Liposuction hakkında bilmeniz gereken en önemli 10 şey

Gittikçe yaygınlaşan liposuction yöntemi hakkında bilinmeyenleri Plastik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu anlattı. Önemli uyarılarda bulundu.

Liposuction hakkında bilmeniz gereken en önemli 10 şey

Liposuction bir çeşit heykeltraşlık. Yurt dışında ‘liposculpture’ olarak tanımlanan bu işlem sizi yağlardan kurtarsa da asıl mucizeyi kendiniz yaratacaksınız.

Plastik cerrahi prosedürlerinin popülaritesi artmaya devam ediyor. 2017 yılında, önceki yıla göre dünyada yaklaşık %2 artışla 17,5 milyon cerrahi işlem yapıldı. Bu veriler Liposuction özelinde çeyrek milyona yakın işlem ve bir önceki yıla göre %5 artış anlamına geliyor. Artan popülaritesi ile Liposuction hakkında bilmeniz gereken en önemli 10 şeyi Plastik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu sizle için kaleme aldı.

1. Geleneksel Liposuction nedir?

Liposuction aynı zamanda 'Liposculpture' olarak da bilinir. Vücudun bazı kısımlarında diyet ve egzersize inatla direnen deri altı yağ tabakasını parçalayan ve çıkaran cerrahi işlemdir. Yağların alınarak vücudun şekillendirilmesi olan bu işlem aslında bir çeşit heykeltraşlık olarak tanımlanabilir. Bilmeniz gereken en önemli şey ise bu bir kilo verme prosedürü değildir. Sağlıklı bireylerde, dirençli yağların kişiye uygun oranlarda alınma işlemidir.

2. Liposuction hangi bölgelerde uygulanabilir?

Sarkan gıdılar,
Yağlanmış ense,
Sarkmış kol içleri,
Kadın göğüsleri,
Uyluklar,
Sütyen Askı Alanı,
Göbek,
Düşük belli pantolondan fırlayan üst karın,
Aşk tutamaçları,
Erkek göğüsleri.

Ayrıca, daha az olmakla birlikte ayak bilekleri, iç uyluk ve sırttaki fazla yağlı bölgelere de liposuction yapıyoruz. Unutulmaması gereken şey ise her kişinin kendine has bir yağlanma tarzı olduğudur. Metabolizma hızı diyete ve egzersizlere farklı yanıtlar vermektedir. Bu yüzden de biz hekimler aynı zamanda hastaların da kendilerini özellikle rahatsız eden bölgelerini öğreniriz.

3. Prosedür için ideal aday nedir?

Liposuction için en iyi adaylar, ideal kilolarına en yakın hastalardır. Bunun anlamı da aşırı yağlanma problemi olmayan ve kilosunda sabitlik taşıyan kişilerdir. Ve sigara kullanmayan kişiler ideal gruba girer.

Ayrıca, bizim için cildi esnek olan hasta grubu da idealdir. Derisi çok sarkmış ve selülit problemi yüksek olan hastalar Liposuction için çok uygun değillerdir.

4. Liposuction kilo verme işlemi midir? Ne kadar yağ alınabilir?

Popüler inanışın aksine, Liposuction kilo verme tedavisi değildir. Bunun yerine, bir yağ azaltma prosedürüdür. Tek bir işlem sırasında bir bölgede çıkarılabilen yağ miktarı, cerrahın hastanın sağlığını değerlendirmesi ve estetik hedefleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişecektir.

5. Hasta Liposuction ameliyatına nasıl hazırlanır?

Plastik Cerrahlar, Liposuction öncesinde hastaya bazı yönergeler sunarlar. Bunlar ameliyatın ve sonrasının konforlu geçmesi için önem taşımaktadır.

Genel olarak, ameliyat sonrası bakımda yardımcı olabilecek bir arkadaş veya akraba önemlidir. Operasyon sonrasındaki ilk günler pozitif bir yardımcı iyileşmenizi hızlandırıp, moralinizi yüksek tutacaktır. Yine, aspirin gibi kan inceltici gibi ilaçların ameliyat öncesinde kullanılmaması gerekir. Bazı durumlarda, hastanın anestezi için iyi bir aday olduğundan emin olmak için kan tetkikleri yapılır. Son olarak, ameliyat gününden bir gece önce gece yarısından itibaren yiyecek ya da içecek tüketilmez.

7. Prosedür sırasında ne olur? Nasıl yapılır?

Liposuction, deride küçük kesiklerden kanül denen bir alet ile yağlara ulaşılan cerrahi bir işlemdir. Bu kanül yağ emici bir cihaza veya bir şırıngaya bağlanır. Hastalar genel anestezi alsalar bile çoğu kez ameliyat akşamı eve gitmelerine izin verilir.

8. İyileşme süreci nasıldır?

Çoğu prosedürde, hasta birkaç gün içinde çalışmaya geri dönebilir. 2-4 hafta sonrasında egzersiz yapabilir ve normal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Ancak iyileşme ve ameliyat sonrası tedavi süresi, bölgeye ve alınan yağ miktarına bağlı olarak değişir.

En sık görülen cerrahi sonrası etki şişlik ve morarmadır. Cerrahi ekip, ameliyattan sonra ağrı kesicilerle hastaya rahatlatıcı seçenekler sunmaktadır. Hızla iyileşmek için bir süre dinlenmek, yaşamınızı yavaşlatmak ve sağlıklı düzene geçmek uyulması gereken kuralların başında gelmektedir. Bazı durumlarda cerrahınızın önermesi sonucu ameliyat sonrası özel korseler giyilmesi de gerekebilir.

9. İşlemden sonra yara izi kalır mı?

Kanül küçük bir alettir ve bundan dolayı yara izleri de küçüktür. Yara izi sayısı, işlem yapılan bölgenin büyüklüğüne göre değişir. Yara izi ayrıca hastanın cilt kalitesine bağlı olarak da değişir. Son tıp teknolojisi ile biz cerrahlar, travmayı en aza indirgerecek teknikleri kullanmaktayız. Bu konuda içiniz rahat olabilir.

10. Hasta ameliyattan sonra ne tür sonuçlar beklemeli?

Plastik cerrahlar gerçekçi sonuçları tahmin etmenize yardımcı olabilir. Ameliyattan hemen sonra, biraz şişme ve cilt gevşemesi normaldir. Bu nedenle, prosedürün sonuçlarını tam görmek birkaç hafta sürebilir.

Liposuction sırasında çıkartılan yağ hücreleri kalıcı olarak vücuttan uzaklaştırılır. Ancak, beden ameliyattan sonra yeniden yağ hücresi üretecektir. Bu nedenle sağlıklı bir diyet ile birlikte tedaviden sonra yaşam tarzına dikkat etmeli ve egzersiz planınıza uymalısınız.

Son olarak; tıp sadece bir yere kadar yardımcı olur asıl mucizeyi kendiniz yaratacaksınız.

Liposuction hakkında bilmeniz gereken en önemli 10 şey

Plastik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Tulum Sezonu

Tulum Sezonu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
YAY
OĞLAK
KOVA
Bugün

Ev hayatınız ile ilgili değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Evde olası kazalara karşı temkinli olmanızda fayda var. Sabah saatlerinde ilişkiler daha akıcı. Keyifli olaylar yaşayabilirsiniz. Güven aradığınız durumlar oluşabilir, iç sesinizi dinleyerek doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Babanızla ilgili konular gündeme gelebilir, ihmal etmemeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizle ilgili dalgalanmalar gündeminizi etkileyebilir. İş hayatınızda iletişim içinde olacağınız hareketli bir gündesiniz. Kulağınıza dedikodular gelebilir. Ticari konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Sabah saatlerinde size keyif veren şeyler için harcama yapabilirsiniz. Akşama doğru biraz gerginlik artabilir, dikkatli olun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler olabilir. Hesaplarınızı gözden geçirip, yeni bir finansal yapılanma içine girebilirsiniz. Sabah saatlerinde akıcı temalar söz konusu. İlişkiler içinde rahat zamanlar var. İş hayatınızda başkalarından alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. Akşam saatlerinde ise kendinizi tedirgin hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak için yaratıcılığınızı kullanmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz şeyler gündeminizi etkileyebilir. Beslenmenize özen göstermeniz gereken zamanlar olabilir. Sabah saatlerinde güzel şeyler için harcama yapabilirsiniz. Ailenizle keyifli zamanlar geçirmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Elinizde olmayan nedenlerle başınıza gelecek olaylar gündeminizi etkileyebilir. Yaşayacağınız kayıpların ardından, içsel süreçlerin içine girebilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Sabah saatlerinde ilişkilerinizle ilgili konular daha fazla gündeminizi etkileyebilir. Harcamalarınıza özen göstermenizde fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sosyal gruplarınızdaki konularınız gündeminizi etkileyebilir. Geleceğinizle ile ilgili beklentileriniz hakkında farklı konular gündeme gelebilir. İş hayatınızda başkalarından destek alabileceğiniz zamanlar var. Sabah saatlerinde kendinizi keyifli ve şanslı hissedebilirsiniz.  Akşama doğru yapacağınız planlarda değişiklikler olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatlerinde işleriniz daha akıcı şekilde ilerleyebilir. Hedeflediğiniz konular hakkında işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Üstlerinizle ilgili konuları gündeme gelebilir. Akşam saatlerinde kendinizi tedirgin hissedebilirsiniz. İlgilendiğiniz konular yorucu hale gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Duygusal yönden bağlayıcı koşullar gündeminizi oluşturabilir. Ortaklı para konularına karşı daha hassas olmanız gereken zamanlar olabilir. Bugün ertelediğiniz banka işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Gün içinde işlerinizi bitirmeye çalışmalısınız. Akşam saatlerinde ilişkilerde sıkışmalar yaşanabilir. Kendinizi tedirgin ve yorgun hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatlerinde ilişkiler açısından daha rahat temalar söz konusu. Genel olarak şanslı bir gündesiniz. İlişkilerde denge ve uyum arayışında olabilirsiniz. Anlaşmalar içinde olabilirsiniz. Akşama doğru gerginlikler artabilir. Baskı altında karar vermeye çalıştığınızı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatında birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İşinizle ilgili sorumluluklarınızda değişiklikler yaşayabilirsiniz. Başkalarından destek alacağınız zamanlarda olabilir. Sağlığınıza özen göstermenizde fayda var. Akşam saatlerin de yaptığınız planlarda değişikliler olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber