Dünya Gök bilimciler İngiliz basınına konuştu! Kıyamet böyle kopacak

Gök bilimciler İngiliz basınına konuştu! Kıyamet böyle kopacak

04.03.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

Gök bilimcilere göre, güneş hidrojeni tükendiğinde genişleyerek devasa bir kırmızı topa dönecek ve 100 kat büyüyerek çevresindeki gezegenleri yutacak. Eğer daha önce sürpriz yapmazsa Güneş'in kırmızı dev evresine daha 5 milyar yıl var.

Gök bilimciler İngiliz basınına konuştu Kıyamet böyle kopacak

Evrenin sonunun nasıl olacağı hep merak konusudur.

Haberin Devamı

İngiliz “Daily Mail” gazetesine konuşan Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nden kıdemli gök bilimci Dr. Edward Bloomer, bu konuda bir çalışma hazırladıklarını söyledi. Bloomer şunları anlattı: “Eğer daha önce sürpriz yapmazsa Güneş’in kırmızı dev evresine daha 5 milyar yıl var!

Güneş tüm yıldızlar gibi helyum atomlarını, yerçekimi kuvveti altında parçalayan dev bir nükleer fırındır. Yerçekimi, Güneş Sistemi’ndeki 8 gezegeni ve sayısız nesneyi yörüngede tutan güçtür.”

HAYAT KALMAYACAK

“Sistemin sonu Güneş’in çekirdeğinde hidrojeni tükendiğinde gerçekleşecek. Hidrojen bittiğinde çekirdek kendi yerçekiminin etkisi altında çökmeye başlayacak. Şu anda çapı 1,4 milyon kilometre olan Güneş de kızararak devasa bir topa dönecek.

Haberin Devamı

Şişerek şu anki büyüklüğünden 100 kat daha büyüyecek ve çapı 300 milyon kilometreye ulaşabilecek. Bu sırada en içteki gezegenler (Merkür, Venüs) Güneş’e çekilerek yok olacak. Güneş’ten 148,22 milyon km uzaktaki Dünya tümüyle Güneş’e çekilmese de gezegenimizde de hayat kalmayacak.”