Geri Dön
DünyaPolonya'da koalisyon çöktü

Polonya'da koalisyon çöktü

Başbakan yardımcısının görevden alınmasının ardından Birleşik Sağ çoğunluğu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya

Polonya'da koalisyon çöktü

Polonya'da koalisyon ortağı Başbakan Yardımcısı ve Gelişim, Çalışma ve Teknoloji Bakanı Jaroslaw Gowin, Başbakan Mateusz Morawiecki tarafından salı günü görevden alındı. Ülkede böylece Birleşik Sağ koalisyonu çöktü.

Gowin ve Anlaşma Partisi (Porozumienie), son dönemde koalisyonunun ana ortağı Hukuk ve Adalet Partisi'yle (Prawo i Sprawiedliwość - PiS) gittikçe zıtlaşıyordu.

Hükümet sözcüsü Piotr Müller dün yaptığı basın toplantısında Birleşik Sağ hükümetinin, koalisyon ortaklarının birbiriyle uyumlu şekilde çalışmasıyla etkili olabileceğini söyledi. Müller, Gowin ve partisinin, pandeminin yol açtığı krize yanıt niteliği taşıyan hükümetin hazırladığı programa destek vermediğini açıkladı.

10 SANDALYEYE SAHİP

Independent Türkçe'ye göre Gowin'in ayrılışı, henüz hükümetin dağıldığı anlamına gelmiyor. Bunun için parlamentonun güvensizlik oyu vermesi gerekiyor.

"Görevden alınmam, koalisyonun fiili olarak dağılışıdır" diyen Gowin'in partisi, 460 sandalyeli Meclis'te (Sejm) 10 sandalyeye sahip. Fransız haber ajansı AFP, Anlaşma Partisi'nin ayrılışıyla hükümetin, salt çoğunluğu sağlayamayabileceğini kaydetti.

Zira partinin bütün parlamenterleri Gowin'in yolundan giderse, Birleşik Sağ'ın sadece 222 sandalyesi olacak.

Ancak hükümet sözcüsü Piotr Müller, çoğunluğu kaybedeceklerini düşünmediğini söyledi:

Birleşik Sağ'da ve Polonya parlamentosunun geri kalanında, önerdiğimiz faydalı reformları destekleyecek kişiler olduğuna eminim.

Çiçek Abbas filmi gerçek oldu! Sıfır araç bu hale geldiİstanbul Esenyurt'ta bir mahalleye dadanan hırsızlar, çok sayıda aracın dört lastiğini jantları ile birlikte çaldı. Yaşananlar İlyas Salman ve Şener Şen'in başrollerini oynadığı Çiçek Abbas filmindeki hırsızlık sahnesini akıllara getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler