Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok

03.11.2023 - 09:53 | Son Güncellenme:

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına sert tepki gösterdi. 'Bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok' diyen Erdoğan, "Herkesin güvenliğini garantiye alacak yeni mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana’da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi'nde önemli mesajlar verdi.

Haberin Devamı

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: Başarılı şekilde tamamladıkları dönem başkanlıkları dolayısıyla değerli kardeşim Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Mirziyoyev'e müteşekkiriz. Dönem başkanlığını devralan aziz kardeşim sayın Tokayev'e de gösterdiği müstesna misafirperverlik için şükranlarımı sunuyor, başarılar temenni ediyorum. Türk Dünyası Ali Nişanı ile taltif edeceğimiz kardeşim Mirziyoyev'e en kalbi tebriklerimi iletiyorum.

TARİHİ BAŞARIDAN GURUR DUYUYORUZ

Küresel sınamalarla mücadelemizde en önemli gücümüz Türk dünyasının birlik, beraberlik ve dayanışmasıdır. Bu hakikati son dönemde karşılaştığımız pek çok hadisede gördük, görüyoruz. Can Azerbaycan vatan muharebesinin ardından Karabağ'da 30 yıldır süregelen işgale tamamen son verdi. Bu tarihi başarıdan büyük bir gurur ve sevinç duyuyoruz. Böylece bölgemizde kalıcı barışa bir adım daha yaklaşmış olduk. Açılan fırsat penceresinin değerlendirilmesi en büyük arzumuzdur. Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi mühimdir. Azerbaycan'ın batı bölgeleri ile Nahçıvan'ı birbirine bağlayacak ulaştırma hattının hayata geçirilmesi de büyük önem taşıyor. Hattın açılması tüm bölge ülkelerinin refahına ciddi katkı sağlayacağı gibi Türkiye'yi de ata yurdumuz olan Orta Asya'ya bağlayacaktır.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok


BU VAHŞETİ ANLATACAK HİÇBİR KAVRAM YOK

Kültür ve medeyetimiz bizlere adaleti gözetmeyi, mazlumun elinden tutmayı, haksızlıklar karşısında susmayı tavsiye eder. Filistin'de tüm dünyanın gözleri önünde benzeri görülmemiş bir insanlık dramı yaşanıyor. Hastaneler, okullar, camiler, kiliseler, mülteci kampları bombalanıyor, masum çocuklar acımasızca katlediliyor. 7 Ekim'den beri şahit olduklarımızı mazur gösterecek, bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yoktur.

ÖNCELİĞİMİZ İNSANİ ATEŞKES

Gazze'de tam 28 gündür insanlığa karşı suç işlenmektedir. Bu kriz ilk patlak verdiği andan itibaren Türkiye olarak ilkeli ve insani bir duruş benimsedik. Önceliğimizin insani ateşkesin süratle tesis edilmesidir. Müslüman, Hristiyan veya Yahudi fark etmeksizin herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde de çalışıyoruz.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok


YENİLERİNİ GÖNDERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Uluslararası barış konferansı için zemin oluşturma çabalarımız sürüyor. Şimdiye kadar 10 uçak dolusu insani yardım malzemesini bölgeye sevk ettik. Sahada şartlar elverdikçe yenilerini göndermeye devam edeceğiz. Türk dünyası olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz önce ateşkese sonrasında da kalıcı barışa giden yolu kolaylaştıracaktır. Türk Devletleri Teşkilatı olarak sergileyeceğimiz duruş da diğer kuruluşlara örnek teşkil edecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok

GEREKLİ ADIMLARI ATMAYA DAVET EDİYORUM

Nahcivan anlaşması değişikliği için protokol 3 Ekim'de kabul edildi. 1 Kasım itibariyle iç onay sürecini tamamladık. Diğer üyelerin gerekli adımları atmaya davet ediyorum. Mevcut potansiyelimiz bize çok fazlasını vadediyor. İstanbul'daki Türk Yatırım Fonu'nun faaliyetlerine bir an önce başlamasını diliyoruz. Bakü Tiflis Ceyhan Boru hattı, Trans Anadolu boru hattı bunun somut örnekleridir. Hazar doğal gazının taşınması Türk devletlerine katkı yapacak

Haberin Devamı

VİZE KOLAYLAŞTIRILMALI

Ülkelerimiz arasındaki ulaştırma ağlarına özellikle eğilmeliyiz. Ulaşım ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, sınır geçişlerinin ve vize işlemlerinin kolaylaştırılması için işbirliğini güçlendirmeliyiz.

KKTC'Yİ ARAMIZDA GÖRECEĞİMİZE İNANIYORUM

Dostlarım, aile meclisimiz Semerkant Zirvesi'nde tarihi karara imza atmıştır. Sizlere bu karar için bir kez daha teşekkür ediyorum. KKTC'yi gözlemci olarak aramızda göreceğimize inanıyorum. Gözlemci üyemiz Türkmenistan'ı da tam üye olarak görmek istediğimizi vurgulamak istiyorum. Tüm Türk dünyasının barışı ve refahı yönünde adımlar atmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemi Türk devri yapmak için çalışacağız.