Dünya Dev yardım paketine onay

Dev yardım paketine onay

21.04.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

ABD Temsilciler Meclisi’nde dün yapılan oylamada, İsrail, Ukrayna ve Tayvan’a yapılacak yardımları içeren 95,3 milyar dolarlık dış yardım paketi kabul edildi.

Dev yardım paketine onay

İsrail’e yapılacak 26,4 milyar dolarlık yardım 58 oya karşı 366 oyla, Ukrayna’ya yapılacak 60,8 milyar dolarlık yardım 112 oya karşı 311 oyla ve Tayvan’a yapılacak 8,1 milyar dolarlık yardım ise, 34 oya karşı 385 oyla meclisten geçti. Yasa tasarısı, Senato’daki oylamanın ardından Biden’ın onayına sunulacak.

Haberin Devamı

Zelenskiy: Minnettarız

Netanyahu: Teşekkürler ABD

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy karar için minnettar olduğunu, paketin binlerce insanın hayatını kurtaracağını söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise ABD’nin Batı medeniyetini de savunduğunu belirterek, “Teşekkürler arkadaşlar, teşekkürler ABD” ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise ABD’nin yardım paketinin küresel krizi daha da derinleştireceği değerlendirmesini yaptı.

NATO-Ukrayna Konseyi savunma bakanları çevrimiçi toplantısının ardından Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Karargahı’nda konuşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg, NATO savunma bakanlarının, Ukrayna’ya hava savunma dahil daha fazla askeri destek sağlama konusunda anlaştığını duyurdu. Stoltenberg, “Almanya’nın çabalarını, özellikle Ukrayna’ya ilave bir Patriot sistemi teslim etme kararını memnuniyetle karşılıyorum. Patriot’lara ek olarak müttefiklerin sağlayabilecekleri diğer silahlar arasında Samp-T’ler de var. Böyle sistemlere sahip olmayan birçok müttefik ise Ukrayna’ya bunların satın alınabilmesi için finansal destek taahhüdünde bulundu” şeklinde konuştu.