Geri Dön
Eğitim4D Nedir? 4D İşçi Kadrosu Ne Demek, Özlük Hakları Nelerdir?

4D Nedir? 4D İşçi Kadrosu Ne Demek, Özlük Hakları Nelerdir?

4D, işçilerin belirli alanlardaki işlere katılarak hizmet vermesi ve bu konuyla ilgili oluşturulan mevzuatı kapsamaktadır. 4D belirli işçi kadrolarından oluşur. Taşeron işçiler 4D işçi kadrosuna örnek olarak verilebilir. Bu konuyla ilgili 4D dışında 4A, 4B, 4C mevzuatları da vardır. Bu konuda daha doğru bilgilere sahip olunması amacıyla sizler için 4D nedir, 4D işçi kadrosu ne demek, özlük hakları nelerdir detayları ile derledik.

4D Nedir? 4D İşçi Kadrosu Ne Demek, Özlük Hakları Nelerdir?

4D işçi kadrosu Türkiye'de de çeşitli işlere ve etkinliklere katılarak sıklıkla duyulmaktadır. Kadro oldukça geniş çaplı bir alana sahiptir. Kanun yoluyla işçi kadrosu, özellikleri, özlük hakları belirlenmektedir.

4D Nedir?

4D süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan işçilerin geçici işlerine denmektedir. A, B ve C fıkralarında belirtilenlerin dışında kalırlar. Mevzuatı gereğince sürekli olan işçi kadrolarından belirsiz bir durumları mevcuttur.

Çalışmanın sözleşmesi süreli olarak yapılır. Sözleşme süresi bittiğinde işçinin de çalışması süresi sonlanır. Geçici iş olmasının nedeni sözleşmenin süreli olarak yapılmasıdır.

Sürekli işçi kadroları ile birlikte çalışabilirler. Kampanyalar, mevsimlik işler, orman yangınıyla mücadele hizmetleri, kamu alanlarında geçici alanları kapsamaktadır.

4D İşçi Kadrosu Ne Demek, Özlük Hakları Nelerdir?

4D işçi kadrosu demek geçici işte çalışan işçi sözleşmesinin süreli olarak yapıldığı sadece belirli haklara sahip sürekli işçilerle de çalışabilen geçici işçi kadrosu demektir. Bu işçi kadrosunun özlük hakları 4587 sayılı iş kanunu ve 657 sayılı kanuna göre belirlenmektedir.

4D işçi kadrosunun özlük hakları şöyle sıralanmaktadır:

Yıllık ücret izin hakkı

Kıdem tazminatı alabilirler

Haftalık çalışma saatleri belirlidir

Kadınlara doğum izni hakkı

İzin haklarında mazeret izni de yer almaktadır

Erkek olan işçiler baba olduğunda 5 gün boyunca ücretli izin kullanabilir

Vefat durumunda ölüm izni alınmaktadır

İşçilerin engelli çocuğu varsa izin kullanabilmektedir

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler