Geri Dön

ABD’de aşı polemiği!

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ve maske kullanımı konusunda yine çelişkili açıklamalarda bulundu. Trump, yeni tip koronavirüse karşı aşının ekim ortasında ülke içinde dağıtıma hazır olacağını duyurdu. Trump, Kovid-19 aşısının güvenli ve etkili dağıtılması için çalıştıklarını belirterek, “Biz bu aşıyı ekim gibi dağıtmaya başlayabiliriz.  Aşının güvenli olduğu duyurulur duyurulmaz, biz ekim ortası gibi aşı dağıtımı için hazır olacağız, belki biraz daha geç olabilir ama bizim hazırlığımız tam” ifadesini kullandı.

ABD’de aşı polemiği!

 

2020 sonuna kadar 100 milyon doz aşının dağıtılmış olmasını planladıklarını vurgulayan Trump, “Demokrat Başkan Adayı Biden’ı aşı karşıtı teorilerinin tanıtımını yapmayı bırakmaya çağırıyorum, bu durum bizim yaptığımız işin önemini azaltıyor. Demokratlar, bizim ne kadar mükemmel bir konumda olduğumuzu biliyor. Sorumsuzca insanların hayatını tehlikeye atıyorlar. Bunu  yapmaya hakları yok” görüşünü paylaştı.

‘Onun kafası karışmış’

Basın toplantısında konuşan Trump’ın bu sözleri, ABD Salgın Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Başkanı Robert Redfield’ın açıklamaları ile çelişti. Redfield, “Aşının yaygın kullanımı gelecek yılın ortasını bulabilir, belki daha da gecikebilir. O zamana kadar salgınla savaşın en önemli silahı maskeler olacak” demişti. Redfield’in yaptığı, “Aşı en erken aralık gibi hazır olur” açıklamasına da tepki gösteren Trump, “Bence Redfield bir yanlış yapmış, bu bilgi doğru değil. Bugün ben onu aradım ve bana böyle bir şey söylemedi. Bence Redfield’in kafası karışmış, belki de yanlış bir açıklama yapmış. Ama biz aşıyı bir an önce dağıtmak için hazırız” diye konuştu.

Maske kullanımı ile ilgili olarak da Redfield’ın soruyu yanlış anlamış olabileceğini söyleyen Trump, “Aşının maskeden çok daha faydalı olacağını umuyorum” dedi. Trump, ilaç firması Pfizer’ın da virüs konusunda büyük bir mali risk alarak, milyarlarca dolar harcadığına işaret ederek, bu şirketin deney aşamalarının sonuçlarını yakında yayımlayacağını söyledi.

Koronaya davet!

ABD’de aşı polemiği

Hindistan dünyada en çok vaka görülen ikinci ülke olmasına karşın, halkın Kovid-19 önlemlerine karşı yeterli duyarlılığı göstermediği ifade ediliyor. Kalküta kentinde Ganj nehri kıyısında toplanan Hindular, ‘Mahalaya’ günü kapsamında atalarını andı.

Katılımcıların maske takmaması dikkat çekiyor. Hindistan’dan son olarak 5 milyon 118 bin 253 vaka oplduğu açıklanmıştı.

Üçüzlerinden virüs kapan doktor: O zorlukları kimsenin yaşamasını istemiyorumDiyarbakır’da görevli Dr. Hamdullah Dalgıç'ın (28), koronavirüsle mücadelede ettiği dönemde, eşi Semanur Dalgıç (20), salgına yakalandı. Eşi farklı bir evde karantinaya alınırken, Dr. Dalgıç, annesi Remziye Dalgıç (58) ile birlikte üçüzlerine baktı. Daha sonra üçüzlerinin de enfekte oldukları anlaşılınca, test yaptıran Dalgıç ve annesinin de koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. Yaşadığı zorlukları kimsenin çekmemesi için tedbirlere önem verilmesi gerektiğini anlatan Dr. Hamdullah Dalgıç, "Koronavirüse yakalandığım zaman geceleri uyuyamıyordum. Ağrım vardı, ateşleniyordum. Kimse size yardımcı olamıyordu. Eşiniz yok, anneniz pozitif, kimse yok, teksiniz evde. Büyük bir sıkıntı yaşadım. Bu zorlukları kimsenin çekmesini istemiyorum. Tüm halkımızın bu kurallara uymasını istiyoruz" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber