Geri Dön

Galerist’te Andy Warhol sergisi

Andy Warhol’un çalışmaları Galerist’te…20. yy. sanatının en önemli isimlerinden biri olarak değerlendirilen Amerikan sanatçı Andy Warhol’un film, video ve polaroidlerinden oluşan çalışmaları İstanbul’a geliyor. ‘Warhol Hareket Halinde / Warhol in Motion’ isimli sergiyle, Türkiye’de bu kapsamdaki ilk Warhol sergisini düzenleyen sanat mekanıysa Galerist.

Galerist’te Andy Warhol sergisi

 Andy Warhol’un çalışmaları Galerist’te…


20. yy. sanatının en önemli isimlerinden ...biri olarak değerlendirilen Amerikan sanatçı Andy Warhol’un film, video ve polaroidlerinden oluşan çalışmaları İstanbul’a geliyor. ‘Warhol Hareket Halinde / Warhol in Motion’ isimli sergiyle, Türkiye’de bu kapsamdaki ilk Warhol sergisini düzenleyen sanat makanıysa Galerist.

8 Haziran – 2 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergi ve düzenlenecek olan yan etkinlikler, sadece çağdaş sanat alanında değil; moda, tasarım ve film alanlarında da öncü çalışmalarıyla tanınan sanatçının işlerini görme imkanı sağlayacak.

The Andy Warhol Foundation for Visual Arts ve The Andy Warhol Museum ile Galerist arasında sağlanan iletişimle gerçekleştirilen sergi, 20. yüzyıl sanatına estetik açıdan farklı bir yorum getiren, pop-art’ın ikonik figürlerinden biri olan Andy Warhol’un sinema ve fotoğraf tekniğini kullanarak gerçekleştirmiş olduğu önemli çalışmalardan oluşuyor.

Çağdaş Sanat Tarihi açısından Warhol’un önemi, resimlerinin yanı sıra birbirinden farklı teknikleri eş zamanlı olarak kullanmasında yatmakta. Galerist’teki “Warhol Hareket Halinde” sergisi, sanatçının 1962 yılında New York’ta kurduğu ünlü “Factory” atölyesinde giriştiği deneylerin sonucu olan çalışmaları izleyicilere sunuyor. Sergide yer alan çalışmalar, hem sanatçının yaratıcı çabalarını, hem de onun yakın ilişki içinde olduğu Dennis Hopper, Mick Jagger, Joan Collins ve Liza Minnelli gibi popüler Amerikalıları gündeme getiren bir özelliğe sahip.

Warhol gelenekselleşmiş sanat anlayışını yıkan işleriyle olduğu kadar, sözleri ve tavırlarıyla da ‘farklı’ydı. ‘Gelecekte herkes 15 dakikalığına ünlü olacak’ şeklinde kehanetlerle, 20. yy’da çok anlaşılamasa da, günümüz dünyası içinde daha iyi anlaşılan bir sanatçı haline geldi. ‘Sanat her yerdedir, o yüzden artık sanat diye bir şey yoktur’ diyerek, pop-art’la birlikte seri üretime bağlanan sanata olan bakışını dile getirmiştir. Bir anlamda, kendi ürettiği sanatı da bu şekilde hafife almıştır.

Warhol’un kendi filmleri hakkındaki yorumu da manidardır: ‘Benim filmlerimi izlerken tuvalete gidebilir, sigara molası verebilir, dolaşıp gelebilirsiniz ve hiçbir şey kaçırmazsınız.’

‘Warhol Hareket Halinde / Warhol in Motion’ sergisi, Galerist’in Galatasaray, Akaretler ve Tepebaşı olarak her 3 mekânında birden görülebilecek.
Açılış: 08 Haziran Çarşamba, 19.00 – 21.00
Galerist Galatasaray / Akaretler / Tepebaşı.


Sergide Gösterilecek Filmler:

Collection of The Andy Warhol Museum, Pittsburgh
Contribution of The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc.

Galatasaray:

1. “The Chelsea Girls”, 1966
Warhol New York’un 1960’lardaki yer altı dünyasını gizli gizli röntgenliyor. Yan yana gösterilen 12 makaradan oluşan her bölüm, Chelsea Oteli’nin bir odasında geçen başka bir manzarayı göz önüne seriyor.

2. “Haircut No. 1”, 1963
Bu film, Factory (Fabrika) fotoğrafçısı ve ustabaşı Billy Name ile yaşanan yoğun derecede şehvetli bir saç tıraşı seansını yakalıyor.

3. “My Hustler”, 1965
“Homoseksüel sinema klasiklerinden” kabul edilen bu çalışma, “Fahişe Çağırma Hattı”nı arayarak çağırdığı genç bir jigoloya, Fire Island’daki komşularının gösterdiği ilgiyi aşabilmek için onlarla rekabete girmek zorunda kalan bir adamın öyküsü.

4. “Screen Tests”, 1964-66
Warhol’un ‘Deneme Filmleri’ olarak bilinen portre filmleri, 1994 ile 1996 yılları arasında New York’un yaratıcı beyinlerinin yer aldığı sahneye bir köşesinden bulaşmış kimi ünlü, kimi tanınmayan pek çok kişiliğin envanterini çıkarıyor. Warhol, yavaş çekim gösterilen bu sessiz ve siyah beyaz filmlerden yaklaşık 500 tane çekmiş; Galerist sergisinde bunlardan 15’i gösterilecek.

5. “The Velvet Underground and Nico”, 1966
Film, avangard sanatçı, The Velvet Underground’un solisti Nico’nun, küçük oğlu Ari’nin de aralarına katıldığı Velvets grubu prova yaparken, son derece gürültülü bir doğaçlamaya başlamasını ve polisin kapıya dayanmasını konu alıyor. kadar. Grubun ilerideki gösterileri için arka plan filmi olması düşünülen eserde, kameranın çılgın hareketleri, müziğin halüsinojenik etkisine katkıda bulunuyor.

6. “Bike Boy”, 1967-68
“Pikaresk bir seks komedisi” şeklinde tanımlanan çalışma, Warhol ve Paul Morrissey tarafından çekilen yumuşak porno filmlerin ikincisi. Filmin yıldızı, motosiklet çetesi üyesi Joe Spencer; Ed Hood, Brigid Polk (Berlin), Ingrid Superstar ve Viva gibi mega starlarla kozlarını paylaşmaya çalışıyor.

7. “Outer and Inner Space”, 1965
Videoya alınmış filmiyle etkileşime giren Edie Sedgwick, kendi görüntüsüyle uzay, mistisizm ve bizzat kendisi hakkında yaptığı sohbeti konu alan film, Warhol’un videoyu film tecrübesinin bir parçası olarak kullandığı ilk yapıtı olma özelliğinde.


Tepebaşı

8. “Lupe”, 1965
Ünlü bir Hollywood skandalını konu alan Lupe, aşırı doz uyku hapı alıp hayatını kaybeden hırçın Meksikalı yıldız Lupe Velez’i anlatıyor. Film Edie Sedgwick’i anlatan bir portre.

9. “Empire”, 1964
Warhol’un en ünlü filmlerinden olan 8 saatlik portre, New York’un Empire State Binası’nı konu alıyor.

10. “Blow Job”, 1964
Warhol’un işleri arasında en müstehcen başlığa sahip olan Blow Job, genç bir adamın suratına yöneltilmiş statik kamera ile izleyiciyi şaşırtıyor.

11. “Camp”, 1965
Bir grup Warhol süperstarının, Gerard Malanga’nın sunuculuğunu yaptığı bir yetenek yarışmasına şarkı söyleyerek, dans ederek ve şiir okuyarak katılmalarını konu alıyor.

12. “Mario Banana No. 1”, 1964
Bir Hollywood ilahesi olarak giyinmiş süperstar Mario Montez, bu kısa portrede şezlonga uzanmış muz yerken gösteriliyor.

13. “Mario Banana No. 2”, 1964
Aynı devrede çekilmiş olan renkli portrenin siyah beyaz versiyonu.

14. “Sunset”, 1967
Teksaslı sanat koleksiyoneri Jean ve Dominique de Menil tarafından bir küçük kilise için gün batımını konu alan film serisi çekmek üzere görevlendirilen Warhol, bu projeyi hiç bitiremedi. Bu film, Aralık 1967’de daha kapsamlı bir filmin parçası olarak halka bir defa gösterildi.

Film gösterim programında değişiklikler yapılması mümkündür.  

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yeni ufuklara açılmaktan heyecan duyacağınız zamanlar var. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Akademik konularla ilgilenebilirsiniz. Yolculuk yapmak için yeni planlar yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla yapacağınız programlar size keyif verecektir. Akşamüstü saatlerinde yaşayacağınız kafa karışıklığına dikkat edin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişe duyduğunuz konular gün yüzüne çıkabilir. Bugün yabancılarla ilgili konular sizi krize sokabilir. Parasal konularınızla ilgilenirken daha dikkatli olmalısınız. Duygusal yönden bağlayıcı konular söz konusu olabilir. İşle ilgili değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde hata yapma riskiniz daha fazla olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle birlikte yolculuklar planlayabilirsiniz. Bugün evrensel konularla ilgilenmek ve bu konular hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. İkili ilişkilerinde denge ve uyum arayışı içinde olmak size iyi gelecek. Sabah saatlerinde işlerinizle ilgili dalgalanmalar olabilir. Fazladan almanız gereken sorumluluklar olabilir. Akşam saatleri duygu karmaşası yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir.  Hareketli bir gündesiniz. Yetiştirmeye çalıştığınız sorumluluklarınız gün içinde sizi krize sokabilir. İşte beraber olduğunuz kişilerle ilişkileriniz de dalgalanmalar yaşanabilir. Öğleden sonra tepkilerinizde dikkatli olmanız gereken zamanlar olabilir. İşlerinizde hata yapmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün zevk aldığınız konularla ilgilenecek zaman yaratabileceksiniz. Hobilerinizle ilgilenmek size çok iyi gelecektir. Kendinizi geliştirmek için hareket halinde olabilir, yolculuklara çıkmak için planlar yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşmak için arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Akşam saatlerinde fikirlerinizi netleştirmekte zorlanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ailenizle ilgili sorumluluklar alma durumunda kalabilirsiniz. Bu durum iş hayatınızda aksaklıklara neden olabilir. Planlarınızda değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Hareketli bir gündesiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İş hayatınızda verilmesi gereken konuları geç saatlere bırakmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatında hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz. Yakın çevreniz ile haberleşmeleriniz fazla olabilir. Kendi düşüncelerinizi yaymak isteyeceğiniz ve inandığınız şeyleri savunacağınız bir gündesiniz. Bugün yapacağınız sözleşmeleri geç saatlere bırakmamaya çalışın. Dedikodulara fazla kulak asmadan işlerinizle ilgilenmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Yapmak istediğiniz tatiller için tahmininizden daha çok parayı gözden çıkarmak isteyebilirsiniz. İşlerinizde başkalarından destek almak size iyi gelecektir. Kişisel yeteneklerinizi kullanacağınız olaylar yaşayabilirsiniz. Akşam saatlerinde kendinizi duygularınızın içinde boğulmuş hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hareketli bir gündesiniz. Sabah saatlerinizde işlerinizle ilgili yeni sorumluluklar alacağınız zamanlar olacaktır. İşlerinizi akşam saatlerine bırakmamaya çalışın. Kafa karışıklığından dolayı hata yapma riskiniz fazla olabilir. Gün içinde kişisel açıdan önem verdiğiniz konular gündeminizi etkileyebilir. Beslenmenize dikkat etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Etrafınızda bilemediğiniz konularla ilgilenmek durumunda kalacağınız bir gündesiniz. Olayların nedenlerini görmekte zorlanabilirsiniz. Sabah saatlerinde işlerinizle ilgili değişiklikler yaşayabilirsiniz. Günlük planlarınızı tekrar organize etmeniz gerekebilir. Akşam saatlerinde yaşadığınız olayların etkisiyle duygu yoğunluğu içine girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Arkadaş gruplarınızla ilgili gelişmeler planlarınızı değiştirebilir. Yeni yolculuklar organize edebilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak, geleceğiniz için yeni ümitler doğmasına neden olabilir. İşle ilgili sorumluluklarınız artabilir. Endişelenmeyin, bu konuda başkalarından destek alabileceksiniz. Akşam saatlerinde hatalar çoğalabilir, dikkatli olun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatında kısmetlerin olduğu bir gündesiniz. Etrafınızdaki insanlarla düşüncelerinizi paylaşmak için güçlü bir istek duyabilirsiniz. Sabah saatlerinde planlarınızda değişiklikler olabilir. İş hayatınızda yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde düşüncelerinizin yoğunluğu, kafa karışıklığına neden olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber