Geri Dön
DünyaDurum kontrol altında...

Durum kontrol altında...

Kazakistan İçişleri Bakanlığı, durumun kontrol altına alındığını, 6 bin kişinin polis merkezlerine sevk edildiğini, 164 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi

Durum kontrol altında...

DIŞ HABERLER - Akaryakıt zammına karşı başlayan protestoların şiddet olayları ve yağmalara dönüştüğü, Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev'in çağrısı üzerine Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) barış gücü gönderdiği Kazakistan'da durumun kontrol altına alındığı bildirildi.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamalarda, olaylar sırasında güvenlik güçlerinden 16 kişinin hayatını kaybettiği, 1300’den fazla polis ve askerin yaralandığı kaydedildi. Toplam hayatını kaybedenlerin sayısının ise 164 öldüğü belirtildi. Devlet Başkanlığı, "Şu anda 125 cezai dava başlatıldı, 5 bin 800 kişi polis merkezlerine sevk edildi. Bu kişiler arasında yabancıların sayısı kayda değer. Ülkenin tüm bölgelerinde durum istikrara kavuştu, kontrol altına alındı, güvenlik güçleri daha önce ele geçirilen tüm idari binaları kurtardı" açıklaması yaptı.

Kaçarken yakalandı

Sanayi Bakanlığı ise dün itibariyle ülkedeki önemli tüm yolların açıldığını, trafiğin de normal akşına döndüğünü duyurdu.

İçişleri Bakanı Yerlan Turgumbayev ise 800 kişinin Almatı Havalimanı’nı ele geçirmesi sonucu 60 uçağın kalkışının, 56 uçağın inişinin iptal edildiğini, havalimanındaki tüm mağaza ve bilet satın alma noktalarının yağmalandığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre de, olaylar sırasında güvenlik güçleri arasından 16 kişi hayatını kaybetti, 1300’den fazla polis ve asker yaralandı. 400’den fazla araç zarar görürken, bunlardan 346’sının polis aracı olduğu vurgulandı. Bununla birlikte sınırı geçip ülkeden ayrılmaya çalışan yaklaşık 300 kişinin yakalandığı bildirildi. İçişleri Bakanı Turgumbayev protestocuların çok profesyonel, organize ve disiplinli hareket ettiklerini, saldırıları öncesinde sokaklardaki güvenlik kameralarını devre dışı bıraktıklarını söyledi.

200 dolar teklifi

Öte yandan Sputnik Türkçe'nin haberine göre, Almatı’da gözaltına alınan bir kişi, kimliği bilinmeyen kişilerce protestolarda yer alması için kendisine 200 dolar teklif edildiğini, bunun üzerine Kırgızistan’dan kente geldiğini savundu.

Yerel televizyon Khabar 24’e konuşan tutuklu, “Yabancı birileri bana telefon açıp 90 bin Kazakistan tengesi (200 dolardan fazla) karşılığında protestolarda yer almamı teklif etti. Kırgızistan’da işsiz olduğum için teklifi kabul ettim” dedi.

Yakalanan adam bu kişilerin kendisine bilet alıp Kazakistan’da konaklama sağladığını, Özbekistan ve Tacikistan’dan yaklaşık 10 kişi ile birlikte kaldıklarını ifade etti. Bununla birlikte İçişleri Bakanlığı, para karşılığında Almatı’ya gittiğini söylediği aktarılan kişinin, caz müzisyeni Vikram Ruzahunov olduğunu açıkladı.

Askerler ‘gerektiği kadar’ kalacak

Kazakistan’daki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış güçlerine komuta edecek Rusya Hava İndirme Kuvvetleri Komutanı Andrey Serdyukov, barış güçlerinin ülkede konuşlandırılması görevinin tamamlandığını söyledi. Serdyukov, barış güçlerinin, ülkedeki durum tam olarak istikrara kavuşuncaya kadar kalacağını, Almatı’daki önemli askeri ve devlet binalarını koruduklarını belirtti.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov da, KGAÖ askerlerinin Kazakistan’da ne kadar kalacağına ilişkin, “Ne kadar gerekirse o kadar kalacaklar” dedi.