Geri Dön
EgeHem çevre hem de ekonomi kazanıyor

Hem çevre hem de ekonomi kazanıyor

Hem çevre hem de ekonomi kazanıyor

Bornova Belediyesi’nin1.Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde ürünler 13 ayrı kalemde toplanıyor, geri dönüşüme kazandırılıyor.

Bornova Belediyesi, Kemalpaşa Caddesi üzerinde hayata geçirdiği 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde pet şişelerden büyük hacimli atıklara kadar 13 ayrı kalemde atık toplanıyor. Vatandaşlar biriktirdikleri kağıt, plastik, metal, cam, ahşap gibi atıkları merkeze getirip, konteynerlere bırakıyor. 2 bin 486 metrekare alana kurulan merkez içinde aynı zamanda ziyaretçilere ve öğrencilere yönelik geri dönüşüm süreçlerinin anlatıldığı bir eğitim alanıda yer alıyor. Alanında uzman kişilerin verdiği eğitimlerle çocuklara çevre bilinci aşılanıyor.

Gruplarına ayrılıyor

Atık Getirme Merkezi’nde toplanan kağıt, plastik, metal, cam, ahşap, tekstil ürünleri, pil, akümülatörler, flüoresan lambalar, elektrikli ve elektronik ekipmanlar, ilaç, atık yağlar, hacimli atıklar ve ömrünü tamamlamış lastikler gibi atıklar gruplarına göre ayrılarak geri dönüşüme kazandırılıyor. Evsel atıklardan kullanılabilecek olan eşyalar da eşya bankası aracılığıyla vatandaşlara dağıtılıyor. Belediye Başkanı Olgun Atila, atıkların doğaya bırakılmaması ve ekonomiye kazandırılması için merkezi kurduklarını belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler