04.03.2018 11:34 | Son Güncelleme:
AA

Meclis'te bu hafta gündem 'İttifak'

Meclis, siyasi partilerin seçim ittifakına  ilişkin AK Parti ve MHP'nin ortak kanun teklifi ile "torba tasarı" için yoğun mesai yapacak.

TBMM Genel Kurulunda, 96 maddelik, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve  Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı  görüşülecek.

Tasarıya göre, apartman ve konutunda ürettiği elektriği şirketlere  satanlar vergiden muaf esnaf kapsamına alınacak.

Net asgari ücretlilere, maaşının geçen ay net asgari ücretin altında  kalması halinde asgari geçim indirimi sağlanacak.

Tasarıyla, elektrikli araçlar teşvik ediliyor. Elektrik motorlu  otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, arazi taşıtı ile motosikletler,  muadil araçların yüzde 25'i oranında vergilendirilecek.

İzinsiz maden ocağı açan, üreten veya faaliyetleri durdurulmuş maden  sahasında üretim faaliyetinde bulunanlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası  verilecek.

Tasarıyla, Türk sporu ve amatör spor kulüpleri destekleniyor,  sporculara ödenen ücretlerden kesilen gelir vergisi tutarlarının tamamı, ödemeyi  yapan kulüp ve şirketlere iade edilecek. Bu tutarlar; amatör sporcuların,  bunların çalıştırıcılarının ve diğer spor elemanlarının ücretlerinde  kullanılacak.

1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 döneminde işe eleman alan işverenlere, 12  ay süreyle gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği  teşviki sağlanacak.

Terör eyleminin ortaya çıkarılması ve bertaraf edilmesinde yardımcı  olanlardan hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına ikinci istihdam hakkı verilecek.

Kendisine ait bir konutu olmayanlar, ilk ve tek konut satın almaları  halinde desteklenecek. Konut hesabı sisteminin yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde  25'e çıkarılacak.

16 yaş ve üzerindeki aracını hurdaya ayırarak yeni araç alanlara, 10  bin liraya kadar ÖTV teşviki getiriliyor.

Çeyiz hesabında devlet katkısı oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami  katkı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çıkartılacak.

İçerik veya yer sağlayıcısı yurt dışında bulunan kuruluşların,  internet ortamındaki yayınlarına devam edebilmeleri için RTÜK'ten yayın lisansı,  bu kapsamdaki platform işletmecilerinin de yayın iletim yetkisi alması zorunlu  olacak.

SEÇİM İTTİFAKINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

TBMM Anayasa Komisyonu, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin, AK  Parti Grup Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, MHP Grup Başkanı ve  Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli ile 6 milletvekilinin imzasını taşıyan kanun  teklifini alt komisyon raporu üzerinden yarın görüşecek.

Teklifin tümü, 27 Şubat Salı günkü toplantıda kabul edilmiş ve  gönderildiği alt komisyonca aynen benimsenmişti.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun İle Bazı  Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine göre, siyasi partiler,  ittifak yaparak seçime katılabilecek. İttifak yapan partiler ittifak protokolünü  YSK'ya teslim edecek.

Siyasi partilerin seçimlerde başka bir siyasi partiyi destekleme  kararı almalarını yasaklayan hüküm kaldırılacak.

Oy pusulasında siyasi partilerin ittifak protokolünde belirledikleri  ittifak unvanı yazılacak. İttifakın unvanı belirlenmemiş ise oy pusulasında  yalnızca "ittifak" ibaresi yer alacak.

İttifak yapan partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde  10’u geçmesi halinde, bu partilerin her biri barajı geçmiş olacak.

Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partinin seçime  katılmaması halinde, bu partinin üyesi başka bir siyasi partiden aday  gösterilebilecek.

Kolluk güçleri, sadece sandık kurulu başkanı veya üyelerden birinin  çağrısı üzerine değil, seçmenlerin ihbarı üzerine de sandık çevresine  gelebilecek.

Seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri hariç, resmi  üniforma ve silah taşıyan kişiler, sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların  müştemilatına giremeyecek.

Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen, "Türkiye  Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü  bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret  koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılacak.

Teklif, komisyon görüşmelerinin tamamlanması halinde, Genel Kurul  gündemine gelecek.

KDV TASARISI PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 6 Mart Salı günü yapacağı toplantıda,  Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde  Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını ele alacak.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, göç ve uyum raporunu görüşmek için  7 Mart Çarşamba günü toplanacak.

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu, 6 Mart günü toplanacak.  Toplantıda, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile Sosyal Rehabilitasyon  Derneği ve Konya Bağımsız Yaşam Derneği sunum yapacak.

Bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılması  amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu da çalışmalarına devam edecek.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5