Geri Dön
DünyaTasarımcı, vergi borçlusu çıktı!

Tasarımcı, vergi borçlusu çıktı!

ABD’de sosyalist kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez’in üstünde “Zengini Vergilendirin” yazan elbisesi MET Gala’da büyük ilgi görmüştü. Ancak elbisenin tasarımcısı Aurora James’in 130 bin dolar vergi borcu olduğu, kirasını ve çalışanların maaşlarını ödemediği ortaya çıktı!

Tasarımcı, vergi borçlusu çıktı!

ABD’nin New York kentinde Metropolitan Müzesi tarafından 13 Eylül’de düzenlenen görkemli davet “MET Gala”ya ünlüler birbirinden çarpıcı giysilerle katılmıştı. MET Gala’ya katılan Demokrat Parti’nin sosyalist kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez (31) ise üstünde “Zengini Vergilendirin” yazılı elbisesiyle dikkatleri çekmişti. Moda tasarımcısı Aurora James’in tasarladığı giysi nedeniyle Ocasio-Cortez hakkında, “Hem zengini vergilendirin çağrısı yapıyor, hem de bilet fiyatı 35 bin dolar olan galaya katılıyor, bu nasıl solcu, şampanya sosyalisti!” şeklinde eleştiriler yapılmıştı. Ocasio-Cortez kendisini galaya davet edildiği açıklamasıyla savunurken, elbiseyi tasarlayan Aurora James’in (37) vergi borçlusu olduğu, iş yerinin kirasını ve çalışanlarının maaşlarını ödemediği
ortaya çıktı.

Haciz kararı verilmiş

Aurora James’in şirketinin eyalet ve federal vergilerini ödemediği, vergi borcunun da 130 bin dolara ulaştığı bildirildi. Amerikan “New York Times” (NYT) gazetesinin haberine göre, James’in şirketi hakkında, çalışanlarının toplam 14 bin 798 dolarlık maaşıyla ilgili vergiyi ödemediği için New York eyaletinde üç ayrı vergi emri çıkarıldı. ABD Vergi ve Finans Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre, söz konusu vergilerin 2018 ve 2019 yıllarından olduğu, fakat şirkete 2015 yılından bu yana 15 ayrı vergi emri gönderildiği aktarıldı. Söz konusu elbisenin “güçlü bir mesaj verdiğini” söyleyen ve Ocasio- Cortez’le birlikte MET Gala’da poz veren James’in pandemi öncesinde de çalışanlarının maaşlarını ödemediği belirtildi. Pandemiden iki yıl önce ABD Gelirler İdaresi’nin (IRS) James’in 103 bin 220 dolarlık maaş ödeme borcu nedeniyle altı defa haciz kararı aldırdığı da bildirildi.

Mal sahibi tahliye etmek istemiş

Belgelere göre, vergi borçlusu tasarımcı Aurora James, ofisinin kirasını da ödemiyor. Geçen yaz iş yerinin sahibinin, James’in şirketi “Brother Vellies”i Brooklyn’deki binadan tahliye etmek için başvurduğu, kira ödemelerinin dışında, kira kontratından daha uzun süre kaldığı için de ekstra 25 bin dolar talep ettiği kaydedildi. James,  tahliye başvurusuyla ilgili uzlaşma yoluna gittiyse de uzlaşmanın detaylarında ne olduğu bilinmiyor. Öte yandan James’in Kaliforniya’nın zengin semti Hollywood Hills’te geçen yıl 1.6 milyon dolara aldığı evin emlak vergisini de  ödemediği belirtildi.

 

 

Şişli'de servis minibüsü alev alev yandıİstanbul Şişli'de içinde öğrencilerin bulunduğu servis aracında yangın çıktı. Sürücü sağa çekerek öğrencileri tahliye ettikten sonra minibüs alev alev yandı. Minibüsten öğrencileri tahliye eden servis şoförü "Öğrencilere bir şey olacak diye çok korktum. Cana geleceğine mala gelsin" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler