Geri Dön
EgeEngelleri kaldıran proje sınırları aştı

Engelleri kaldıran proje sınırları aştı

Engelleri kaldıran proje sınırları aştı

Buca Belediyesi’nin ‘Asla Yolda Kalmayacaksın’ sloganıyla hayata geçirdiği, Türkiye’ye örnek projesi Engelsiz Tamir İstasyonu, sınırları aştı. Pandemi dönemi başında, Buca Engelliler Derneği işbirliğiyle başlatılan proje, ülke geneline yayılmaya başladı. Kent genelinde tekerlekli veya akülü sandalyesi arızalanan engelli vatandaşların acil destek talebinde, ücretsiz acil yol yardım ve tamir hizmeti sunan istasyon, açıldığı günden bugüne 347 kişiye ulaştı. Engelsiz Tamir İstasyonu, projeyi başlatma kararı alan belediyelerde birimlerin kurulma sürecine katkı sağladı. Merkezdeki imkanlar hakkında ve gerekli ekipmanların sağlanmasıyla ilgili belediyelere bilgi verilirken, yeni açılacak merkezlerde çalışacak teknik personellere de uygulamalı eğitim başlatıldı. Buca Engelliler Derneği Başkanı Harun Kara, “Şu anda Bayraklı Belediyemizin personeli, merkezimizde eğitim alıyor. Bu projenin ardından sadece İzmir’de 3 istasyon oluşacak” dedi.

‘Şeffaflıktan asla ödün vermeyeceğiz’

FETÖ terör örgütüyle ilişkisi olan ve firar eden Emru Uslu sosyal medya hesabından Buca Belediyesi’nin benzinliğinin ruhsat oyunlarıyla CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’a verildiğini iddia etti. Bu iddiayla ilgili Belediye Başkanı Erhan Kılıç’tan açıklama geldi. Kılıç, “FETÖ’nün tetikçiliğini yapan bir meczup gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir sosyal medya paylaşımı yapmıştır. Buca Belediyesi, almış olduğu her kararda kamu vicdanını ve hemşerilerinin çıkarlarını ön planda tutup, şeffaflık ilkesinden asla ödün vermeyecektir” dedi.

Öğrencilere soru bankası

Buca Belediyesi, yardım projeleriyle adını duyuran AHBAP Derneği işbirliğini büyütüyor. İhtiyaç sahibi ailelere bin adet gıda yardım kolisinin ulaştırılmasının ardından eğitimdeki engelleri kaldırmak için yeni bir proje başlatıldı. Proje kapsamında haziran ayında gerçekleşecek Liselere Geçiş Sistemi’ne (LGS) hazırlanan 8. sınıf öğrencileri yalnız bırakılmadı. Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Çakır’ın da katıldığı etkinlikte Cemal Yetginer Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi ile Aziz Nesin Bilgi Eğitim Merkezi’nde destek eğitimi alan öğrencilere, 190 adet tüm derslere yönelik konu anlatımı ve soru bankasının yer aldığı hazırlık kitap setleri dağıtıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler