba Yenimahalle” diye Türkçe selamlayan Madur, hem sesiyle hem de sempatikliği ile Yenimahallelilerden büyük beğeni aldı. Konserde ünlü sanatçıya gitarda Mario Henriques, klasik gitar ve piyanoda Bruno Bras, bas ve saksafonda ise Nevio Silva eşlik etti. Başarılı performansı ile dikkat çeken enstrümanistler, sihirli flüt Şefika Kutluer’in de kendilerine katılmasıyla birlikte unutulmaz bir konsere imza attı.