Aile

Kişisel gelişim anne karnında başlıyorAnne ve baba adaylarından büyük ilgi gören “Süper Çocuk Yetiştirmenin Sırları” isimli kitabın yazarı, Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş; geleceğe hazır, mutlu, başarılı, özgüvenli çocuk yetiştirmek isteyenler için tavsiyelerde bulundu.
Spermlere zarar veren kimyasallarNottingham Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda spermlere zarar veren kimyasallar bulundu. Araştırma sonuçlarında evimizde sürekli bulunan o kimyasalların erkeklerin spermine zarar verdiği ortaya çıktı.
Çocukta davranış, “ebeveyn modeli” ile şekilleniyorÇocuk yetiştirirken söz odaklı değil, davranış odaklı eğitimin esas alınması büyük önem taşıyor. Kız çocuklarının annelerini, erkek çocuklarının ise babalarını rol model aldıklarına dikkat çeken Uzm. Dr. Mahir Yeşildal, çocuğun anne-babadan örnek aldığı davranışları, ilerleyen zamanlarda kendisinin de gerçekleştireceğini vurguladı.
Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlerTüp bebek tedavilerinde başarı oranını etkileyen en önemli faktör kadının yaşıdır. Kadınlarda yumurtalık rezervinin en iyi olduğu dönem 20-30 yaş arasındadır. 30 yaşından sonra yumurtalık rezervinde azalma başlar.Kadın hastalıkları doğum ve tüp bebek uzmanı Op.Dr.Meltem Aksu Sönmezer konu hakkında bilgiler verdi.
Çocuklara sebze sevdirmenin 8 etkili yoluAslında çocuğunuza sebze yedirmenin yolları düşündüğünüz kadar zor olmayabiliyor! Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz çocuklara sebzeyi sevdirmenin 8 püf noktasını anlattı, önemli uyarılarda bulundu.
Sperm testi nedir, nasıl yapılır?Kadın hastalıkları doğum ve tüp bebek uzmanı Op. Dr. Suzan Gençsoy sperm testi nedir, nasıl yapılır sorularının cevaplarını açıkladı.
Doğum korkusunu nasıl yenerim?Aylarca süren bir serüven gebelik ve öyle bir serüven ki aynı anda birçok duyguyu tattıran, tüm sıkıntı ve meşguliyetlerimizi bir yana bırakıp ona odaklanmamızı sağlayan hatta sadece bizim değil tüm ailemizin ve yakınlarımızın ilgi odağı haline gelen zorlu ve bir o kadar da keyifli bir dönem. Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Meltem Aksu Sönmezer doğum korkusunu nasıl yenerim sorusunun cevabını açıkladı.
Çocukluk çağında geçirilen enfeksiyonlara dikkat!Dünya Kulak İşitme Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fadlullah Aksoy, “Anne karnında geçirilen enfeksiyonlar doğumsal işitme kayıplarına yol açabilir. Aynı zamanda çocukluk çağı hastalıkları olan kızamık, kızamıkçık ve kabakulak gibi viral hastalıklar da koklea (kulak salyangozu) ve iç kulaktan beyne giden işitme sinirinde hasar yaparak işitme kaybı oluşturabilir” dedi.
Bebeğiniz düştüyse bu 10 belirtiye dikkatYeni anne babalar bebeklerini çoğu zaman kucaklarına alırken bile tedirginlik yaşıyor. Bu endişe kaynaklarının başında ise çocuklarının düşmesi ve kafasını bir yere çarpması ihtimali geliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Muhammet Ali Varkal, bebeklerde düşme ve çarpmalar konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli önerilerde bulundu.
Gebelik keselerinden kaybolan bebekler: Kaybolan ikiz sendromuGebelik, her anne adayı için sağlık ve mutlulukla geçirilmesi istenen bir süreçtir. Fakat bu süreç her zaman anne adaylarının planladığı gibi ilerleyemeyebilir.
Suda doğum zararlı mı?Günümüzde birçok kadın suda doğumu tercih ediyor. Yapılan araştırmalar, suda doğum yapan annelerin doğumdaki medikal müdahalelere (suni sancı, epidural, epizyotomi gibi) daha az ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Serpil Kırım özellikle doğum sancısından korkan anne adaylarına suda doğumla ilgili tüm merak edilenleri anlattı.
Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenlerTüp bebek tedavisi, çiftler için sabır isteyen ve her türlü sonuca hazırlıklı olmayı gerektiren zorlu bir süreçtir. Tedavi fiziki olarak asla kişiyi zorlamaz, aksine beklenenden daha kolay ve zahmetsiz olduğunu çoğu çift kabul eder. Ancak, olumlu bir ruh hali ile tedaviye başlanmadığı takdirde çiftleri çok yoran ve yıpratan bir süreç haline gelebilmektedir.Kadın hastalıkları doğum ve tüp bebek uzmanı Op.Dr. Meltem Aksu Sönmezer konu hakkında bilgiler verdi.
Yaza Hazırlık
Hafta HaftaGebelik