Geri Dön
DünyaTaliban’dan ‘tanıdık’ uygulamalar

Taliban’dan ‘tanıdık’ uygulamalar

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlara yönelik uygulamaları ve açıklamalarıyla eski söylemlerini aratmıyor. Nitekim son olarak yeniden öğrenime açılan ortaokullara yalnızca erkek öğrenciler ile erkek öğretmenler dönebilirken, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, “kız çocuklarının, ancak güvenli ortam oluşturulmasından sonra orta eğitime katılabileceklerini, bunun için ulemanın görüş bildirmesini beklediklerini” söyledi. Özel üniversitelere haremlik-selamlık uygulaması getiren Taliban, ilkokullarda da kız-erkek karışık sınıfları kaldırmıştı.

Taliban’dan ‘tanıdık’ uygulamalar

 

Kabil Belediye Başkanı Hamdullah Nomani de, kadın personele, işlerini yapabilecek erkek varsa evlerinde kalmaları talimatı gönderdi. Çalışanlarının 3’te birinin kadın olduğunu söyleyen başkan, bazılarının çalışmaya devam edeceğini belirtirken “Mesela erkeklerin giremeyeceği kadın tuvaletlerinde kadınlar çalışacak” dedi.

Afganistan’da Taliban’ın kontrol altına aldığı Herat kentindeki kampta, ülke içinde yerinden edilen Afganlar, yaşamlarına zor şartlar altında devam etmeye çalışıyor. Kampta yaşayanlar için içme suyu, gıda ve giysi sıkıntısı büyük sorun.

Düğün sonrası düzenlenen eğlence hesap nedeniyle kabusa döndüİzmir'de evlenen bir çiftin arkadaşlarıyla birlikte eğlenmeye gittikleri mekanın çıkışında 'neden sormadan hesap ödedin?' tartışması çıktı. Grubun kendi arasındaki tartışmaya eğlence mekanının görevlileri de karıştı ve çıkan kavgada bir arkadaşıyla darbedilen damat Ali Sert (29), ardından tabancayla vurularak sol bacağından yaralandı. O anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasınca görüntülendi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler