Geri Dön

Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar

Cilt bakımı konusunda kafalar karışık... O kadar çok kulaktan dolma bilgiye sahibiz ki, neyin doğru ya da yanlış olduğunu çoğu zaman unutuyoruz!

Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar

Çoğumuz, cildimize iyi gelip gelmeyeceğini bile bilmediğimiz ürünleri satın alıyoruz. Genetik faktörler, çevresel etkenler, beslenme, fiziksel ve ruhsal hastalıkların cildimize etkileri büyük. Arkadaşınızın kullandığı ya da komşunuzun tavsiye ettiği ürünleri bir kenara bırakıp, dermatoloji uzmanından randevu almanın tam zamanı! İşte Türk kadınlarının cilt bakımı konusunda yaptıkları hatalardan bazıları:

Yağlı cilt de nemlendirilmeli: Yağlı cilde sahip kadınlar, nemlendirici kullanmalarına gerek olmadığını düşünüyor. Oysa cilt yıkandıktan sonra kurur ve nemlendirmezseniz normalden daha fazla yağ salgılar. Bu da daha fazla gözenek, siyah nokta ve sivilce oluşumuna yol açar.

Her cilde aynı nemlendirici olmaz: Türk kadınının cilt tipi ağırlıklı olarak karma. Karma cilde yoğun nemlendirici kullanmak en büyük yanlışlardan biri. Karma, normal ya da kuru derilerde, cilt tipine uygun olmayan yoğun nemlendiricilerin kullanılması akne oluşumuna yol açar.

Temizlik için sabun kullanmayın: Cilt temizliği için genelde sabun tercih edilir. Oysaki sabun, alkali olduğu için gözenekleri tıkar.

Sadece su içmek yetmez: Çok su içmenin cildin nemsizliğini giderdiğine dair yaygın bir inanış var. Evet, su cilt sağlığı için çok önemli ama bakım yapılmayan bir cildin nemsizliğini ne kadar su içerseniz için gideremezsiniz.

Sabah ve akşam farklı ürün tercih edilmeli: Sabah ve akşam cildi nemlendirmek için genel-de aynı ürün kullanılıyor. Ancak gece ve gündüz kremlerinin cilt üzerine etkileri farklı. Gündüz kremleri, güneş ışınlarından ve çevresel dış etkenlerden korur. Gece kremleri ise hücre yenilenmesini desteklemek için enerji verir. Uyurken cilt üzerinde çalışır ve nem dengesini sabah saatlerine kadar korur.

Günde bir kere temizlik yetmez: Cildi günde bir kez temizlemenin yeterli olduğu düşünülür. Oysa günde iki kere temizlenmeli. Her sabah gece boyunca oluşan sebum ve kalıntıları ciltten arındırmak lazım. Böylelikle kullanılacak gündüz kreminin etkisi artar. Akşamları ise hem makyajı temizlemek hem de gün boyu ciltte biriken kir ve tozları yok etmek gerekir. l TÜLİN AÇIKBAŞ

Magazin Haberleri Bülteni (15 Ocak 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet