DünyaTitan'dan acı haber: Denizaltı enkazına ulaşıldı, feci şekilde patlamış

Titan'dan acı haber: Denizaltı enkazına ulaşıldı, feci şekilde patlamış

22.06.2023 - 20:13 | Son Güncellenme:

250 bin dolarlık bilet alan dört yolcu ve bir kaptan ile Atlas Okyanusu'ndaki Titanik enkazına dalan Titan denizaltısının, batığın 478 metre uzağında infilak ettiği belirlendi. İçindeki herkesin öldüğü denizaltıdan gelen haberler, dünyada şok etkisi yarattı.

Titandan acı haber: Denizaltı enkazına ulaşıldı, feci şekilde patlamış

İngiltere'den 1912 yılında ABD New York'a doğru yola çıktığında, Titanik gemisinin 111 yıl sonra bile dünya gündeminden düşmeyeceğini kimse tahmin edemezdi. Atlas Okyanusu'ndaki buzdağına çarpıp batan döneminin en büyük gemisinde 1500'ü aşkın insan can verdi, Titanik'in lanetine bir yenisi eklendi. Titanik enkazını gözlemlemek için 18 Haziran’da enkaz bölgesine dalış yapan, kısa bir süre sonra ekiplerle bağlantısı kesilen Titan denizaltısının enkazı gemiye yaklaşık 500 metre mesafede bulundu.

Haberin Devamı

ABD Sahil Güvenlik ekipleri denizaltının enkazının beş parçaya ayrıldığını ve içindeki beş kişinin öldüğünü açıkladı. Denizaltıda bulunan beş kişinin bedenlerini arama çalışmaları devam ediyor.

Bununla birlikte Amerikan Sahil Güvenliği’nden Tuğamiral John Mauger, bedenlerin bulunacağına dair garanti veremeyeceğini belirtti.

Denizaltının şiddetli basınç nedeniyle patladığına inanılıyor. Titan, Pazar günü Titanik enkazına doğru yola çıktığında denizaltıda dört yolcu ve bir pilot vardı.

Fransız kaşif Paul-Henry Nargeolet, İngiliz kaşif ve milyarder işadamı Hamish Harding, Pakistanlı işadamı Shahzada Dawood ve oğlu Suleman Dawood denizaltıda bulunuyordu.

Titandan acı haber: Denizaltı enkazına ulaşıldı, feci şekilde patlamış

Mini denizaltıyı da OceanGate şirketinin kurucularından Stockton Rush kullanıyordu.

Haberin Devamı

OceanGate, Titanik’e bu dalışları organize eden özel bir şirket.

Tuğamiral Mauger yolcuların bulunduğu basınç odasının parçalara ayrıldığını kaydetti. Mauger, denizaltıdan beş farklı parçanın olay yerine yayıldığını belirtirken bunun felaketle sonuçlanan kazanın ilk işareti olarak değerlendirildiğini, bölgenin haritalanmasına ekipler tarafından devam edildiği söyledi.

Mauger "Bu tespiti yaptığımızda, ABD Sahil Güvenliği ve tüm birleşik komuta adına ailelere hemen haber verdik. Ailelere en derin başsağlığı dileklerimi sunarım" dedi.

Daha önce de denizaltının sahibi tur şirketi OceanGate tarafından yapılan açıklamada, mürettebat üyelerinin ne yazık ki kaybolduğuna inanıldığı kaydedildi ve "OceanGate ailesinin tamamı, uluslararası topluluktan çok sayıda kuruluşun erkek ve kadınlarına, geniş kapsamlı kaynakları hızlandırdıkları ve bu görevde çok çalıştıkları için derinden minnettardır" denildi.

Tuğamiral John Mauger arama çalışmalarına katılan tıbbi personel ve dokuz geminin önümüzdeki 24 saat içinde çalışmalarını azaltacaklarını ama kurbanları arama çalışmalarının insansız denizaltı araçlarıyla devam edeceğini de kaydetti.

Titandan acı haber: Denizaltı enkazına ulaşıldı, feci şekilde patlamış

Titan denizaltısının enkazı beş ayrı noktada Titanik enkazından yaklaşık 500 metre uzağında bulundu. Enkazın uzaktan kumandalı insansız denizaltı araçlarıyla bulunduğu kaydedildi. Denizaltıyı bulma çalışmalarına haberin duyulmasıyla birlikte Amerika, Kanada ve Fransa dahil olmuştu.

Haberin Devamı

 

OceanGate Expeditions tarafından işletilen denizaltı, Kuzey Atlantik'teki konumuna destek gemisi Polar Prince ile gitmiş ve dalıştan 1 saat 45 dakika sonra bağlantı kesilmişti. Arama operasyonları Pazar günü başladı. Enkaz 96 saat sonra bulundu.

6.5 metre uzunluğundaki denizaltıda kısa dalışlar için tasarlandığı için ancak 96 saatlik oksijen ve sınırılı sayıda su ve gıda bulunuyordu. 

ENKAZ 3 BİN 800 METRE DERİNLİKTE

Titandan acı haber: Denizaltı enkazına ulaşıldı, feci şekilde patlamış

Titanik’in enkazı, Kanada’nın Newfoundland kıyılarının yaklaşık 600 kilometre açığında Atlantik Okyanusu'nun dibinde 3 bin 800 metre derinlikte yer alıyor. Zamanının en büyük yolcu gemisi olan Titanik, 1912'de İngiltere'nin Southampton limanından ABD'nin New York kentine yaptığı ilk yolculuk sırasında bir buzdağına çarparak batmıştı. Gemideki 2 bin 200 yolcu ve mürettebattan en az bin 500'ü hayatını kaybetmişti. Titanik'in enkazı 1985'te keşfedilmesinden bu yana kapsamlı şekilde araştırılıyor.