07.12.2017 17:35 | Son Güncelleme:
AA

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Biz vatandaşımız ne diyorsa onu yapıyoruz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,"Ülkenin her tarafı  imam hatiplerle doldu" söyleminin kesinlikle doğru olmadığını belirterek "İmam hatiplerimizdeki öğrenci sayımızın oranı yüzde 12, meslek liselerine giden  öğrenci sayımızın oranı yüzde 43, imam hatipler doldu denir mi?  Biz vatandaşımız ne diyorsa onu yapıyoruz." dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Manisa'daki programlarının ardından Kula ilçesine geçerek,  hayırsever iş adamı Hüseyin Akhan tarafından yaptırılacak Kula Halit Tokul  Anadolu İmam Hatip Lisesi uygulama camisinin temel atma törenine katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Bakan Yılmaz, caminin  temelinin atılmasında emeği geçen hayırsever iş adamına ve Kula Belediyesine  teşekkür etti.

Camilerin sadece bir eğitim merkezi olmadığına işaret eden Yılmaz,  "Kültür merkezidir. Sohbet halkaları oluşturabilirsin. Kentin sorunlarını  tartışabildiğin bir yer. Kimi insanlar düğünlerini de yapar düğün salonu da  olabilir. Aynı zamanda 15 Temmuz göstermiştir ki milletin milli birlik ve  beraberliğe çağrılacağı yerlerdir. Bu camiler çok önemli çünkü bu ezanlar  okunduğu sürece bu bayrak dalgalandığı sürece biz inanıyor ve biliyoruz ki bu  topraklarda ilelebet bağımsız hür olarak yaşayacağız. İşte o hür yaşamanın şartı  bayrak inmeyecek, ezan dinmeyecek." dedi.

Yılmaz, fen liselerine laboratuvar, meslek lisesine atölye gerektiği  gibi imam hatip liselerinin olduğu yere de cami gerektiğini vurguladı.

"Devletin sahibi vatandaştır"

Bir kesimin sürekli olarak gerçek olmayan "ülkenin her tarafını imam  hatiplerle doldurdular" söylemini tekrarladığına dikkati çeken Bakan Yılmaz,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu kesinlikle doğru bir tabir değildir. İmam hatiplerimizdeki öğrenci  sayımızın oranı yüzde 12, meslek liselerine giden öğrenci sayımızın oranı yüzde  43. 'İmam hatipler doldu' denir mi? Özü ne? Biz vatandaşımız ne diyorsa onu  yapıyoruz. Vatandaş istemeden okul yaparsın ama öğrenci göndermezse okul boş  kalmaz mı, kaynak israf olmaz mı? Biz bunu yapar mıyız, millete karşı  sorumluluğumuz yok mu? Var. Dolayısıyla millet ne istiyorsa imam hatip ise imam  hatip, meslek lisesi ise meslek lisesi, Anadolu lisesiyse Anadolu lisesi ne  istiyorsa biz onu yapmakla mükellefiz. Peki niye eleştiriyorlar? Milletin dediği  yerine gelmesin diye. Buna önleyici propaganda diyorlar. 'Vatandaşın talebi var  ama bakın bizi eleştiriyorlar imam hatip açmayacağız.' Hayır, vatandaş ne derse  biz onu yapacağız. Bu devletin sahibi vatandaştır; bu toprağın sahibi  vatandaştır, o ne derse onu yapacağız."

Yılmaz, Türkiye'yi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için  çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdüklerini aktararak, 2002 yılından bu yana  yapılan okul ve derslik sayılarıyla sınıflardaki öğrenci sayılarının 24'e  düşürüldüğünü söyledi.

"Önümüzdeki yıl içinde 20 bin öğretmenin ataması yapılacak"

Türkiye'nin doğusu ile batısı arasında ayrım yapmadan yatırımlar  yaptıklarını anlatan Bakan Yılmaz, Hakkari'de ve Manisa'da derslik başına düşen  öğrenci sayısının 22 olduğunu bildirdi.

Yılmaz, 2002 öncesi okul öncesindeki oranın yüzde 10 civarında  olduğunu, 2019'a kadar Türkiye'nin her tarafında 5 yaş okullaşma oranını yüzde  90'ın üzerine çıkaracaklarını anlattı.

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısını da makul bir seviyeye çekmeyi  hedeflediklerini aktaran Yılmaz, şubat ayında ilana çıkacaklarını ve gelecek yıl  için 20 bin öğretmenin atamasının yapılacağını açıkladı.

Yılmaz, Türkiye'nin bugününün dünden çok iyi olduğunu dile getirerek,  internet bağlantısı olmayan hiçbir okul bulunmadığını söyledi.

Hayırsever iş adamı Akhan ise törene katılan herkese teşekkür ederek,  "Çok şükür Allah bize bunu yapmayı nasip etti. Bakanımıza geldiği için teşekkür  ederim." dedi.

Edilen duanın ardından caminin temeli atıldı.

Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa  Milletvekili Selçuk Özdağ, Kula Kaymakamı Osman Güven, Celal Bayar Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, hayırsever  iş adamı Hüseyin Akhan ve öğrenciler katıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0