Geri Dön
Dünyaİtalya'da Rus casus yakalandı! Diplomatlar sınır dışı...

İtalya'da Rus casus yakalandı! Diplomatlar sınır dışı...

İtalyan ordusundaki bir subayın Rus ajanı olduğunun ortaya çıkmasıyla Roma-Moskova hattında ipler gerildi. İtalya skandala karışan diplomatların derhal ülkeden ayrılmasını istedi, Rusya ise sınır dışı kararından üzüntü duyduğunu açıkladı.

İtalya'da Rus casus yakalandı! Diplomatlar sınır dışı...

İtalya ve Rusya arasında patlak veren casus krizi, dünya gündeminin tepesine doğru tırmanıyor. İtalya gizli servisi, bir İtalyan subayın Rusya'nın Roma Büyükelçiliği'nde görevli bir askerle gizlice görüştüğünü belirledi.

İtalyan subay ve Rus asker Çarşamba akşam saatlerinde buluştuğunda, bu kez polis de olay yerindeydi. Subay, Rus askere para karşılığında bazı gizli belge ve bilgileri verirken suç üstü yakalandı.

İtalyan medyası donanmada gemi komutanlığı da yapmış olan İtalyan subayın gözaltına alındığını, Rus askeri yetkilinin ise diplomatik statüsünün incelendiğini duyurdu.

5 bin euro karşılığında Rusya'ya satılan gizli belgeler arasında, NATO'ya ait olanlar da vardı. Haberlerde, casusluk skandalının Soğuk Savaş'tan bu yana ilişkilerde yaşanan en ciddi hadise olduğu vurgulandı.

RUS DİPLOMATLAR 'İSTENMEYEN ADAM'

Bu sabah ise Rusya'nın Roma Büyükelçisi Sergey Razoz Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, skandala karışan iki Rus diplomatı sınır dışı edeceklerini resmen ilan etti.

Bakan Di Maio, Facebook ve Twitter hesabından "İtalya'daki Rus Büyükelçisinin Bakanlığa çağrılması vesilesiyle İtalyan hükümetinin sert protestosunu ve bu çok ciddi hadiseye karışan iki Rus yetkilinin derhal sınır dışı edileceğini bildirdik. İstihbarat birimlerimize ve ülkemizin güvenliği için her gün çalışan devletimizin tüm unsurlarına teşekkür ediyorum" mesajını paylaştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, diplomatların sınır dışı edileceğinin duyurulmasıyla ilk açıklamasını yaptı: "Kararı üzüntüyle karşıladık. İtalya’nın kararına yönelik mütekabiliyet esasına göre atacağımız adımlarımızı ileride duyuracağız."

Rusya'nın Roma Büyükelçiliği ise, "Her halükarda yaşananların Rusya ile İtalya arasındaki ikili ilişkileri etkilemeyeceğini umuyoruz" ifadesini kullandı.

 

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet