Geri Dön

Chanel perdesi açılıyor

Chanel, sinemayla olan bağlarını yepyeni bir proje sayesinde daha güçlü konuma getirecek. Paris’teki Sinematek ile iş birliği yapan modaevi, ilk adımı Jean-Luc Godard filmlerinden oluşan bir retrospektif düzenleyerek atıyor

Chanel perdesi açılıyor

Bugün Chanel’in marka elçisi, ilham perisi, kampanya yüzü ya da hayranı olan pek çok Hollywood yıldızı var. Karl Lagerfeld ile yakın dostluk kurup hem kırmızı halıda hem de beyazperdede onun tasarımını giyen bu isimler arasından ilk akla gelenler Nicole Kidman, Diane Kruger, Keira Knightley, Penélope Cruz, Margot Robbie ve Kristen Stewart. Ancak 1930’larda durum pek böyle değildi. Hem de Coco Chanel, moda dünyasında yıldızlaşmaya çoktan başladığı halde!

Chanel perdesi açılıyorBugün Chanel’in marka elçisi, ilham perisi, kampanya yüzü ya da hayranı olan pek çok Hollywood yıldızı var. Karl Lagerfeld ile yakın dostluk kurup hem kırmızı halıda hem de beyazperdede onun tasarımını giyen bu isimler arasından ilk akla gelenler Nicole Kidman, Diane Kruger, Keira Knightley, Penélope Cruz, Margot Robbie ve Kristen Stewart. Ancak 1930’larda durum pek böyle değildi. Hem de Coco Chanel, moda dünyasında yıldızlaşmaya çoktan başladığı halde!

Chanel perdesi açılıyorCoco Chanel’in Hollywood seferi hayal kırıklığıydı

Gabrielle Chanel’in Hollywood’a adım atışı 1930 yazında yaptığı bir Monte Carlo seyahatiyle başlamış ve Chanel, Grandük Dmitri Pavloviç aracılığıyla MGM stüdyolarının sahibi Samuel Goldwyn ile tanışmış. Goldwyn, o günlerde Büyük Buhran’ın etkisiyle ekonomik bakımdan zor günlerden geçen Amerikan sinemasını yeniden canlandırmak istiyor ve Chanel’den MGM yıldızlarını hem beyazperdede hem de günlük hayatta birer moda ikonuna dönüştürmesini rica ediyor. Bunun üzerine Los Angeles’a seyahat eden, gider gitmez de Greta Garbo, Claudette Colbert, Marlene Dietrich gibi ünlü oyuncularla arkadaşlık kuran tasarımcı, bunu bir zafer olarak algılar ve “Los Angeles Examiner” gazetesine verdiği bir röportajda: “Bu, kariyerimde yeni bir dönemin başlangıcı” der. Ancak sonuç pek de beklenildiği gibi olmaz. Çünkü o günlerde Hollywood’a hâkim olan ışıltılı şıklık anlayışının yanında Chanel biraz rafine kalır ve Hollywood stüdyoları için bu stil anlayışı pek de takdire şayan değildir.

Chanel perdesi açılıyor


Değerini Fransız Yeni Dalga bildi

Coco Chanel’in Hollywood deneyimi bir başarısızlık olarak algılanabilirdi. Ancak söz konusu kişi, yaşadığı deneyimden ders çıkaran üstün bir yetenek olduğu için, bu yolculuk da Chanel’in yanına kâr kalır. O artık “fotojeni” ne demek biliyordu ve kendi vizyonunu beyazperdede ya da fotoğraflarda iyi görünecek detaylarla buluşturacaktı. Hollywood, Chanel’in değerini sonradan anlasa da Fransız sineması, onun kostümler konusundaki sözlerini âdeta kanun kabul etti.

Chanel perdesi açılıyorChanel yalınlığı, Fransız Yeni Dalga sinemasının özgür ruhlu kadınlarına çok yakışıyordu. “İlk Chanel kıyafetimi giydikten sonra bir daha başka hiçbir şey giymek istemediğimi anladım” diyen Romy Schneider’in yanı sıra Anna Karina ve Jean Seberg de neredeyse yalnızca Chanel giyiyordu. 

Chanel perdesi açılıyorModaevi şimdi, sinemayla olan kuvvetli ilişkisini sağlamlaştırıyor. Paris’te Sinematek ile iş birliği yapan Chanel’in ilk projesi, 1 Mart’a kadar sürecek Jean-Luc Godard restrospektifi. Tüm Godard filmlerinin gösterileceği bu bir buçuk aylık dönem, aynı zamanda aralık ayında hayatını kaybeden Anna Karina’ya da saygı duruşu niteliğinde olacak. Zira Fransız Yeni Dalga sinemasının, özellikle de Godard filmlerinin en önemli yüzlerinden biri olan Karina; yeteneği, güzelliği ve zarafetiyle tam bir Chanel kadınıydı.

Chanel perdesi açılıyor


AK Parti Sözcüsü Çelik açıkladı!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik milletvekilleriyle buluşma sonrası yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı kapsamlı bir değerlendirme yaptı" dedi. Darbe tartışmalarını da değerlendiren Çelik, "Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesini aktarayım size... Bütün bu gündemlerin Türkiye'yi ana hedeflerinden saptırmaya yönelik. Darbe tartışması Türkiye için lüzumsuz bir gündemdir. Demokrasiye bağlı bütün kurumlarımız uyanıktır." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber