Geri Dön
DünyaGerilim düşmedi, arttı!

Gerilim düşmedi, arttı!

NATO, Rusya'nın güvenlik taleplerini karşılamayı reddederken, gerilimi düşürmesi amaçlanan görüşmeler sonrası yapılan sert açıklamalarla kriz daha da büyüdü.

Gerilim düşmedi, arttı!

 

ABD, Rusya ile NATO arasında Cenevre ve Brüksel'de gerçekleşen görüşmeler, Ukrayna kriziyle tırmanan gerilimi düşüreceği yerde daha da artırdı. Tarafların yaptığı sert açıklamalarla, gerilimin geleceği hakkındaki endişeler büyüdü.

Cenevre'de ABD ve Rusya heyetleri arasında gerçekleşen görüşmeler sonuçsuz biterken, ardından yapılan açıklamalar sert oldu. Görüşmede Rusya delegasyonuna liderlik eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, gerilimin artması durumunda Rusya'nın Küba ve Venezuela'ya asker konuşlandırması seçeneğinin ihtimal dışı bırakılamayacağını söyledi. "Her şey ABD'li mevkidaşlarımıza bağlı" diyen Ryabkov, ABD ve NATO'nun Rusya'nın temel güvenlik garantisi taleplerini reddettiğini söyledi.

‘Böyle devam edemez’

Öte yandan Brüksel'de gerçekleşen NATO-Rusya zirvesi de benzer bir gerginlikle sonuçlandı. NATO, Rusya'nın taleplerini reddederken Rusya'dan "İlişkiler bu şekilde devam edemez" açıklaması geldi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, ilerme sağlanamayan NATO-Rusya Konseyi toplantısı sonrası Kremlin'i uyararak, Rusya'nın önünde iki seçenek olduğunu söyledi. Sherman, "Rusya ya diplomasiyi seçecek ya Batı'yla karşı karşıya gelecek" dedi.

Gerilim düşmedi, arttı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise sert bir konuşma yaptı ve "Avrupa'da gerçekten yeni bir silahlı çatışma riski var" dedi. Stoltenberg, Ukrayna'ya girmesinin Rusya için "ağır sonuçları" olacağını da ifade etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandır Gruşko ise, ülkenin karşı karşıya kaldığı tehditleri önlemek için atılan siyasi adımların yetersiz kalması durumunda "askeri adımlar" atacaklarını belirtti, “Durumun daha da kötüye gitmesi Avrupa güvenliği için öngörülemez ve en ağır sonuçlara sebep olabilir" dedi.

Rus kanadı, görüşmenin sonuçlarıyla ilgili yazılı bir cevap bekliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın gelecekte atacağı adımları ABD ve NATO'nun güvenlik garantileriyle ilgili yazılı yanıtlarını aldıktan sonra belirleyeceğini söyledi.

Ankara'da 'El Turco' rüzgarı! Osmanlı'ya kadar uzanan hikaye...
Yoğun kar geliyor! İstanbul dahil uyarı geldi: Donacağız
Ünlü futbolcunun ruhu karısına musallat oldu! Şok görüntü...
Dünyanın kilitlendiği an! Umut veren tokalaşma
Üç devden talep geldi! 'Herkes elini kolunu sallayarak giriyor'
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Yerli üretim hamlesi! Evlerin baş köşesinde
Kartal'dan transfer talebi! Fenerbahçe'nin röntgenini çekti
Türkiye de rahatsız! 'Başkanlık sistemi olmuş olsa...'
Pilin geleceğini değiştiren proje! 1.4 milyon euro destek
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Coşkun Sabah: Sosyal medyadaki kara cahiller hiç umurumda değil!
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler