Dünya CIA ajanlarını yakaladılar! Darbenin arkasından onlar çıktı, diz çöküp af dilediler

CIA ajanlarını yakaladılar! Darbenin arkasından onlar çıktı, diz çöküp af dilediler

21.05.2024 - 10:17 | Son Güncellenme:

Ülkede darbe yapmaya çalıştıkları gerekçesiyle yakalanan ve CIA ajanı olduğu belirtilen şahısların görüntüleri dünya medyasında yankı uyandırdı.

CIA ajanlarını yakaladılar Darbenin arkasından onlar çıktı, diz çöküp af dilediler

Bir süredir süper güçlerin nüfusunu artırmaya çalıştığı Afrika'da birçok ülke Fransa ve ABD yerine artık Rusların bölgede varlığını artırmasını destekliyor. Bu bağlamda Yaklaşık 100 milyon nüfuslu Afrika ülkesi Kongo'da geçtiğimiz günlerde başarısız bir darbe girişimi yaşandı. Üç Amerikalı ise bu darbeye karıştığı için sokak ortasında tutuklandı dahası adeta linç edildi. Kongo basını tutuklanan kişilerin CIA ajanları olduğunu ve ülkedeki karışıklıklardan sorumlu olduğunu yazdı. ABD'nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Lucy Tamlyn X hesabı üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bu sabahki olaylar beni şok etti ve olaya karıştığı iddia edilen Amerikan vatandaşlarının raporları beni çok endişelendirdi" deyip ekledi:

Haberin Devamı

"Bu tür suç eylemlerine karıştığı öne sürülen ABD vatandaşları hakkında Kongo ile en geniş ölçüde işbirliği yapıyoruz"

CIA ajanlarını yakaladılar Darbenin arkasından onlar çıktı, diz çöküp af dilediler

ABD'DEN İLK AÇIKLAMA

Kongo Demokratik Cumhuriyeti ordusu, darbe liderini, ABD'de eğitim görmüş eski bir mülteci olan, 'Amerikan vatandaşlığına alınmış' ve güvenlik güçleri tarafından 'kesinlikle etkisiz hale getirilmiş' 41 yaşındaki Christian Malanga olduğunu öne sürdü. Darbe girimişini durduran General Ekenge ise "Üçü Amerikan vatandaşı olmak üzere 50 kişi tutuklandı ve sorguya alındı" dedi.

CIA ajanlarını yakaladılar Darbenin arkasından onlar çıktı, diz çöküp af dilediler

DİZ ÇÖKÜP AF DİLEDİLER

Öte yandan kameraya yansıyan görüntülerde CIA ajanı olduğu öne sürülen şahısların Kongolu askerlere adeta yalvardığı görüldü ve hayatlarını bağışlamaları gerektiğini ifade ettikleri görüldü.