Geri Dön
DünyaSon dakika...Trump'tan şok tehdit! 10 yıl hapis

Son dakika...Trump'tan şok tehdit! 10 yıl hapis

Gelen son dakika haberine göre; ABD'de George Floyd protestoları kölecilik, ırkçılık, sömürgecilikle bağlantılı tarihi kişiliklerin heykellerinin yıkılması furyasını beraberinde getirirken, Başkan Donald Trump heykel yıkanları tutuklatıp 10 yıl hapse atmakla tehdit etti.

Son dakika...Trump'tan şok tehdit! 10 yıl hapis

ABD'de George Floyd protestoları kölecilik, ırkçılık, sömürgecilikle bağlantılı tarihi kişiliklerin heykellerinin yıkılması furyasını beraberinde getirirken, Başkan Donald Trump heykel yıkanları tutuklatıp 10 yıl hapse atmakla tehdit etti.

Twitter'da bir dizi açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, silahsız siyah yurttaş George Floyd'un beyaz polis tarafından boğularak öldürülmesinin tetiklediği protestoların beraberinde getirdiği heykel yıkma furyasına yumruğunu gösterdi.

Trump, "Gazi Anıtı Koruma Yasası ya da bununla ilgili benzer yasalara göre 10 yıla kadar hapis cezası istenen anıt, heykel ya da bu tür federal mülkiyeti yıkanların yakalanması için federal hükümete yetki verdim" diye tweetledi.

​Trump'ın sert çıkışı, 1830'larda 60 bin yerli Amerikalının topraklarından sürüldüğü ve binlercesinin öldüğü Gözyaşı Yolu denen tehcirin emrini veren dönemin başkanı Andrew Jackson'ın başkent Washington DC'deki heykelinin yıkılmaya çaşılılmasının ardından geldi.

Daha önce Trump, o dönemin popülisti Jackson'ın esin kaynağı ve kahramanı olduğunu, onda kendi yansımasını gördüğünü söylemişti.

Dün polisin sert şekilde müdahale ettiği eylemciler, zincire vurmalarına rağmen Jackson heykelini yıkmayı başaramamıştı.

Markette yılan paniği yaşandı!Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde markete giren 1 metre uzunluğundaki yılan paniğe yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet