Dünya İsrail'i olası kara harekatında bekleyen tehlikeler: En büyük korku 'Gazze Metrosu'

İsrail'i olası kara harekatında bekleyen tehlikeler: En büyük korku 'Gazze Metrosu'

10.10.2023 - 13:08 | Son Güncellenme:

İsrail ordusu Hamas saldırısı sonrası ülkenin güneyinde kontrolü sağladı. Şimdilik havadan Gazze'yi bombalayan İsrail'in saldırıya misilleme olarak bir kara harekatı düzenlemesi gündemde. Askeri uzmanlar ise bu durumun faciaya yol açacağını düşünüyor.

İsraili olası kara harekatında bekleyen tehlikeler: En büyük korku Gazze Metrosu

Hamas'ın Cumartesi günü İsrail'in güneyine saldırması dünyada şok etkisi yarattı. Teller, bariyerler, engellerin olduğu sınırda 7/24 havadan da gözetleme yapan İsrail ordusuna rağmen Hamas kuvvetleri içeriye girmeyi başardı. İki taraf arasında üç gündür süren çatışmalarda yüzlerce kişi öldü, binlerce kişi ise yaralandı. 1973 yılından bu yana ilk defa resmi olarak savaş ilan eden İsrail, Gazze'ye yönelik planladığı saldırı öncesi sivillerin bölgeden ayrılmasını istedi. 'Tam kuşatma' şeklinde ilerleyen planda İsrail, Gazze'nin su kaynaklarını kesti.

Haberin Devamı

'HER YERDEN ATEŞ AÇILACAK'

ABD askeri akademisi West Point'teki Modern Savaş Enstitüsü uzmanı John Spencer konuyla ilgili yaptığı açıklamada "İsrail, Gazze'ye karşı tarihin en büyük ortak (hava/deniz/kara/uzay) operasyonunu başlatacak" öngörüsünde bulundu. Kudüs Strateji ve Güvenlik Enstitüsü'nden Alexander Grinberg, "saldırıların öncelikle Hamas komuta merkezlerini ve birliklerini hedef alacağını ve her yerden ateş açılacağını" söyledi.

İsrail ordusunun olası bir kara harekatında ise işi oldukça zor görünüyor. Sayısız tuzak, siviller ve Hamaslılarla yüzleşecek olan Tel Aviv, dar sokaklarda zırhlı araçlarını kullanamadığı takdirde faciayı yaşayabilir.

İsraili olası kara harekatında bekleyen tehlikeler: En büyük korku Gazze Metrosu

OLASI RİSKLER

Eski bir İngiliz subayı olan ve şu anda özel istihbarat firması Janes'te analist olan Andrew Galer, kuşatmanın gerçekleşmesi durumunda İsrail ordusunun 360 derecelik bir açıyla savaşacağını her yerden gelecek saldırılara açık olduğunu kaydetti. Topçu saldırılarının da etkisiz olacağını söyleyen Janes, bu atışlar sırasında ordunun kendi birliklerini vurma ihtimali olduğunu bildirdi.

Haberin Devamı

İsraili olası kara harekatında bekleyen tehlikeler: En büyük korku Gazze Metrosu

'GAZZE METROSU'

2.3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze'nin altı adeta bir yer altı şehri gibi. Yoğun tünel ağı Mısır'dan İsrail'e uzanırken bu tünellerde Hamas kuvvetleri silah, operasyon ve lojistik faaliyetlerini yapıyor. Bazı tüneller yerin 40 metre altına kadar uzanırken Hamas kuvvetleri olası bir kara harekatında burada hızlıca konum değiştirip İsrail'i zor durumda bırakabilir. France24'e göre İsrail son olarak bu tünelleri 2021 yılında bombaladı ancak hala gizli kalan tünellerin olması yüksek bir ihtimal.

İsraili olası kara harekatında bekleyen tehlikeler: En büyük korku Gazze Metrosu

YÜKSEK ZORLUK ÇOK KAYIP

New York merkezli Soufan Center düşünce kuruluşunun araştırma direktörü Colin Clarke, Hamas'ın "tünelleri ezbere bildiğini" söyledi ve ekledi; Böyle bir şehirde savaşmaya hazırlanmak kapsamlı bir istihbarat gerektirecektir. İsrail'in böyle bir hazırlığı olmayabilir. Hamas taktiksel açıdan burada üste çıkma potansiyeline sahip'

REHİNE SORUNU

Cumartesi ve Pazar günleri sayısız İsrailli sivil Hamas tarafından rehin alındı ve Gazze'ye götürüldü. Olası bir kara harekatında bu durum da İsrail'in elini bağlayacak. Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nde (CNRS) İsrail'i inceleyen sosyolog Sylvaine Bulle, "Rehinelerin hayatları bir öncelik değilse İsrail toplumu bunu affetmez" dedi. Tel Aviv merkezli INSS düşünce kuruluşundan araştırmacı Kobi Michael, hükümetin şimdilik müzakere edemeyeceğini söyledi.