Geri Dön
DünyaTrump'ın orduda transeksüel yasağı iptal edildi

Trump'ın orduda transeksüel yasağı iptal edildi

ABD liderinin bir önceki başkan Obama döneminde başlatılan uygulamayı kaldırmasına, mahkeme 'dur' dedi. Amerikan ordusunda 1300 ila 10 bin arasında trans birey olduğu tahmin ediliyor.

Trump'ın orduda transeksüel yasağı iptal edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın transeksüellerin Amerikan ordusuna girmesini engelleyen kararı federal hakim tarafından iptal edildi.

Washington mahkemesi hakimi Kollar-Kottely, Amerikan ordusuna alımlar konusunda Obama döneminde başlatılan uygulamaya geri dönülmesi kararını verdi. Bu uygulamaya göre transeksüellerin orduya katılmasında bir engel bulunmuyor.

Trump Temmuz ayında Twitter üzerinden transeksüellerin orduya artık alınmayacağını, var olanlarınsa tıbbi masraflarının karşılanmayacağını açıklamıştı.

1.3 milyon askerin görev aldığı Amerikan ordusunda 1300 ile 10000 arasında transeksüel olduğu düşünülüyor. Bu kararın onları nasıl etkileyeceği ise henüz kesinlik kazanmış değil.

Kaynak: Euronews

Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 1 ölü, 4 yaralıMuş'un Korkut ilçesinde kamyonet ile otomobilin çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet