Geri Dön
DünyaKenya, Çin'den gelen talep artınca eşek kesimini yasakladı

Kenya, Çin'den gelen talep artınca eşek kesimini yasakladı

Kenya, Çin'e ihraç edildiği için her geçen gün değeri artan ve hırsızlık olaylarının artmasına neden olan eşeklerin kesilmesine yasak getirdi.

Kenya, Çin'den gelen talep artınca eşek kesimini yasakladı

Kenya NTV televizyonunun haberine göre, Tarım Bakanı Peter Munya, bir ayda ülkedeki tüm eşek mezbahalarının kapanması ya da başka hayvanların kesimi için kullanılması emri verdi.

Munya, son dönemde hırsızlık olaylarının artmasına neden olan eşeklerin, bundan böyle ticari amaçlar için kesilemeyeceğini duyurdu.

HEM ETİNE HEM DE DERİSİNDEN ÜRETİLEN JELATİNE YÜKSEK TALEP

Kırsal kesimde gündelik hayatın önemli parçası olan eşekler, son yıllarda hem etine hem de derisinden üretilen jelatine olan yüksek talep nedeniyle kesilerek Çin’e gönderiliyor. Çin'de işlenen hayvan derilerinden üretilen jelatin ise sıklıkla kişisel bakım ve sağlık ürünlerinde kullanılıyor.

Çevreciler, eşeklerin kesilmesi durdurulmazsa ülkedeki eşek nüfusunun yok olacağı uyarısında bulunuyor.

Kenya’da 2016'da yaklaşık 50 dolar olan eşek fiyatı, son zamanlarda 200 dolara kadar çıktı.

Dünyanın en büyük eşek nüfusuna sahip Etiyopya da önceki yıllarda halkın tepkisi nedeniyle ülkedeki eşek mezbahasını kapatma kararı almıştı.

Kurtulmuş, Konya'da silahlı saldırıda öldürülen 7 kişinin ailesine taziye ziyaretinde bulunduAK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Konya'da aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü olaya ilişkin, "Bizim 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımızın her birisi için Türkiye'nin her karış toprağı kendi ilidir, kendi memleketidir, kendi vatanıdır." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet