Geri Dön
DünyaFabrikada kanlı çatışma!

Fabrikada kanlı çatışma!

Rusya’nın abluka altına aldığı Azovstal fabrikasını vurduğu ve fabrika içinde kanlı çatışmalar yaşandığı ifade ediliyor. Fabrika içinde hala çok sayıda sivil var.

Fabrikada kanlı çatışma!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı sürerken, Rusların kritik öneme sahip Mariupol kentinde kontrol altına alamadığı tek bölge olan Azovstal çelik fabrikasında gerilim dolu saatler yaşanıyor.

Azovstal fabrikası Rus ordusunca vurulurken, kaynaklar, Rusya’nın fabrika binasına kadar girdiğini aktardı. Mariupol’de Ukraynalı askerlerin son sığınağı olan çelik imalat tesisinin içinde çarşamba gecesi Rus ve Ukraynalı askerler arasında ‘kanlı çatışmalar’ yaşandığı belirtiliyor. Azov Taburu’nun komutanı Denis Prokopenko, Telegram üzerinden yayımladığı video mesajda, “Düşmanının baskısını kontrol altında tutmak için insanüstü efor sergileyen askerlerimle gurur duyuyorum. Durum çok zorlu” dedi. Ukraynalı Yüzbaşı Svyatoslav Palamar ise, “Ruslar ateşkes sözlerini bozdu, sivillerin tahliyesine dahi izin vermiyorlar. Düşman hiçbir etik kural veya kanun tanımıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Azovstal’daki sivillerin tahliyesi için 5-6-7 Mayıs’ta belli saatlerde çatışmaları durduracaklarını ve insani koridor açacaklarını bildirdi.

‘En önemli öncelik’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise, Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulundu, Azovstal’daki yaralıların tahliyesi için yardım istedi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefon görüşmesi yapan Zelenskiy, bu hafta fabrika tesisinde yapılan tahliye çalışmaları için teşekkür etti ancak “Azovstal’dan tüm yaralıların çıkışı için daha fazla yardıma ihtiyaç olduğunu” söyledi. Zelenskiy, “Bölgeden henüz ayrılamayanların hayatı tehlikede” dedi.

BBC’ye konuşan Ukrayna Savunma Bakanlığı Danışmanı Yuriy Sak, fabrikanın ülkenin siyasi ve askeri üstünlüğü için “en önemli öncelik” olduğunu söyledi, tesisin korunması ve sivillerin tahliyesi için çalışmaların devam ettiği paylaştı.

Fabrikada, hala Azov Taburu üyeleri ve siviller bulunuyor. Ağır bombardıman altında olan fabrika tesisinde hâlâ neredeyse 200 sivilin sığındığı tahmin ediliyor.

Fabrikada kanlı çatışma

‘Rusya’nın hedefi vurma sicili iyi değil’

Rusya, Ukrayna’ya Batı tarafından sağlanan silahlara ve mühimmata yönelik saldırılar gerçekleştiriyor. Ancak, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, saldırılara rağmen silah akışının önemli ölçüde engellenmediğini belirtti. Pentagon Sözcüsü John Kirby, Rus kuvvetlerinin hedefledikleri yeri vurma konusunda iyi bir sicile sahip olmadığını kaydederek “ABD ve müttefik silahların teslimatı ciddi şekilde etkilenmedi. Ukrayna’ya malzeme akışı da her gün devam ediyor” dedi.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in danışmanı Oleksiy Arestoviç, Ukrayna’nın Haziran ortalarına kadar Rusya’ya yönelik bir karşı saldırı başlatmasının zor olduğunu ifade etti. Arestoviç, bu tarihe doğru müttefiklerinden daha fazla silah sevkiyatı beklediklerini belirtirken, bu silahlar gelmeden ilerlemelerinin zor olduğunu belirtti. Arestoviç, Rusya’nın 9 Mayıs’a kadar ciddi bir sonuç almasını ise beklemiyor.

Lukaşenko: Savaş fazla uzadı

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’nın Ukrayna’daki “askeri operasyonunun” bu kadar uzun sürmesini beklemediğini belirterek, savaşı durdurmak için “her şeyi” yaptığını iddia etti. Lukaşenko, Associated Press’e verdiği demeçte Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik müdahalesini desteklediğini yineleyerek, “Operasyonun, Rusların dediği gibi bir plana göre mi yoksa benim hissettiğim gibi mi ilerleyeceğini bilemiyorum. Ancak bu operasyonun uzadığını hissediyorum” dedi.