Geri Dön
DünyaGelin evlendikten sonra fark etti! FBI’da damat alarmı…

Gelin evlendikten sonra fark etti! FBI’da damat alarmı…

ABD'de mühendislik eğitimi alan 23 yaşındaki gencin adını herkes Eliyah Hawila olarak biliyordu. Eğitimini Teksas'ta sürdüren genç, çevresindekilere Yahudi olduğunu söylese de aslında Lübnan asıllı Müslüman bir aileden geliyordu. İnternette tanıştığı Suriye asıllı bir Yahudi olan Sally ile evlenmek için yaptıkları ise dünyayı hayrete düşürdü.

Derleyen: Nazlı Erdol Akar - Dünya Müslüman bir adamın sevdiği kadınla evlenebilmek için yaptıklarını konuşuyor. Çevresindekiler onu Eliyah Hawila olarak tanıyordu ancak 23 yaşındaki genç adamın gerçek adı Ali Hassan Hawila'ydı. Lübnanlı genç, Teksas'ta yaşıyordu.

Suriye asıllı bir Yahudi olan Sally ile internette tanıştı. Mesajlaşmaya başladıklarında Sally ise, New York'un Brooklyn kentinde yaşıyordu. Genç çift birbirini tanımak için konuşmaya devam etti. Haliwa, Sally'ye aşık olduğuna emindi. Genç kadın, internette tanıştığı adamın Yahudi kimliğinden şüphe etmeye başladığında ise Haliwa pes etmedi.

OLMAYAN YAHUDİ KÖKLERİYLE İLGİLİ HİKÂYELER UYDURDU

Ali Hassan Hawila, var olmayan Yahudi kökleriyle ilgili hikâyeler uydurmaya devam etti. Lübnan kırsalındaki yalnız gençlik yıllarında Yahudi dinine takıntılı hâle geldiğini ve dinini değiştirmeye çalıştığını, ancak bir sinagog tarafından reddedildiğini söyledi. Ancak Hawila aslında Lübnan'ın güneydeki kasabası Tire'dendi ve Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çiftin ilişkisi gelişip derinleşirken, tanışmalarının ardından bunların hiçbirinden yeniden bahsedilmedi.

Gelin evlendikten sonra fark etti FBI’da damat alarmı…

PASAPORTUNU GÖRÜNCE ŞÜPHELENDİ

Hawila, Yahudi dualarını öğrenmek ve ayrıca Texas A&M Üniversitesi'nde Tevrat üzerine çalışabileceği yerel bir toplum merkezine kaydolmak için İbranice öğrenecek kadar ileri gitti. Hawila ve Sally sonunda New York'ta düzenlenen sade bir törenle evlendiler. Ancak çift yeminlerini ettikten sadece birkaç hafta sonra, Hawila için işler iyi gitmemeye başladı. Eşi Sally, kocasının pasaportunda Arapça adını gördüğünde, onun geçmişinden şüphelenmeye başladı.

Gelin evlendikten sonra fark etti FBI’da damat alarmı…

Sally hemen arkadaşlarına ve ailesine şüphelerinden bahsetti. Onlar da zaman kaybetmeden yetkililerle iletişime geçti. Ailenin şimdi güvenli bir evde yaşadığı söyleniyor.

'NSA AJANI' İDDİASI

Olay FBI'a kadar sirayet etti. Büro, şimdi sadece bu kandırmacayı değil, Hawila'nın NSA ajanı olarak çalıştığı iddiasını da araştırıyor. Hawila, NSA'de çalıştığını kanıtlamak için ajanstaki iş arkadaşlarından birinin ağzından 'sahte bir mektup' kaleme aldı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı da New York'taki İsrail konsolosluğu ile birlikte adamın ülkeye yasa dışı yollardan girme olasılığını araştırıyor. Hawila'nın herhangi bir terörist eyleme karıştığına dair bir ipucu ise henüz yok.

Gelin evlendikten sonra fark etti FBI’da damat alarmı…

'ACI ÇEKTİĞİM İÇİN YALAN SÖYLEDİM'

Times of Israel'in ulaştığı Hawila, gazeteye açıklama yaparak, "Söylediğim yalanların elbette haklı bir tarafı yok. Ama acı çektiğim için yalan söyledim ama hatamı düzeltmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Gözyaşları içinde konuşan Hawila, "Bir şeyler ortaya çıkmaya başladı, söylentiler başladı ve onu benden aldılar, benden uzaklaştırdılar" dedi. Hawila, Yahudilikle bağlantısının geçici olmadığını ve aslında ailesiyle birlikte Lübnan'da genç bir çocukken başladığını iddia etti. Hawila, "İnsanlara çıkıp 'Yahudiyim' demeye başladım. İnsanlar sokaklarda üzerime tükürmeye başladı, ölüm tehditleri almaya başladım" diye konuştu.

Gelin evlendikten sonra fark etti FBI’da damat alarmı…

Hawila, ailesinin sonunda yasal olarak ABD'ye taşındığını ve bölgede sinagog aramaya başladığını iddia ediyor: "Reddedildiğimde Yahudi olduğumu söylemeye başladım. Benim adım Eliyah ve bu ismi kendim için seçtim çünkü İlyas Peygamber'in hikâyesini çok seviyorum."

Hawila, üniversitede mühendislik eğitimi aldıktan sonra, Yahudi ve İsrail yanlısı örgütlerde aktif rol oynamaya başladı: "Yine de Lübnan'dan geldiğimi söyledim çünkü bilirsiniz, Lübnanlı Yahudi topluluğu hakkında çok şey okudum ve bundan çok etkilendim."

'BU BİR NSA KİMLİĞİ, GÖREVDEYİM'

Hawila, karısı Lübnan pasaportu ve Arapça adını fark ettiğinde onunla yüzleştiğinde, yalanını bir adım daha ileri götürdü ve NSA ajanı olduğunu ileri sürdü: "Kimliği gördüğünde, bir şeyler uydurmam gerekiyordu, bu yüzden ona 'bu bir NSA kimliği, görevdeyim' diyerek bunun gibi şeyler uydurdum."

Gelin evlendikten sonra fark etti FBI’da damat alarmı…

Bu olayın üzerinden zaman geçtikten sonra Sally'nin ailesiyle bir araya geldiğinde ve onlara da aynı hikâyeyi anlattığını söyleyen Hawila'nın bir problemi vardı. Çünkü ailesi ona pek inanmamıştı ve her şeyi dikkatle inceliyorlardı. Hatta Sally'nin babası o kadar şüphelenmişti ki Hawila'nın soyadını Google'da arattı. Bununla da kalmadı, damadının babasına ulaşarak onun hakkında sorular sordu. İşte dananın kuyruğu o zaman koptu. Telefondaki ses kararlı bir şekilde itiraz ediyordu: "Hayır, o Yahudi değil, bu değil, şu değil."

FBI, TERÖRLE BAĞLANTISINI ARAŞTIRIYOR

Hawila bunun üzerine iyice panikleyerek daha büyük yalanlar uydurmaya başladı. Ancak bu yalanlar onu kurtarmadı. Şimdiyse Hawila, "Onu benden aldılar, bizi ayırdılar" diyerek gözü yaşlı şekilde ağlıyor.

FBI, onun Yahudi cemaatine sızmak üzere kurulmuş bir terörist grup için çalışıyor olabileceğine dair şüpheler ortaya çıkınca olaya dahil oldu. FBI, şu ana kadar onun terörle bağlantılı faaliyetlere karıştığına veya herhangi bir belgede tahrifat yaptığına dair hiçbir şey bulamadı.

Gelin evlendikten sonra fark etti FBI’da damat alarmı…

'O BENİM HAYATIMIN AŞKI'

Hawila ise, karısı Sally'yi asla incitmek istemediğini, ancak ikisinin artık ayrı yaşadığını söylüyor. Hawila, "Bana ikinci bir şans vermek istiyorsa hazırım, ama eğer istemiyorsa yine de onu suçlayamam. Sadece onun hayatımın aşkı olduğunu bilmesini istiyorum" diyerek bir şans daha istediğini söyledi.

Hawila'nın bir dönem üniversite kampüsünde vakit geçirdiği Yahudi Öğrenci Merkezi'nden Haham Yossi Lazaroff, geçmişte Hawila'nın Yahudi düğününe katılmış olmasına rağmen kendini olaylardan tamamen uzaklaştırdı. Haham Lazaroff yaptığı açıklamada, "Bu, Suriye Yahudi cemaatinin bir üyesiyle sanal bir ilişki kuran kafası karışık bir gencin, evlendikten sonra Yahudi olmadığı öğrenildiği için rezil olduğu talihsiz bir vaka" dedi ve ekledi: "Kimliği konusunda açıkça hepimiz yanlış yönlendirildik. Kalbimiz bu kadın, ailesi ve bu şahıs tarafından burada, Teksas'ta, New York'ta ve New Jersey'de aldatılan diğer herkesle birlikte."

Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
AK Parti'den İstanbul tepkisi! Ekrem İmamoğlu'ndan özür
Saatlerdir evine gidemiyor! Şafak Sezer'in zor anları
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
26 milyonda bir görülüyor! Boynundan çıkarıp verdi
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
'Ana kuzuları'nın katili böyle can verdi!
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Askeri helikopter devreye girdi! Burası İstanbul
Unutulmaz maç! Aboubakar ve Chaker Alhadhur tarihe geçti
Diri diri yandılar! Çatışma sonucu facia
Ünlü isimlerden kar manzaraları: Siz benim yaptığımı yapmayın!
Sercan Yıldırım'a büyük şok!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler