Geri Dön

Karşılıklı tehdit yarışı

İranlı general Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından iki ülke arasında karşılıklı tehditler sürüyor. İran’ın ‘35 ABD hedefi menzilimizde’ tehdidine ABD’den ‘52 İran hedefini belirledik’ yanıtı geldi. İran, ayrıca nükleer anlaşmayı da askıya aldıklarını açıkladı

Karşılıklı tehdit yarışı

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat Havalimanı yakınında ABD’nin hava saldırısı sonucu öldürülmesinin ardından şiddetlenen iki ülke arasındaki gerginlik, karşılıklı tehditlerle sürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, yeni silahlara 2 trilyon dolar harcadıklarını ve İran’ın herhangi bir Amerikan üssüne saldırması durumunda bu yeni silahlardan bazılarını İran’a karşı kullanabileceklerini belirtti. İran’a ait ve bu ülke açısından önemli sayılan 52 hedef belirlediklerini, Tahran’ın muhtemel bir saldırısına karşılık bu hedefleri vuracaklarını Twitter’dan paylaşan Trump, tehditlerini sürdürdü. Trump, yeni paylaşımında, “ABD, askeri ekipman için daha yeni 2 trilyon dolar harcadı. Dünyada en büyük ve en iyiyiz. İran, bir Amerikan üssüne veya herhangi bir Amerikalıya saldırırsa yepyeni, güzel ekipmanlardan bazılarını onlara göndeririz, hiç tereddüt etmeden...” ifadelerini kullandı.

Trum, önceki Twitter mesajında da, İran’ın ABD’ye yönelik tehditlerine karşılık vermiş, “(Süleymani) Zaten büyükelçiliğimize saldırıyordu ve başka yerleri vurmak üzere hazırlık yapıyordu. İran zaten yıllardır sorundan başka bir işe yaramadı. Bu bir uyarı olsun: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran ve İran kültürü açısından çok önemli. Bu hedefler ve İran’ın kendisi çok hızlı ve çok sert bir şekilde vurulacaktır...” ifadelerine yer vermişti.

İran’dan karşılık

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Trump’ın, aralarında kültürel alanların da bulunduğu 52 İran sahasını hedef aldıklarına ilişkin açıklamasına, “Kültürel alanları hedef almak savaş suçudur” sözleriyle tepki gösterdi.

Amerikalı diplomatların uluslararası hukuka saygı göstermediklerine dikkati çeken Zarif, “ABD’nin Batı Asya’da sonu gelmiştir” ifadesini kullandı.

İran Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Seyyid Abdurrahim Musevi ise, “Böyle bir işe cüret etmelerini uzak bir ihtimal görüyorum ama muhtemel bir çatışmada, bu 5 ve 2 rakamlarının neye karşılık geldiği o zaman belli olacaktır” dedi.

Devrim Muhafızları İran’ın güneyindeki Kerman eyaletinden sorumlu Komutanı General Gulamali Ebuhamza da ABD’den “intikam alma haklarını” saklı tuttuklarını açıklamıştı. Yarı resmi Tasnim haber ajansının bildirdiğine göre, Ebuhamza, “Hürmüz Boğazı, Batı için hayati bir nokta. Çok sayıda ABD destroyeri ve savaş gemisi bu boğazdan geçiyor. İran, bu bölgedeki ABD açısından kritik önem taşıyan hedefleri çok uzun zaman önce tespit etmişti. Bölgede ABD’ye ait 35 kadar hedef ve aynı zamanda Tel Aviv de vurabileceğimiz menzilin içinde kalıyor” ifadelerini kullanmıştı.

‘Yanıtımız askeri olacak’

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ise Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin “İran’ın karşılığı kesinlikle askeri olacaktır. İran’ın cevabı, sadece askeri karşılıkla da sınırı kalmayacaktır” dedi. Lübnan’daki Şii Hizbullah örgütü Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ise, “Süleymani’yi öldüren ABD askerlerinin bedel ödeyeceğini” belirtti.

Öte yandan ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon, karşılıklı tehditlerin ardından tırmanan gerilim üzerine Irak’taki eğitim faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı.

Nükleer anlaşma tamamen askıda

İran hükümeti, nükleer anlaşmadaki taahhütlerin hiçbirine uymayacağını duyurdu. Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, Tahran yönetiminin nükleer anlaşmadaki tüm taahhütleri askıya aldığı belirtildi. İran’ın bundan sonra uranyum zenginleştirme, depolama, araştırma ve geliştirmeyle ilgili hiçbir taahhüde uymayacağı ifade edildi. Açıklamada, İran’ın santrifüj sayısında hiçbir sınırlamaya gitmeyeceği, ülkenin, nükleer programı da teknik ihtiyaçlarına göre uygulayacağı kaydedildi.

Irak Meclisi, ABD askerlerini istemiyor

Irak Meclisi, ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması kararı aldı. Mecliste dün yapılan olağanüstü oturumda, oy çokluğuyla ABD ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına karar verildi. Meclisin açıklamasında, kararın uygulanması yükümlüğünün hükümette olduğu belirtildi. Öte yandan “Taraf olmak istemiyoruz” diyerek oturuma katılmayan Kürt gruplar Hizbullah tarafından, “Bağdat’a sokulmamakla” tehdit edildi.

İtidal çağrısı

Öte yandan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas bölgede askeri gerilimden kaçınılması çağrısında bulundu.

‘ABD birkaç dakika önce haber verdi’

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Süleymani ile öldürüldüğü gün görüşme planlarının olduğunu söyledi. Abdulmehdi, Süleymani’nin öldürüldüğünde Suudi Arabistan’a iletilmek üzere İran tarafından yazılmış bir mektubu taşıdığını söyledi. Washington yetkililerin, saldırıdan birkaç dakika önce aradığını ve bu konuda uyarıda bulunduğunu söyleyen Başbakan, saldırıya onay vermediklerini kaydetti.

Karşılıklı tehdit yarışı

Trump sonucu yemekte öğrenmiş!

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İranlı General Kasım Süleymani’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta öldürüldüğünün açıklandığı gece, Florida’daki bir otelde Cumhuriyetçi senatörlerle yemek yediği bildirildi. Yemeğe ilişkin fotoğraf, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Cumhuriyetçi senatör Kevin McCarthy’nin, Instagram ve Twitter paylaşımlarında ortaya çıktı. McCarthy, fotoğrafların altına “Beyaz Saray’da unutulmaz ve tarihi bir akşam. Başkanımızın gururu!” ifadelerini ekledi. CNN, Trump’ın Cumhuriyetçi senatörler Hogan Gidley, Dan Scavino ve Kevin McCarthy ile yemekte köfte ve dondurma yediğini öne sürdü.

 

Kocaeli'nde kaybolan doktorun son görüntüleri ortaya çıktıKocaeli’de 2 gündür kendisinden haber alınamayan doktorun, evinden çıktıktan sonra marketten alışveriş yaptığı anların güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Bölgede yapılan arama çalışmaları ise sonlandırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet