Geri Dön
Dünya‘Soğuk savaş başlamış...’

‘Soğuk savaş başlamış...’

Avrupalıların çoğunun ABD ile Çin ve Rusya arasında yeni bir soğuk savaşın başladığını düşündüğü ortaya çıktı.

‘Soğuk savaş başlamış...’

ABD, Rusya ve Çin arasında son yıllarda yükselen gerilim, artan güç mücadelesi kamuoyunun da dikkatini çekiyor. Avrupalıların çoğu, ABD ile Çin ve Rusya arasında yeni bir soğuk savaşın başladığını, ancak kendi ülkelerinin bunun parçası olmadığını düşündüğü ortaya çıktı.

Berlin merkezli düşünce kuruluşu “Avrupa Dış İlişkiler Konseyi” (ECFR) tarafından 12 AB üyesi ülkede yapılan araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 62’si ABD-Çin arasında yeni bir soğuk savaş başladığına, yüzde 59’u ABD ile Rusya arasında da benzer bir bölünmenin ortaya çıktığına inanıyor. Katılımcılar, soğuk savaşla “kendilerinin bir ilgisi olmadığını” düşünürken, sadece yüzde 15’i kendi ülkelerinin Çin’le, yüzde 25’i de Rusya ile soğuk savaşa girdiğini belirtiyor. Ancak Macaristan’daki katılımcıların yüzde 91’i, Bulgaristan’dakilerin yüzde 80’i, Portekiz’dekilerin yüzde 79’u ve Avusturya’dakilerin yüzde 78’i kendi ülkelerinin de soğuk savaşın parçası olduğuna inandığını belirtiyor.

Ankete yanıt verenlerin yüzde 31’i AB’nin Çin ile soğuk savaşta olduğunu, yüzde 35’i ise olmadığını beyan ederken, yüzde 44’ü AB’nin Rusya ile yeni bir soğuk savaşa girdiğini düşünüyor.

Öte yandan söz konusu araştırmanın raporuna göre, AUKUS krizi ve Batı ittifakı içindeki çatlaklara bakıldığında Avrupa ile ABD’deki kamuoyu arasındaki uçurumun büyümesi tehlike arz ederken, AB yönetimi ile üye devletlerin politika  hedefleri de gitgide ayrışıyor. Bu da Çin ya da Rusya ile ilişkilerin gerilmesi durumunda AB düzeyinde bütüncül bir yanıt verilmesini zorlaştırma ihtimali taşıyor.

Fransa BMGK’yı bırakacak mı?

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı, İngiliz “Daily Telegraph” gazetesinde ülkenin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) yerini Avrupa Birliği’ne (AB) bırakabileceği yönünde çıkan haberleri yalanladı. “Euronews Türkçe”nin aktardığına göre, Salı günü yayınlanan haberde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Avrupa Ordusu projesine AB hükümetlerinin destek vermesi durumunda Paris’in BMGK’daki koltuğunu devredebileceği öne sürülüyordu. “The Telegraph”, haber kaynağı olarak Eski Avrupa İşleri’nden Sorumlu İtalyan Bakan Sandro Gozi’yi göstermişti. Gazete, Avrupa Parlamentosu’nda milletvekilliği yapan eski bakanın, bu teklifin “müzakere masasına gelebileceğini” söylediğini yazmıştı.

Elysee Sarayı ise resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, haberi kesin bir dille yalanladı. Mesajda, “İngiliz tabloid Daily Telegraph’ın açıklamalarının aksine, hayır, Fransa BMGK’daki koltuğunu bırakmayı teklif etmedi. Bu koltuk Fransa’ya aittir ve kalacaktır” ifadeleri kullanıldı. Paris, Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile yeni bir savunma anlaşması imzalamak için Fransa ile 66 milyar dolarlık denizaltı siparişini iptal etmesinin ardından büyük tepki göstermiş, bu ülkelerden ‘eski ortak’ diye bahsetmişti.

Türkiye'den flaş ABD ve F-35 açıklamasıMilli Savunma Bakanlığı, Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla Ankara’da bir toplantı icra edildiğini ve müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalındığını duyurdu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler