Geri Dön
DünyaAvrupa’da iki kurum davalık!

Avrupa’da iki kurum davalık!

Avrupa Birliği’nin iki kurumu, ilk kez mahkemelik oldu. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu’na karşı dava açtı...

Avrupa’da iki kurum davalık!

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Komisyonunu, üye ülkelerin ortak bütçeden yararlanmasını AB hukukuna uyma şartına bağlayan düzenlemeyi uygulamaya koymaması nedeniyle dava etti. AP’den yapılan açıklamada, Başkan David Sassoli’nin talebi üzerine söz konusu davanın AB Adalet Divanı’na sunulduğu belirtildi. Avrupa Parlamentosu’nun AB Komisyonu’nu Adalet Divanı’na şikayet etmesi, Avrupa tarihinde ilk kez görülüyor.

Açıklamada, koşulluluk mekanizmasına ilişkin düzenlemenin Aralık 2020’de kabul edildiği ve AB’nin, hukukun üstünlüğünün tehdit altında olduğu üye ülkelere ortak bütçeden yapılacak ödemeleri askıya almasına izin verdiği ifade edildi. “Ancak Komisyon şimdiye kadar bu mekanizmayı kullanmaktan kaçındı” denilen açıklamada, Sassoli’nin “AB Komisyonu’nun tutarlı bir şekilde hareket etmesini ve Başkan Ursula von der Leyen’in bu konuyla ilgili son Genel Kurul görüşmemizde söylediğini yerine getirmesini bekliyoruz. Sözler eyleme dönüştürülmelidir” sözlerine yer verildi.

Macaristan ve Polonya

DW Türkçe’nin aktardığına göre Macaristan ve Polonya hükümetleri, mekanizmanın yaşama geçirilmesi sonrasında fon kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalabilecekleri gerekçesiyle, düzenlemeye karşı Avrupa Adalet Divanı’nda dava açmışlardı. AB Komisyonu da, Avrupa Adalet Divanı’nın Macaristan ve Polonya hakkında vereceği kararı bekliyordu. AB’ye üye devlet ve hükümet başkanları da aralarında bu yönde anlaşmışlardı.

Avrupa Parlamentosu ise Haziran ayında AB Komisyonu’na karşı, mekanizmayı uygulama konusunda yeterince ivedi davranmadığı gerekçesiyle şikayette bulunmayı kararlaştırmış, Ekim ayı ortasında da dava açılması yönünde karar çıkmıştı.

Macaristan ve Polonya hükümetleri AB standartlarına aykırı olarak yargıyı etkilemeye çalıştıkları gerekçesiyle eleştirelere maruz kalıyor.