Geri Dön

Hakkı Bulut kimdir, kaç yaşında? Hakkı Bulut albümleri ve şarkıları

Hakkı Bulut kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Demet ve Alişan'la Sabah Sabah programına konuk olacak olan Hakkı Bulut konusunda araştırmalar devam ediyor. Aslen Öğretmen olan Hakkı Bulut'un müziğe olan ilgisi babasının saz çalması nedeniyle küçük yaşlarda başlamış. Arabesk şarkıların sevilen ismi Hakkı Bulut hakkında merak edilenler ve bilinmeyenler...

Hakkı Bulut kimdir, kaç yaşında? Hakkı Bulut albümleri ve şarkıları

Hakkı Bulut kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde dünyaya gelen Hakkı Bulut İlkokul 5. sınıfa kadar doğduğu köyde eğitim hayatına devam etti. Lise eğitimini Adana'da tamamladı. Öğretmen okulunu bitirdikten sonra çeşitli okullarda öğretmenlik ve müdürlük mesleklerini yerine getirdi. Müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda babasının müziğe olan ilgisi nedeniyle başladı. İşte Hakkı Bulut hakkında bilinmeyenler ve merak edilenler...

 HAKKI BULUT KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Hakkı Bulut (d. 3 Şubat 1945, Mazgirt, Tunceli), Türk arabesk şarkıcısı-şarkı yazarı, müzik yapımcısı, öğretmen ve oyuncudur.

3 Şubat 1945'te Tunceli ili, Mazgirt ilçesi, Aktarla köyünde doğdu. İlkokulu 5. sınıfa kadar doğduğu köyde, Ortaokul 1. sınıfı Tunceli'de, 2. sınıfı Mazgirt 'de okudu. Daha sonra maddi sıkıntılardan dolayı ailesiyle Adana'ya göçtü ve ortaokulu Ceyhan'da bitirdi. Adana Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra Adana Öğretmen Okulu'nu bitirdi. Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra çeşitli okullarda müdürlük ve öğretmenlik mesleğini 12 yıl boyunca sürdürdü. Babasının saz çalmasının etkisi ve müziğe küçük yaşta olan ilgisi sebebiyle müzikle de uğraştı. Hatta çocuk yaşlarında köyün kadınlarına çeşitli türküler okur, bahşiş olarak da buğday ekmeğinin arasına tereyağı konularak kendisine kadınlar tarafından hediye edilirdi.(Hakkı Bulut ile söyleşi. 1964 yılında Saadet Bulut ile evlenen Bulut'un 5 çocuğu vardır.

1967 yılında ilk plak çalışmasını yaptı. Leylam isimli ilk plağında Orhan Gencebay ve Arif Sağ kendisine bağlama çalarak eşlik ettiler. 1969 yılında Adana'da yapılan Altın Ses müsabakasında birincilik almasının ardından ikinci plak çalışmasını yaptı ve hemen akabinde yine güfte ve bestesi kendisine ait olan İkimiz bir fidanız adlı eserini (1969) okudu. Bu eser Hakkı Bulut'un tüm Türkiye'de sevilmesine yol açtı. Daha sonra bu eseri müsaade ederek onlarca sanatçının seslendirmesine olanak tanıdı. (Örneğin ;Tülay Özer 1974, İbrahim Tatlıses 1974, Kamuran Akkor 1975)

Sanatçı bu yıllarda yaptığı başta Ben Buyum, Falcı, Ben Köylüyüm, Dokunmayın Dünyama, Kul Hatasız Olmaz, Son Mektup gibi eserlerle bugünkü arabesk müziğinin ilk temellerini 1967 yıllarından itibaren atanlardan biri olarak bu güne kadar 18 45'lik plak, 65 albüm çalışmasına imza attı. 1000'i aşkın eserinin beste ve güftesi kendisine ait olan sanatçı 6 Altın Plak, 1 Altın CD ve Ben Tövbemi Geri Aldım, Son Mektup isimli Long Play çalışması ile Altın Long Play ödülünü almış olup çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sayısız ödüle layık görülmüştür. Ayrıca çıkardığı bazı albümler Türkiye'de satış rekorları kırmıştır. Ör: ''Ben Buyum'' 6 milyon 527 bin. Yasal olarak 53 milyon plak ve kaset tirajı olan Hakkı Bulut'un, korsan üretimlerin yasal üretimlerden 2 kat fazla olduğu düşünülürse, yasal olmayan üretimlerle beraber 160 milyon civarı tirajı olduğu tahmin ediliyor. Bu da dünyanın sayılı tiraj rakamlarındandır.

Sözleri kendisine ait olan eserlerini sanatçı başka sanatçılara vermek suretiyle de seslendirmelerine olanak tanımıştır. 300'e yakın eseri başka sanatçılar tarafından seslendirilmiştir.

1988 yılında arabesk müzikteki bazı olumsuzlukları eleştirenler, Kültür Bakanlığınca ve ülkede yarattığı olumsuzlukları incelenmek amacı ile Kültür Bakanlığının tertiplediği kongrede konuşmacı olarak bulunan Hakkı Bulut'un eserlerinden arabesk bir parça (örnek olması amacı ile) istendi. Sanatçı 6 ay önce piyasaya çıkardığı Seven Kıskanır albümünden Seven Kıskanır isimli bestesinin aranjesini Esin Engin ile beraber gerçekleştirdi ve şarkıyı Bakanlığa sundu. Bu eserle ilk kez TRT'nin kapıları resmi olarak Arabesk müziğe ve Hakkı Bulut'a açıldı. Bu şarkı TRT ekranlarında halka ve Atatürk Kültür Merkezi'nde basına sunuldu. Bazı gazetecilerin haberlerine Hakkı Bulut'un Acısız Arabesk adında bir tarz çıkardığını eleştirenler olmuştur. Kendisi ile yapılan bir röportajda ''Acısız Arabesk'' konusu sorulduğunda sanatçı, kendisinin böyle bir açıklama yapmadığını ve bunun bazı muhabirlerin haberlerinde yayınladığını söyleyen Hakkı Bulut, Acısız Arabesk diye bir kavramı kabul etmediğini, Arabesk müziği ''Halkın her türlü yaşamını, mutluluğunu, üzüntüsünü ele alan müzik arabesk müziktir.'' diyerek tanımladı.

Sanatçının 12 sinema filmi ve 2021 itibarıyla 65 albümü bulunmaktadır. Ayrıca söz ve müzikler de kendisine aittir.

Son olarak 28 Eylül 2020 tarihinde "Düşmanı Uzakta Arama Dostum" adlı 65. albümünü piyasaya çıkardı. Hakkı Bulut bir röportajında nasip olursa sevenlerini hiç Hakkı Bulut'suz bırakmayacağını ve 120 yaşına kadar müziğe devam ederek albüm sayısını yüze tamamlayacağını söylemiştir.

HAKKI BULUT ALBÜMLERİ

Senden Vazgeçmem 2013 (2012)
Bulutlar Ağlıyor (2011)
Aşktan Anladığım Bu (2010)
Amca - Zaman (2009)
Töreniz Batsın (2008)
Ne Yaptım Ben Sana (2007)
Klasikler (2006)
Bu Benim Hayatım (2006)
Hakkı Bulut Klasikler 2005 (2005)
Sen Bilirsin 51 (2004)
Son Veda (2003)
Bizim Sevdamız (2002)
Köyüme Dönüyorum (2002)
Ne Tez Unuttun (2001)
Hakkı Bulut Klasikleri (1996)
Gül Be Meleğim (1994)
Beni Unutma (1994)
İntizarım Var (1993)
Boynum Bükülü (1993)
Ben Sevdim İşte (1991)
Üstümü Örtün Geceler (1991)
Kimin İçin Yaşıyorum (1991)
Kula Kulluk Yakışmıyor (1990)
Sen Güzelsin (1990)
Seni Düşünüp Ağlıyorum (1987)
Hasretim (1987)
Seven Unutmaz (1987)
Gönül (1986)
Son Mektup (1986)
Ben Köylüyüm (1986)

12 Haziran 2021 Magazin Haberleri Bülteni12 Haziran 2021 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet