Geri Dön
DünyaTaksim'deki Onur Yürüyüşü'ne BBC yorumu: "Bugüne kadar..."

Taksim'deki Onur Yürüyüşü'ne BBC yorumu: "Bugüne kadar..."

Türkiye, Gezi Parkı gösterilerinin ardından LGBT yürüyüşü ile yurt dışında haber oldu.

Taksim'deki Onur Yürüyüşü'ne BBC yorumu: "Bugüne kadar..."

BBC, Taksim’de düzenlenen LGBT Onur Yürüyüşü’nün Türkiye’de bugüne kadar düzenlenen en kalabalık Onur Yürüyüşü olarak nitelendiğini belirterek yürüyüşe büyük katılımın Gezi Parkı eylemleri ile ilgili olduğu düşünüldüğünü kaydetti.

BBC, Onur Yürüyüşüne onbinlerce kişi katıldığını ifade ettiği haberinde “Lezbiyen, gey, biseksüel ve trans hareketinin bileşenlerinin düzenlediği yürüyüşe katılımın önceki yıllara göre daha yüksek olmasının Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olduğu düşünülüyor” dedi.

LGBT’leri simgeleyen gökkuşağı bayraklarının taşındığı yürüyüş Taksim Meydanı’nda başlayıp Tünel Meydanı’nda sona erdiğini anlatan BBC, “Renkli yürüyüş sırasında ‘Susma Haykır, Eşcinseller Vardır’, ‘Sevişe Sevişe Kazanacağız’, ‘Aşk Aşk Hürriyet, Uzak Olsun Nefret’, ‘Faşizme Karşı Omuz Omuza’, ‘Hey Yer Taksim, Her Yer Direniş’ gibi sloganlar atıldığına dikkat çekti. BBC, yürüyüşte ayrıca “Ay Resmen Devrim”, “Anne Özür Dilerim Ben de Geyim”, “Bi Seksüelim Bi Seksüelim Sorma”, “Akşama Kadar Dönmeyiz” gibi onlarca farklı döviz taşındığını da anlattığı haberinde dünya çapında LGBT örgütleri tarafından düzenlenen Onur Yürüyüşünun, 2003’ten bu yana Türkiye’de İstiklal Caddesi’nde de gerçekleştirildiğini anımsattı.

Haberde ayrıca yürüyüşe destek için Twitter’da oluşturulan #direnayol etiketi gün içinde Türkiye’deki TT listesinin birinci sırasına yerleştine dikkat çekildi.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 6 Mayıs 2021 )Sağlık Bakanlığı Türkiye'nin 6 Mayıs koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 253 bin 382 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 388 kişinin testi pozitif çıktı, 304 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta 3 bin 378 oldu, 37 bin 298 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 626 bin 799'a yükseldi. Tabloda tam kapanma ile beraber vaka ve vefat sayısındaki düşüş dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet