Dünya SİHA'ları durdurma raporunu yayınladılar! ABD, Suriye'den yola çıktı: Başka yolu yok

SİHA'ları durdurma raporunu yayınladılar! ABD, Suriye'den yola çıktı: Başka yolu yok

21.05.2024 - 15:10 | Son Güncellenme:

ABD ordusu SİHA ve dron saldırılarını engellemek için çalışmalara başladı. Suriye'den örnek veren Washington kanadı, üç çözüm yolu sundu.

SİHAları durdurma raporunu yayınladılar ABD, Suriyeden yola çıktı: Başka yolu yok

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali klasik savaş taktiklerini kökünden değiştirdi. Savaşın başında devasa bir tank birliği ile Kiev'e doğru ilerleyen Rus ordusunu Bayraktar TB2 SİHA'larını durdurdu. Ukrayna daha sonra cephe hattında sıcak çatışmaların ortasında bile küçük dronlar kullanmaya başladı ve bu saldırıların görüntülerini yayınladı. Birçok videoda Rus askerlerinin hızla gelen dronlardan kaçamadığı ve saldırı sonrası parçalara ayrıldıkları görüldü, bazı saldırılarda ise siperde saklanan Ruslara Ukrayna kanadı yine yukarıdan el bombası bıraktı. Rus ordusu ise bunlara ek olarak drone saldırılarına ağırlık verdi hatta İran'dan intihar İHA'ları satın aldı, Moskova yönetimi ayrıca tankların etrafını kafeslerle kaplayarak dronları engellemeye çalışıyor.

Haberin Devamı

EN KRİTİK KONU

EuroAsian Times gazetesinde bugün yayınlanan haberde ise ABD ordusunun drone, İHA ve SİHA saldırılarına karşı 3 farklı çözüm yöntemi geliştirildiği yazıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili dünyada 200'ün üzerinde SİHA teknolojisi olduğunu belirtti ve bu SİHA'ları engelleyecek yüzde yüz bir çözüm olmadığını hatırlattı. Asıl sorunun dronu düşürmenin olmadığını, maliyeti azaltmak olduğunu hatırlatan ABD'li yetkili bütün betin gücünün ortalama 500 dolar olan dronları nasıl en uygun şekilde düşürmek için çalıştığını söyledi.

SİHAları durdurma raporunu yayınladılar ABD, Suriyeden yola çıktı: Başka yolu yok

'ÇÖZÜM YOLLARI' DUYURULDU

ABD ordusu ise drone, İHA ve SİHA'lar için dört geniş kategori açtı. Bu araçları düşürmek için en önemli etkenin takip, karıştırma, ele geçirme ve siber saldırı olduğunu ortaya koyan ABD kanadı siber saldırılar konusunda fazla bir ilerleme kaydedilmediğini belirtiyor. Sinyal engelleme de planın önemli bir parçası olarak görülüyor ve kontrolcüyle dron arasındaki bağın bozularak dronun etkinliğinin düşürülmesi hedefleniyor. ABD ordusu ayrıca kinetik sistemler geliştirerek sensörler yardımıyla dronları hedef almak istiyor.

Haberin Devamı

SİHAları durdurma raporunu yayınladılar ABD, Suriyeden yola çıktı: Başka yolu yok

SURİYE'DEN ÖRNEK VERDİLER

Amerika Birleşik Devletleri Askeri Akademisi'ndeki "Modern Savaş Enstitüsü" tarafından kısa süre önce yayınlanan bir raporda, Ağustos 2023 ile Nisan 2024 arasında '2. Tugay Savaş Ekibi, 10. Dağ Tümeni'nin faaliyetleri yer aldı. Raporda ABD askerlerinin dronlara karşı üç yol geliştirdiği belirtildi bu yollar şöyle:

SİHA'yı havada vurmak, elektronik müdahaleyle etkisiz hale getirmek, sığınağa kaçmak

Raporda ayrıca SİHA saldırılarını engellemek için kum torbaları ve beton gibi ucuz maliyetli ürünlerin neredeyse son teknolojik silahlarla aynı etkiyi yaptığı öne sürüldü. Özetle, drone ve SİHA saldırılarını şimdilik engellemek pek mümkün görünmüyor.