Dünya Bakan Fidan'dan Azerbaycan yorumu

Bakan Fidan'dan Azerbaycan yorumu

03.11.2023 - 11:23 | Son Güncellenme:

Astana'da bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin Azerbaycan'ın yanında durmaya devam edeceğini belirterek Gazze’de yaşanan insanlık trajedisine de dikkati çekti.

Bakan Fidandan Azerbaycan yorumu

Bakan Fidan, Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi’nde Dışişleri Bakanlarına hitaben konuşma yaptı.

Haberin Devamı

Fidan, teşkilata Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) destek çağırısında bulunarak, “Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı izolasyona hep birlikte karşı durmalıyız” dedi.

Karabağ’daki son gelişmelerle ilgili olarak Fidan “Türkiye Azerbaycan’ın yanında durmaya devam edecek” ifadesini kullanan Fidan, konuşmasında Gazze’de yaşanan insanlık trajedisine de dikkati çekti.

“Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkeler arasındaki işbirliğinin hızla kurumsallaşmasından ve derinleşmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz” diyen Dışişleri Bakanı Fidan, Orta Koridor’un yatırım açısından daha da cazip hale getirilmesi için çaba gösterilmesinin ve başta Türkmen doğalgazı olmak üzere, Hazar ötesi kaynakların Türkiye ve Avrupa'ya taşınmasının önemini de vurguladı.

Haberin Devamı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısını da Konsey gündemine taşıyan Fidan, sivillere uygulanan acımasız katliamın kabul edilemez olduğunu, bir an önce koşulsuz ateşkes ilan edilmesi ve Gazze’ye yardımların kesintisiz biçimde bölgeye ulaşması gerektiğini ifade etti.

BAKAN FİDAN MACAR MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı için geldiği Kazakistan’ın başkenti Astana’da Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile görüştü.