Kil maskesi toprağın yararlı minerallerinden yanardağların içinden çıkmış olan lavlardan dolayı içerisinde bolca mineral barındırır. Kilin rengini genellikle toprağın rengi belirliyor. Dolayısıyla bu nedenden dolayı kil maskeleri de kendi içerisinde belirli gruplara ayrılıyor.  Bu kil maskeleri yeşil, pembe, beyaz, sarı olmak üzere gruplara ayrılıyor. 

İçerisinde çok fazla mineral barındırmasından dolayı kil maskelerinin cilt için inanılmaz faydaları bulunuyor. Antik çağlardan beri güzelleşmek için kullanılan kil maskelerinin faydalarını henüz bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. 

İşte kil maskesinin faydaları

Yağ dengelemesini sağlar 
Ciltteki fazla yağı alan kil maskesi, cildinizi arındırarak daha aydınlık bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda fazla yağlanmayı önler ve cildinizde yağ dengesi sağlamanıza yardımcı olur.

Gözenekleri sıkılaştırır 
Cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olan kil maskesi aynı zamanda gözenekleri temizleyerek, sıkılaşmasını sağlamaktadır.

Cildin rengini düzenler 
Cildinizin renginde ton farkı varsa bu sorunu kil maskesi yöntemiyle çözebilirsiniz. Düzenli olarak yapılan kil maskesi cilt tonunuzu dengelemeye yardımcı olacaktır. 

Akne oluşumunu engeller 
Kil maskesi düzenli olarak yapıldığında akne ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Ölü derileri arındırır 
Cildinizde pütürlenme meydana geliyorsa bu durum cildinizde ölü derilerin birikiyor olmasından kaynaklanabilir. Haftada bir kez kil maskesi yaparak, cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz.

Lekelerin açılmasını sağlar
Cildinizde güneşten dolayı meydana gelen koyu lekelerin zaman içerisinde açılmasına yardımcı olur.

Kil maskeleri çeşitli gruplara ayrıldığı için faydaları da çeşitlerine göre değişmektedir.
Beyaz kil maskesinin faydaları 

- Beyaz kil maskesinin diğer maskelerden farkı cildi tüm toksinlerden arındırmaya yardımcı olmasıdır.
- Beyaz kil maskesi cildiniizn canlı ve dinç görünmesine yardımcı olmaktadır.

- Beyaz kil maskesi cildinizde bulunan sebum oranını düşürdüğünden gözeneklerin hızlı bir şekilde açılmasına neden olur. Bu nedenle beyaz kil maskesini uyguladıktan sonra muhakkak nemlendirici uygulamanız gerekmektedir.
   
Pembe kil maskesinin faydaları 
Pembe kil maskesi hassas ciltler için uygundur. Yeşil kil maskesi de yağlı ciltler için sıkça tercih edilir ve oldukça yararlıdır. 

Pembe kil maskesi cildi tahriş etmeden temizlemeye yardımcı olur.

Hassas ciltlerdeki çabuk tahrişi ve yıpranmayı bir süre sonra azaltır. 

Cildi temizlerken aynı zamanda nemlenmesini sağlar. 

Pembe kil kan dolaşımını hızlandırdığından cildinizin canlı ve aydınlık durmasına yardımcı olur. 
Kil maskesi yaparken bir takım püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Kil maskesini daha önce yapmadıysanız size vereceğimiz tarifi uygulayabilirsiniz.

Kil maskesi nasıl yapılır?

Malzemeler
Dilediğiniz miktarda kil ve yeterli miktarda su 

Yapılışı
Kili ve suyu muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra yatmadan bir saat önce yüzünüze uygulayın. 15 20 dk yüzünüzde beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. 

Kil maskesi haftada kaç kez uygulanmalı?
Kil maskesini hassas cilde sahip olanlar haftada 1 kere. Yağlı ve karma ciltlere sahip olanlar ise haftada en fazla iki defa uygulamalıdır.