Geri Dön
EğitimAlüvyal Set Gölleri Nasıl Oluşur Ve Nerelerde Görülür?

Alüvyal Set Gölleri Nasıl Oluşur Ve Nerelerde Görülür?

Doğal yollarla oluşan alüvyal set gölleri, Türkiye'nin farklı bölgelerinde oldukça yaygın şekilde yer almaktadır. Coğrafi açıdan ve temel yaşam konusunda da önemli bir yer teşkil ederler. Peki Alüvyal set gölleri nasıl oluşur ve nerelerde görülür? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

Alüvyal Set Gölleri Nasıl Oluşur Ve Nerelerde Görülür?


Belirli bazı doğal unsurların birikmesi ile beraber alüvyal set gölleri oluşumu gerçekleşmektedir. Bu konuda bilgi almak isteyen birçok kişi ise internet üzerinden araştırma gerçekleştiriyor. Hem coğrafi konuda önemli bir yere sahiptir hem de Türkiye'nin farklı bölgelerinde de amaca göre kullanılır.

Alüvyal Set Gölleri Nasıl Oluşur?

Akarsuların biriktirilmesi sonucu ile meydana gelen konilerin zaman içerisinde genişleyerek, Akarsu vadilerinin ağzını kapatması üzerine ortaya çıkan göle alüvyal set gölü denmektedir. Oldukça Uzun bir dönem içerisinde birikmesi sonucu meydana gelmesi üzerinden, Türkiye'nin birçok farklı bölgesinde bulunan Göller içerisinde yer alır. Bu göller aynı zamanda hem geçim kaynağı olarak hem de ulaşım ya da canlıları koruma açısından da önemli bir yere sahiptir.

Alüvyal Set Gölleri Nerelerde Görülür?

Akarsuların alüvyonlar eşliğinde kapanması ile beraber alüvyal set gölleri oluşumu gerçekleşir. Bu bağlamda özellikle Türkiye'de zaman içerisinde oluşmuş olan birçok farklı alüvyal set gölü bulunmaktadır.

- Van Gölü
- Nazik Gölü
- Çıldır gölleri
- Balık gölü

Bu şekilde Türkiye'nin farklı bölgelerinde alüvyal set gölleri yer almaktadır. Özellikle Alüvyonun çok olduğu ve akarsuyun belli bir noktaya doğru akış gösterdiği yerlerde bu Göller meydana gelmektedir. Alüvyonun kapatmasına bağlı olarak ve akarsuya uygun şekilde boyutları değişkenlik gösterir. Aynı zamanda dünyanın birçok farklı ülkesinde ve bölgesinde de alüvyal set gölleri oluşumu gözlenir. Amaca uygun olarak ve boyutlarına göre günümüzde birçok değişik sebepten dolayı kullanılmaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler